2021. november 25., 19:05

Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak

Keszegh Béla, Komárom polgármestere Filkó Gabriellával, a helyi kórház igazgató-helyettesével és Viola Miklóssal, a Nyitra Megyei Önkormányzat egészségügyi bizottságának elnökével közös sajtótájékoztatót tartott november 25-én a Városházán. Egyebek mellett szó esett a kórházbeli helyzetről, a Covid-19 elleni járásbeli oltakozásról, mint a járvány kezelésének leghatékonyabb módszeréről, valamint a tervezett adventi programok elhalasztásáról és a városi hivatal működéséről.

Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak
Viola Miklós, Keszegh Béla és Filkó Gabriella
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A polgármester bevezetőjében elmondta:

járási szinten, az 1. vakcinaadag tekintetében több mint 50 százalékos az átoltottsági arány, a teljes beoltottság pedig 47 százalékos, ami jobb az országos átlagnál. Ennek köszönhető, hogy miközben az ország befeketedett, a Komáromi járás bordó sávban maradt.

Majd Filkó Gabriella doktornő leszögezte:

a kórházban ugyan stabil a helyzet, s a Covid-megbetegedés tekintetében eddig jobban állunk, mint ahogy korábban álltunk, ám az aktuális hullám még nem tetőzött. Megelégedéssel nyugtázta, hogy bár az alkalmazottaik egyre fáradtabbak, de az átoltottságuk csaknem 90 százalékos. Mivel most csak 1 kollégájuk beteg, 3 pedig karanténban van, nem küszködnek munkaerőhiánnyal.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy alá kellene becsülni a jelenlegi helyzetet, hiszen egyre több koronavírus-fertőzött páciens kerül kórházba súlyos állapotban, miközben gépi lélegeztetésre kizárólag az oltatlan betegek szorulnak.

Ez idő tájt 17 Covid-beteget kezelnek, 6 személyt fertőzés gyanúja miatt megfigyelés alatt tartanak benn, a 6 intenzív osztályon ápolt páciensk közül 4-en szorulnak gépi lélegeztetésre, 2-en pedig oxigénterápiára.

A legnagyobb veszély az oltatlanokat fenyegeti, főként azokat, akik krónikus betegségekben is szenvednek, illetve elhízottak. Az elmúlt időszakban az összes lélegeztetőgépre került betegük oltatlan volt!

Akadt már 4 újszülött, illetve fél évnél ifjabb Covid-betegük is (oltatlan anyukák gyermekei), akik megbetegedése könnyebb lefolyásúnak bizonyult.

Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak
A komáromi kórházban fokozódó érdeklődés mutatkozik az oltakozás és a tesztelés iránt.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A Covid-részlegük 45 férőhelyes, az intenzív osztályon pedig 6 ágyat különítették el a koronavírus-fertőzöttek számára. A műtétek elvégzését korlátozzák, sokan maguk kérték azok kevésbé veszélyes időszakra való elhalasztását. Az onkológiai központ korlátozások nélkül, de a szigorú járványellenes intézkedések betartása mellett tovább működik, s izolált szülőszobát tartanak fenn a covidos anyukák szüléséhez.

A kórház területén működő oltóközpontban naponta 7-14 óra között 200-500 érdeklődő, fele-fele arányban igényli a Covid-19 elleni 1. vagy 3. vakcinát.

Legtöbben hétfőn és pénteken szoktak sorakozni. Kedd kivételével, amikor az egydózisú Janssen-vakcinát kínálják, minden nap Pfizer-vakcinát szúrnak be a pácienseknek, köztük a 12 évnél idősebb kamaszoknak is.

Azok, akiket kétszer AstraZenecával oltottak be, harmadszor Pfizer-oltást kapnak. Akik pedig két adag Moderna-vakcinát kaptak, őket igény esetén harmadszor is ugyanezzel az oltóanyaggal Párkányban, Vágsellyén vagy Nyitrán oltják be. A szakember szerint érdemes előzetesen regisztrálni az oltásra, anélkül pedig inkább 10 óra után kell érkezni a komáromi kórházba, mert akkor már kevesebben várakoznak.
Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak
A mai sajtótájékoztató résztvevői
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Ahogy elhangzott: a mintavétel iránt is nagy érdeklődés mutatkozik,

naponta 350 körüli érdeklődőt tesztelnek, s a levett minták 10-12 százaléka pozitív.

