2020. április 7., 14:00

Komáromi piacgate: petíciót indítottak az őstermelők

Miután a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal április 8-tól határozatlan időre betiltotta az Annam Centrum által üzemeletett komáromi nagypiac működését, az ott rendszeresen árusító zöldség- és növénytermesztők április 7-én délelőtt petíciót indítottak annak újbóli megnyitásáért. Az érintettek védőmaszkban és gumikesztyűben folyamatosan érkeztek a kórház előtti parkolóba, ahol egymás után írták alá, majd a petíciós bizottság tagjai a RÚVZ igazgatójához és a Városháza iktatójába is elvitték a petíciós íveket.

Galéria
+13 kép a galériában

„Nguyen Van Huyen, a nagypiacot működtető Annam Centrum tulajdonosát a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal április 6-án, hétfőn délelőtt értesítette arról, hogy e hét szerdától határozatlan időre be kell zárni a piacot. Azt ajánlották, hogy az általunk termesztett zöldség- és gyümölcsféléket, palántákat házhozszállítással értékesítsük. Számunkra azonban nem lenne kifizetődő autókkal Komáromba utazgatni azért, hogy az esetleges helyi vásárlókkal mindössze pár eurós üzletet bonyolítsuk le. A benzin több pénzbe kerülne, mint amennyiért eladnánk az 50 centes újhagyma- és retekcsomókat, egyebeket“ - mondta el portálunknak a petíciós bizottság két tagja: a hetényi Nagy Lajos és a keszegfalvi Németh Béla.

Hangsúlyozták: tisztában vannak a húsvéti ünnepek idejére vonatkozó kormányrendelkezéssel, amelyet Matovič kormányfő hétfőn este jelentett be. A Komáromi RÚVZ tilalma azonban korábban született és vélhetően tovább tart, mint a húsvét idejére vonatkozó szigorítások.

„Félre ne értse senki, mi most nem tüntetünk, megszegve a gyülekezési tilalmat, hanem a kórház parkolójában, betartva az előírásokat, egyenként írjuk alá a Városházára és a Komáromi RÚVZ igazgatóságának szánt petíciónkat. A helyszínre kihozott zöldségfélékkel és korai palántákkal az illetékesek figyelmét arra akarjuk felhívni, hogy azokat frissen kell eladni és elfogyasztani, egyébként tönkremennek. Ahogy a petíciónk szlogenje is hirdeti: miközben az áruházláncok gazdagodnak, az őstermelők csődbe mennek. Pedig a piacon friss levegőn ismert árusok friss terményeiket árusítják, s a már a vásárlók is kevesebben vannak, mint a legtöbb áruházban, amelyek gyanús eredetű, külföldi portkával vannak tele. Betartjuk az óvintézkedéseket: a piaci asztalokat is fertőtlenítjük. A piac bezárásával a többnyire nyugdíjas őstermelők több havi munkája és a piacbérletre, magokra, egyebekre eddig kiadott pénze megy kárba...“ - fűzték az elmondottakhoz.

piaci_peticio_10.jpg

Nagy Tivadar fotóművész vásárlóként írta alá a petíciót. „A családommal rendszeresen kijárunk a nagypiacra, ahol beszerezzük a vitaminforrásokat. Személyesen ismerjük az árusokat, s tudjuk, hogy innen minőségi áruval térünk haza. Ilyenkor, tavasszal kellene eladniuk a kinevelt palántáikat, de újabban azt nem tehetik. Az egyik marcelházi gazda azt mondta: ha el nem adhatja, akkor inkább ingyen fogja szétosztogatni a palántáit, de azt képtelen végignézni, hogy elpusztuljanak. Nagyon sajnálom őket az óriási veszteségük miatt, hiszen a zöldségfélék is a nyakukra rothadnak, pedig akadnak olyan családok, amelyek csak a piacozásból élnek. Vevőként mindig gyanúsan méregetem az egyformán mutatós, méretes áruházi zöldségféléket, amelyek íze messze elmarad a piacon vásárolt termékekétől. Az emberek ilyenkor szokták megvásárolni a temetőkbe szánt virág- és a háztáji kiskertekbe szánt zöldségpalántákat is, tehát ez a petíció így vagy úgy, az egész Komáromi járást érinti“.

Időközben a helyszínre érkezett a petíciós bizottság harmadik tagja, Nguyen Van, a piac üzemeltetője is. Kérdésünkre, hogy rendszeresen és megfelelően szokta-e fertőtleníteni a piac térségét, azt válaszolta, hogy bár manapság nehéz beszerezni a fertőtlenítőszereket, de a lehetőségei szerint minden tőle telhetőt megtett a fertőzésveszély elkerülése érdekében. Hozzáfűzte: „Az asztalokat maguk az árusok szokták fertőtleníteni, s mindegyikükön szájmaszk és gumikesztyű van. Sajnos, azt nem tudom megakadályozni, hogy esetleg többtagú családok egyszerre jöjjenek piacozni, senkit nem küldhetek haza“ - magyarázta.

Miután összegyűlt a több tucat támogató aláírás, a kórház bejáratánál végzett lázmérésen átesve, Nagy Lajos és Németh Béla azt átadták Denisa Masárovának, a Komáromi RÚVZ megbízott igazgatójának, aki hivataluk épülete előtt megindokolta nekik a hétfői szigorítását.

„Ilyenkor, járvány idején az áruház, piac vagy egyéb intézmény üzemeltetőjének kell megfelelően biztosítania az adott térség rendszeres fertőtlenítését, s azt is, hogy az ott tartózkodók betartsák az előírásokat, így a maszk- és kesztyűviselésen kívül az egymás közti kétméteres minimális távolságot. Amíg kevesebb árus és vásárló volt jelen a nagypiacon, engedélyeztük annak nyitvatartását. A múlt szombati ellenőrzésünk során azonban ott túl sokan tartózkodtak, s nem mindenki tartotta be az előírásokat, túl közel álltak egymáshoz, ami ilyen veszélyhelyzetben megengedhetetlen. Tették mindezt annak ellenére, hogy az üzemeltetővel korábban pontosan tudattuk az elvárásainkat, amelyeknek csak részben tett eleget. Minden második asztalt üresen kellett volna hagynia, s így az eladók egyik fele szerdánként, a másik fele pedig csak szombatonként árusított volna. Neki kellett volna fertőtleníteni az asztalokat is, nem önöknek” - magyarázta Masárová.

Hozzátette: megértik és nagyon sajnálják, hogy másokhoz hasonlóan a piacozók is nehéz helyzetben vannak, de nekik kötelességük a fertőzésveszély megfékezése. „Most még nem tudom megmondani, hogy majd mikor nyithatják ki a piacot. Ez a járványhelyzet alakulásától és a kormányrendelkezésektől is függ. Addig pedig csak a házhozszállítást és az online eladást javasolhatjuk önöknek. Más járásokban is hasonló gondokkal küzdenek. Kérem a türelmüket és a megértésüket!”

Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.