2024. április 12., 19:46

Kék szívek a Bodrogközben

A battyányi Benkő Anett, a 11 éves autista spektrumzavarral diagnosztizált fiú édesanyja egy hirtelen ötlettől vezérelve az idén első ízben azzal a kéréssel fordult a bodrogközi polgármesterekhez, hogy egy apró gesztussal emlékezzenek meg az autisták világnapjáról.

foto-benka-anett-kack-lufik-is-voltak-itt-ott-a-bodrogkapzben-az-autistak-vilagnapjan.jpg
A Bodrogközben is voltak kék lufik
Fotó: Benkő Anett

Így számos faluban a hangos bemondóban a kétnyelvű rövid tájékoztató szöveget követően Rúzsa Magdi és Szakács Gergő Kék a szívem című dala is felcsendült. 

A tiszacsernyői vasútállomáson pihenő 5 mozdony pár perces tülköléssel szimbolizálta a régió autista gyerekeinek és szüleiknek a kiáltását a társadalom felé, elszigetelődés helyett integrációra, elfogadásra vágyva.

Ahogy megtudtam, nagyjából egy tucatnyi bodrogközi óvodásnál és iskoláskorú gyermeknél diagnosztizáltak atipikus autizmust. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne lenne ennél jóval több a ténylegesen ezzel a rejtélyes tünetegyüttessel élők száma. 

Anett fia, akárcsak az a másik két hasonló korú fiú is, akiknek az anyukájával találkoztam, a királyhelmeci speciális alapiskolát látogatja. Mivel a spektrumzavarból adódóan nincs két egyforma igényű gyerek, mindegyiküknek megvannak a maguk sajátosságai, szükségletei. Ebből adódóan személyre szabott, egyéni tanrendet állítanak össze számukra a speciális pedagógusok. Heti 2-3 alkalommal pár órát töltenek az iskolában a gyerekek. Mindegyikkel egyszerre csak egy pedagógus és segítő foglalkozik.  Bár az iskolának nincs olyan szakembere, akinek kimondottan autista-terapeuta képesítése lenne, az általános speciális pedagógiai képesítésük keretén belül megszerzett, az autistákra vonatkozó ismereteik birtokában igyekeznek támogatni és segíteni a szülőket az otthoni viselkedéstechnikák bevezetésében is. 

Mindhárom anyuka mesélt a többségi társadalom részéről megtapasztalt bántó, sértő reakciókról. Sokan még most is betegként beszélnek gyerekeikről, nem is sejtve, mekkora sebet ejtenek ezzel rajtuk – mondja Gabika, akit fia tanított meg arra, hogy mellőzze beszédéből a felesleges magyarázatokat, körítéseket, legyen egyszerű, lényegretörő.

A tiszacsernyői Katica szomszédságában romák is laknak, és a részükről nagyobb elfogadást, együttérzést tapasztalt a játszótéren, a többi gyerektől eltérően ők hajlandóak voltak játszani a kisfiával. Azon nagyon megdöbbent, hogy fia diagnózisát követően a baráti társaságuk nagy része idővel szépen lemorzsolódott, megszakítva velük a kapcsolatot. 

Ahogy Katica visszaemlékezett a fia diagnózisának megállapítása körüli, 6 évvel ezelőtti hónapokra, a kezdetek nehezek voltak, a gyerekorvos alig tudott segíteni, hogy szülőként merre és kihez is forduljon. Így végül a legnagyobb segítséget a közösségi hálón megtalált ASD- csoportok jelentették, amelyekben sok hasznos információt, tapasztalati tanácsot szerzett.

Hozzátette, hogy nálunk még igencsak gyerekcipőben jár az autisták érdembeli fejlesztése. Kipróbálták az ukrajnai delfinterápiát, amiért Katicáék több ízben pár száz kilométert is utaztak. Díjazza, hogy az ukrán terapeuták időközönként már Nagymihályba is lejárnak a pár napos fejlesztésekre. 

Gabikáék fiának diagnózisát Debrecenben állították fel, ők sok fejlesztő foglalkozást ott értek el, ott ajánlották nekik a speciális diétákat is, a méregtelenítést, a nehéz fémek kiürítését a szervezetből. Ezekre tudatosan odafigyelve, még ha kis lépésekben is, de javulást, nyugodtabb idegállapotot tapasztalt fián. Mindhárom édesanya elmondta, hogy nyilván minden érintett szülő örülne annak a lehetőségnek, ha a Bodrogközben is elérhető lenne a célirányos fejlesztő terápiákon túl valamelyik magyar alapiskolában, illetve óvodában egy speciális osztály, mert a régióban egyre növekszik az autisztikus spektrumzavarral diagnosztizált gyerekek száma.      

Megjelent a MAGYAR7 15. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.