2020. április 21., 20:20

Intézkedések a még biztonságosabb véradás érdekében

A hazai kórházakban évek óta használatos a vérkészítmények besugárzása indokolt esetben, bizonyos betegek/betegségek esetén. A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban a hazai vérellátóknak is különféle biztonsági előírásokat betartva kell most dolgozniuk. A még biztonságosabb véradás érdekében az Agel Slovakia Rt-hez tartozó komáromi kórházban is intézkedéseket foganatosítottak

Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Agel Rt.

,,A besugárzás célja a limfociták inaktivációja és annak megelőzése, hogy a véradás után a befogadó szervezet részéről nemkívánatos immunválasz érkezzen. A véradó ún. T - limfocitái ugyanis a vért kapó páciens nyirokszövetével szemben ellenanyagokat termelhetnek“ - magyarázta a komáromi kórház klinikai onkológiai és sugárterápiai osztályának főorvosa, Pavel Demeter doktor.

Hangsúlyozta: e nemkívánatos válaszreakció főleg a túlságosan legyengült immunrendszerű, többek között a daganatos megbetegedésekkel küszködő és a csontvelő-átültetésen átesett betegek, valamint a másfél kilósnál kisebb újszülöttek esetében lehet veszélyes. E folyamat hatékonyan éppen a vér és vérszármazékok besugárzásával előzhető meg.

A besugárzásuk ekképp történik: egy kisebb műanyag dobozba vizet öntenek, s abba belemerítik a műanyag csomagolású vérkészítményt. Majd az megkapja az egyszeri, 25 Gy sugárdózist. ,,A komáromi kórházban immár 17 hónapja a legkorszerűbb, rendkívül nagy teljesítméyű, mégis takarékos lineáris részecskegyorsítóval dolgozunk. Alkalmazásával elsősorban az onkológiai betegeink sugárterápiás kezelése során valóban jó eredményeket értünk el“ - fejtette ki Demeter doktor.

„A kórházak hematológiai és transzfuziológiai osztályai felhívásai ellenére nagy mértékben csökkent a véradók száma és a vérkészítmények mennyisége. Ráadásul, a vörösvértest koncentrátumokat most 14 napos karantenizációnak kell alávetni, ami azt jelenti, hogy a véradást követően 14 napig elkülönített helyen kell tárolni. Csak két hét után lehet ezeket a vérkészítményeket gyógyításra felhasználni abban az esetben, ha a véradó visszajelez, hogy az idő alatt nem észlelt változást a saját egészségi állapotában, nem voltak légúti tünetei, láza stb. Amennyiben a véradó nem jelez vissza, a véradóállomás munkatársai telefonon kapcsolatba lépnek vele, ezen adatok ellenőrzése miatt. Ha a 14 nap alatt a véradónál esetleges fertőzés gyanúja merül fel, akkor a vérkészítményei megsemmisítésre kerülnek” - mondta el Radi Enikő, a komáromi kórház hematológiai és transzfuziológiai osztályának főorvosa.

A koronavírus-járvány miatt tehát egyre kevesebben adnak vért, s a karantenizáció is nehezíti a helyzetet.

Jelenleg, mivel a kórházakban nagyrészt akut ellátás folyik, van kellő mennyiségű vérkészítményünk, de rövidesen újrakezdődnek a tervezett műtétek, és az onkológiai betegek kezelése folyamán is gyakran lesz szükség vérkészítményekre. A vérlemezke koncentrátumokat, amelyeknek élettartama csak 5 nap, jelenleg minden esetben besugarazzuk az előírásoknak megfelelően. Szükség esetén a kórházunkban a vörösvértest-koncentrátumokat is képesek vagyunk besugározni, bár egyelőre az előírások ezt nem teszik szükségessé. A besugárzást mindig egyenként végezzük, és a vérkészítményt röviddel a besugárzást követően felhasználjuk” - fogalmazott.

Végül leszögezte: a szakirodalomban jelenleg nincs arra vonatkozó adat, hogy a koronavírus vérkészítmények által átvihető lenne emberről emberre.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.