Csak a PCR tesztelésre lehet előzetesen regisztrálni a megszokott módon, a náluk 5 euróba kerülő, antigénes mintavételre már nem. Keszegh polgármester az elmondottak kapcsán megjegyezte: ha az állam a jövőben ismét térítené a városi mobil tesztelőállomások működését, akkor készek lennének azok újranyitására.

Viola Miklós a járásbeli mobil oltóközpontokat működtető, gútai MEDCHIR Kft. vezetőjeként elmondta: május 28. óta a Nyitrától délre levő településeken folyamatosan végzik mindazok beoltását, akik különböző okok miatt nem tudják felkeresni az oltóközpontokat. Ekképp a járvány elleni védekezés leghatékonyabb eszközét, nagyon jól együttműködve a polgármesterekkel, közelebb viszik a polgárokhoz. Az utóbbi 10 napban megnövekedett az oltás iránti érdelődés. Ennek köszönhetően is a Komáromi járás Nyitra megyei szinten a 2-3. legnagyobb beoltottsággal bíró járásnak számít. Hozzátette:

nagyobb ellenállás mutatkozott a 20-30 éves, családot tervező nőknél, akik az oltás mellékhatásaitól tartanak.

Hangsúlyozta:

csak oltással stabilizálható a helyzet, s bár a beoltott személy is megfertőződhet, de nála legfeljebb az influenzafertőzéshez hasonló, enyhébb tünetek mutatkoznak. A komáromi kórházba került Covid-betegek 90 százaléka oltatlan személy!

 – figyelmeztetett az oltás szükségszerűségére.

Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak
Már az adventi koszorú tartója is kikerült a Klapka térre.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A sebészorvos arról is szólt, hogy

advent első vasárnapján kerül sor az utolsó olyan szociális otthon idős lakóinak és alkalmazottainak a harmadszori vakcinációjára, akiknek eddig még nem adták be a 3. oltásadagot. Vélhetően ennek is tudható be, hogy az aktuális járványhullám alatt még nem került sor tömeges megbetegedésre az idősotthonokban, ahol az előző hullám alatt sokan életüket vesztették, s pánikhangulat alakult ki.

Ezen inézményekben azok fenntartója és/vagy igazgatója dönthet a látogatási tilalom elrendeléséről, mint ahogy az a Timoteus-házban már korábban meg is történt. Végül az érdeklődők figyelmét felhívta arra a lehetőségre, hogy a munkanapokon történő oltakozásaon kívül november 27-én, szombaton 8-16 óra között is működtetik majd a gútai mobil oltóközpontot, ahol Pfizer-vakcinával rendelkeznek.

Keszegh Béla azt is elmondta, hogy

a városi hivataluk jelenleg korlátozás nélkül működik, s mindenütt biztosítják a szükséges védőfelszereléseket, fertőtlenítszereket. Még nem terveznek csökkentett üzemmódot, és csak akkor zárnák be valamelyik osztályt, ha annak összes alkalmazottja karanténba kerülne.

Megragadta az alkalmat, hogy Viola Miklósnak és a volt megyei MKP-frakciónak azért is köszönetet mondjon, hogy szorgalmazták és elérték a hajdani helyi nővérszálló épületének kórházi tulajdonba kerülését. Leszögezte: a komáromi oktatási intézményekben kezelhető a járványhelyzet, ám a hivatalukban vizsgálják annak lehetőségét, hogy szükség esetén néhány nappal kibővítsék a karácsonyi oktatási szünetet, s így a diákok háromheti távolmaradásával javítsanak a járványügyi adatokon. Újságírói kérdésre azt válaszolta: egyelőre nincs tudomása arról, hogy a határellenőrzés visszaállítását terveznék a hazai vagy a túlsó oldalon, s nincs megtiltva a ki- és beutazás.

Komáromi járványügyi körkép: a kórház ura a helyzetnek, de az adventi műsorok elmaradnak
Elkezdődött a város karácsonyfájának díszítése.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Viszont a komáromi önkormányzat a kéthetes országzár idejére tervezett összes karácsonyváró programot, így a Klapka téri mini vásárt is lemondta.

Bár az utcákat és a tereket folyamatosan díszítik, rendezvényekre csak a helyzet javulása esetén, közvetlenül a karácsonyi ünnepek előtt kerülhetne sor. Ez ügyben is egyeztet majd a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal (TKH) illetékeseivel.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.