Jarčuška: harmadával növeli a halálozási arányt a brit mutáció
A koronavírus brit mutációja 36 százalékkal növeli a halálozási arányt és 70 százalékkal fertőzőbb – jelentette ki Pavol Jarčuška infektológus. A járványügyi szakember szerint ez a variáns agresszívebb, nehezebb a lefolyása, ezért egyre több fiatal kerül súlyos állapotba, a mesterséges lélegeztetésre szoruló páciensek életkora csökken.

Jarčuška erről a kassai járványügyi helyzetet értékelő sajtótájékoztatón beszélt. Véleménye szerint a helyzet kritikus.
Mint mondta, a laboratóriumok elemezték a pozitív antigén teszteket, mint kiderült, a minták 60 százalékában megtalálható a vírus brit variánsa. A járványügyi szakember szerint ez az oka annak, hogy rohamosan romlik a helyzet.
Martin Paulo, a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) ügyvezető igazgatója közölte, az intézmény 90 százalékra megtelt.
Jelenleg 310 koronavírusos beteget kezelnek, közülük 24-en lélegeztetőgépre vannak kapcsolva. Már csak négy szabad lélegeztetőgépjük van.
Januárban 207 személy vesztette életét az intézményben a COVID-19 miatt, ami kétszerese a decemberi adatnak.
A helyzet annyira rosszra fordult, hogy a kassai egészségügyi intézménynek már a környékbeli kórházak, a megye más kórházai sem tudnak segítséget nyújtani, az ágyak nagy része ezekben is foglalt.
Segítő kezet az eperjesi egyetemi kórháztól kaptak, ahová az elmúlt hét napban 57 beteget szállítottak át.
– fogalmazott Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere, aki szerint a város országos viszonylatban a legrosszabb helyzetben van.
Kassán a hétvégén tartják a tesztelés újabb körét. Akiknél az antigén teszt pozitív lesz, azoknál PCR-tesztet is végeznek. Polaček nem ajánlja a szülőknek, hogy február 8-án iskolába küldjék a gyermekeiket.