2023. október 28., 16:02

Iskolaösszevonás Somorján – ismét megkerülték a helyi önkormányzatot

Ahogy arról hírt adtunk, a tervek szerint jövő szeptembertől összevonják a somorjai Napos utcai szlovák alapiskolát a M. R. Štefánik gimnáziummal. A tervezett változtatásról Orosz Csabát, Somorja polgármesterét és Berényi Józsefet, Nagyszombat megye alelnökét kérdeztük.

somorjai szlovák iskola
Fotó: reprofotó/youtube

Az iskolák összevonásáról szerdai ülésén fogadott el szándéknyilatkozatot Nagyszombat megye önkormányzata. A megye déli járásainak képviselői először azt javasolták, vegyék le a témát az ülés napirendjéről. Mivel ezt nem tudták elérni, tartózkodtak az iskolahálózat módosításáról szóló szavazáson, illetve a terv ellen szavaztak.

Információink szerint a tanintézmények összevonásáról a megyei önkormányzat következő, decemberi ülésén születhet végleges döntés. A testületnek jóvá kell hagynia a vonatkozó általános érvényű rendeletet, amelyhez háromötödös többség szükséges. Nagyszombat megyében ez 24 képviselő szavazatát jelenti, a Szövetség 14 képviselővel kezdte meg a választási időszakot. Tehát a magyar képviselők nélkül is el tudják fogadni a szlovák képviselők a határozatot.
A helyi önkormányzatot megkerülve hozták létre a szlovák alapiskolát

Az ügy előzményei már évekkel korábbra nyúlnak vissza, médiacsaládunk a felvidéki magyar sajtóban egyedüliként követte végig az újonnan létrehozott somorjai szlovák alapiskola körüli hercehurcát. Az iskolákkal kapcsolatos probléma amiatt alakult ki, hogy a befektetők lakóparkokat építettek a Pozsony vonzáskörzetébe tartozó, Somorja közelében fekvő kis falvakban, a jogszabályok azonban elmulasztották kötelezni az építtetőket arra, hogy az új lakónegyedekhez iskolát is építsenek. A polgári társulásba tömörült szlovák szülők nyomásának engedve az oktatási tárca alá tartozó kerületi tanügyi hivatal végül a helyi önkormányzatot megkerülve alapított alapiskolát Somorján.

A szlovák tannyelvű alapiskola a 2022/2023-as tanévtől működik, a Somorján és a környéken lakó gyerekek járnak oda. Az alapiskola egy épületszárnyban működik a szlovák gimnáziummal, amely több tantermet átadott az új intézménynek. Jozef Viskupič megyeelnök az iskolák összevonását azzal magyarázza, hogy csak az összevont tanintézmény fejlesztésére lehet az uniós helyreállítási tervből lehívni forrásokat. Az összevonásnak köszönhetően ugyanis lehetőség nyílik arra, hogy a somorjai gimnáziumok épülete uniós forrásból hozzáépítéssel bővüljön.
Orosz: A somorjai gyerekek iskoláztatása teljesen megoldott

Ahogy azt Orosz Csaba, Somorja polgármestere lapunknak hangsúlyozta, „fontos megjegyezni, hogy a somorjai gyerekek iskoláztatása teljesen megoldott, az új szlovák alapiskolára csak a főváros szatellittelepüléseinek gyors népességgyarapodása miatt van szükség”. A településvezető aláhúzta,

nem szerencsés, hogy egy épületben kell tanulnia a hatéves kiselsősnek és a már szinte felnőtt végzős középiskolásoknak”.

A polgármester elmondta, a szülők és a pedagógusok részéről is több ilyen irányú panasz érkezett már hozzá.

Megjegyzést érdemel, hogy a szlovák tanintézményekkel közös épületben, de külön szárnyban működik a magyar tannyelvű gimnázium is. Orosz szerint félő, hogy az áldatlan helyzet a Felső-Csallóközben nagy presztízsű somorjai gimnáziumban „a diákok komfortérzetének csökkenéséhez és ezáltal a tanulmányi színvonal csökkenéséhez vezethet”.

A polgármester szerint a helyzetre a jó megoldást az jelentené, ha az érintett falvak valamelyikében, köztes területen hoznának létre egy alapiskolát, amelyben elhelyezést nyernének a beköltözött családok gyermekei.
Berényi: A megye feladata a középiskolák, nem pedig az alapiskolák problémáinak megoldása

Berényi József megyei alelnök a tervezett iskolaösszevonás kapcsán szintén azt hangsúlyozta, a beköltöző családok gyermekeivel kapcsolatos problémákat nem a megyének, hanem azoknak az önkormányzatoknak kellene megoldaniuk, amelyek számolatlanul engedélyezték az építkezéseket a kataszterükben. A megyei alelnök emlékeztetett, továbbra is egyre többen fognak Nagyszombat megye területére költözni, a megye feladata pedig az, hogy a középiskolák, nem pedig az alapiskolák problémáit oldja meg.

Berényi hozzátette, a somorjai magyar gimnázium jövőjét leginkább az veszélyeztetheti, ha például a szlovák alapiskola bővülő helyigényére hivatkozva a jelenleg közös igazgatás alatt működő négy- és nyolcosztályos magyar tannyelvű intézményből az utóbbit megszüntetnék, vagy áthelyeznék. Ez a hatáskör ma már kizárólag a megyei elnök kezében van, nem kell hozzá testületi döntés, mint korábban – emlékeztetett Berényi.

„Eddig a tárgyalásainknak köszönhetően sikerült elérnem, hogy ez a terv lekerült az asztalról, de tartok tőle, ha a megyeelnöknek nem sikerül hozzáépítéssel bővíteni a somorjai gimnáziumok épületegységét, akkor vissza fog térni a nyolcosztályos gimnázium áthelyezéséhez.

Számomra ebben a kérdésben a somorjai polgármester, megyei képviselő, Orosz Csaba és a városi önkormányzat véleménye lesz a kiindulópont, amit képviselni fogok megyei alelnökként”

– szögezte le Berényi József.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.