Komáromban fokozott figyelmet fordítanak a társadalom peremén élőkre
A komáromiak még emlékeznek arra, hogy az évekkel ezelőtti vérhas-, illetve sárgaságjárvány idején gócpontnak számított a helyi romatelep, valamint fokozott figyelmet kellett fordítani az alapvető higiéniai előírások betartására nehezen rávehető hajléktalanokra is. Emiatt jogos az aggodalom, hogy a koronavírus-járvány alatt védőmaszk nélkül lófráló, s a kukázgatás közben a kidobott gumikesztyűkhöz és maszkokhoz is hozzáérő személyek esetleg felgyorsítják a fertőzés terjedését. A velük szemben foganatosított intézkedésekről Ujj Ernő városi rendőrparancsnok-helyettest kérdeztük.

„Mivel a hatályos kormányrendelet alapján közterületeken minden személy egyformán köteles viselni a szájmaszkot, ezért azzal a lehetőségeink szerint ellátjuk a szociálisan hátrányos helyzetű polgártársainkat. Elsősorban határozottan, de szép szóval igyekszünk őket rávenni a maszkok hordására, bár az ő életmódjuk mellett kérdéses, hogy azokat valahol rendszeresen kimossák-e. Akik nem viselik a védőmaszkokat, bejelenthetők a Komáromi Járási Hivatalban. Ilyen esetekben a hivatal az illetékes, mind elbírálásukban, mind az esetleges pénzbírságok kiszabásában. Az az igazság, hogy akinek nincs pénze, attól a bírságot is nehéz lenne behajtani, ezért a bírságolásnál érdemesebb akár többszöri szóbeli figyelmeztetéssel rábírni őket a rendszeres maszkviselésre“ - mondta el portálunknak Ujj Ernő komáromi városi rendőrparancsnok-helyettes.
Hozzátette: rajtuk kívül a hajléktalanok étkeztetését korábban többedmagával felvállaló Kollár Zoltán helyi magánvállalkozó is védőmaszkokat osztott szét.
„Nem az a gond, hogy ne rendelkeznének szájmaszkokkal. Egyszerűen nehéz őket rábírni a hordásukra, a többségük ugyanis nehezen fegyelmezhető”- egészítette ki az elmondottakat. A rendőrparancsnok-helyettes szerint a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos előírások betartatása hatékonyabbnak bizonyul a helyi hajléktalanszállóban és az éjszakai melegedőben, valamint azok környékén.
„Naponta többször ellenőrizzük a Vár úton lévő hajléktalanszállóban és a mellette működő éjszakai melegedőben tartózkodókat, továbbá a harcsási romatelepen élőket. Rendszeresen hangsúlyozzuk a szájmaszk viselésének fontosságát. Akik azt nem viselik, azokat beküldjük az épületekbe, az ácsorgó csoportokat pedig mindig feloszlatjuk. Mi tagadás, esetükben még mindig nagy hiányosságok mutatkoznak a fegyelem betartása terén. Az ellenőrzések során a roma polgári járőrszolgálat két tagja is folyamatosan besegít nekünk. A járőrszolgálat korábban állami támogatással, városi fennhatóság alatt alakult meg. Mi koordináljuk a teljes munkaidőben alkalmazott roma járőrök tevékenységét – beosztjuk őket szolgálatokra, ellátjuk őket feladatokkal, s azok elvégzését is ellenőrizzük” - magyarázta Ujj Ernő.
Megjegyezte: mivel a hajléktalanszálló és az éjszakai melegedő a városi hivatal szociális osztályának fennhatósága alatt működik, tudomása szerint azok rendszeres fertőtlenítéséről is a hivatal gondoskodik.
„Egész nap nem lehetünk a hátrányos helyzetű polgárok mellett, hiszen sok más feladatot is el kell látnunk. A 159-es ingyenes telefonszámon továbbra is fogadjuk a hatályos kormányrendeletet be nem tartó személyek kihágásairól szóló lakossági bejelentéseket, hiszen mindannyiunk közös érdeke a járvány lassítása“ - mondta el végül.
