Hogyan működik az új parkolási politika Pozsonyban?
A parkolás szinte Európa valamennyi nagyvárosában gondot okoz, amit az egyes városok különböző parkolási politikákkal igyekeznek enyhíteni. Szlovákia fővárosa az európai nagyvárosok között sokáig azon kevesek közé tartozott, amelyeknek nem volt parkolási politikája, pedig a fővárosban egyre elviselhetetlenebb volt már a helyzet.

Felmérések bizonyítják, hogy a pozsonyi lakosok a parkolást tartották a város egyik legnagyobb problémájának.
Azelmúlt húsz évben Pozsonyban megduplázódott az autók száma, a parkolóhelyek száma viszont képtelen volt ehhez a szédítő ütemű növekedéshez alkalmazkodni. Ráadásul Pozsonyban hiányoztak a nagyobb parkolóházak és városszéli parkolók, illetve az ezekre épülő városi tömegközlekedés, amelyek segíthetnének a probléma megoldásában.
A város vezetésének lépnie kellett, ennek eredményeként hosszas előkészületek után 2022-ben Pozsonyban is bevezették az új, szabályozott parkolási rendszert, amelyet Pozsonyi Parkolási Asszisztensnek, rövidebb nevén PAAS-nak neveznek.
Az új parkolási rendszer először Pozsony három kijelölt zónájában, Récsén, Ligetfaluban és Pozsonyújváros egyes részein indult el, és az elmúlt évek egyik legnagyobb parkolási reformjának számított Szlovákia fővárosában. A rendszert a főváros fokozatosan további városrészekre is kiterjesztette, és a jövőben további zónákat szeretne a szabályozott parkolásba bevonni.
– nyilatkozta lapunknak Dagmar Schmucková, a fővárosi önkormányzat szóvivője, aki szerint a szabályozott parkolási rendszer egyúttal a jobb minőségű, rendezettebb közterülethez is hozzájárul. Az első szabályozott zónák működése során szerzett tapasztalatok és a lakossági javaslatok alapján jelenleg általánosan kötelező érvényű módosításokat készítenek elő azzal a céllal, hogy a lehető legjobban figyelembe vegyék a lakók igényeit.
– mondta a szóvivő hozzáfűzve, jelenleg körülbelül 16 ezer parkolóhelyet szabályoznak a PAAS rendszeren keresztül.
Az új parkolási szabályozásról tudni kell, hogy újabb parkolóhelyeket nem hoz létre, csupán szabályozott parkolással próbálja megoldani a parkolóhelyhiányt. A rendszerbe tartozó városrészekben az odalátogató gépkocsivezetők a fizetős időpontokban csak az óradíj befizetése után, illetve bónusz- vagy látogatói kártya segítségével parkolhatnak. Az érintett övezetek lakói a megvásárolt lakossági parkolókártyával (rezidens kártya) korlátlanul parkolhatnak az övezetükben. A város azt is reméli az új parkolási rendszertől, hogy emiatt több, a fővárosban dolgozó és átmenetileg lakó személy jelentkezik be állandó lakhelyre Pozsonyban.
– fogalmazott a szóvivő, aki azt is hangsúlyozta, a városrészek azon területein, ahol nincs gond a parkolással, nem vezetik be a zónákat.
Persze a gyakorlatban azért nem ennyire egyszerű a dolog, ebben az esetben is érvényes a Szlovákiára jellemző aranyszabály: miért csinálnánk valamit egyszerűen, ha bonyolultan is lehet. Még a parkolási politikáért felelős biztos, Peter Herceg is elismerte, hogy a parkolási rendszerünkhöz csatlakozni kívánó alkalmazások szerint is a miénk Európa legbonyolultabb rendszere.
A pozsonyiak a lakossági kártyán kívül ún. bónuszkártyát is vásárolhatnak a lakhelyükön kívüli zónában való parkolásra, illetve vendégkártyát az ismerőseik látogatása esetére. Azok a vállalkozók viszont, akiknek fizetős helyen van a vállalkozásuk, de nem ott van a lakóhelyük, ahhoz, hogy a munkahelyük előtt parkolhassanak, kénytelenek drága előfizetői kártyákat vásárolni, amelyeknek a zónától függően más-más az áruk.
Ahhoz, hogy egy pozsonyi lakos a lakhelyétől eltérő fizetős zónában fizetés nélkül parkolhasson, nem elegendő a lakossági parkolókártyája.
– mondta a szóvivő. Egy kérelmezőnek maximum 3 db bónuszkártya adható ki 3 járműre.
Fontos tudni azonban, hogy a bónuszkártya nem használható a legmagasabb sávba sorolt – 2 euró óradíjas szakaszokon, ezért mielőtt parkolni szeretnénk, ajánlatos áttanulmányozni a zónatérképet. A tarifa ugyanis a zónatérképen is megjelenik, miután rákattintunk arra az utcára, ahol parkolni szeretnénk. A látogatók és a más zónákban lakók a mélygarázsokban is parkolhatnak, ahol sokszor olcsóbb a parkolás, mint a közvetlen közelben lévő, szabályozott parkolási rendszerű utcákon.
– tette hozzá Schmucková.
A nem pozsonyiaknak drágábba jön ki a parkolás. Az egyes zónák parkolási díja is eltérő, miközben eltérő az az idő is, amikor az adott zónában ingyen lehet parkolni. Az árak óránként 0,50 eurótól (D sávban) 2,00 euróig (A sávban) terjednek, így előfordulhat, hogy egy szokványos nyolcórás munkanapon a főváros egyes részein – például a Téglamezőn – akár 16 eurót is kifizethet egy Pozsonyon kívüli munkavállaló a parkolásért.
Az egyes zónákban a parkolási lehetőségeket a pozsonyi lakosok és a látogatók számára tájékoztató táblák jelzik. A kék PAAS tábla a lakossági parkolást jelzi, a PE1 kód azt jelenti például, hogy az így jelölt utcákban csak a Ligetfalu 1-es övezetben lakossági kártyával rendelkező lakók parkolhatnak.
A zöld PAAS tábla a nem lakossági parkolást jelöli, számkóddal, amely a parkolórész kódját jelzi, és fizetéskor az azonosításra szolgál. Az alkalmazásban vagy a parkolóautomatában be kell írni annak az utcaszakasznak a kódját, ahol a gépjármű parkolt, és a rendszer kiszámolja az adott szakasz óradíját.
– tájékoztatott a fővárosi önkormányzat hozzátéve, ha az illető nem a megfelelő kódot választotta, az ellenőrzés során a járművet parkolási díj nélkül parkolónak minősítik és megbüntetik.
Annak tehát, aki látogatóként érkezik a fővárosba, jó megoldás lehet, ha a kijelölt városszéli parkolókban hagyja gépjárművét, és a tömegközlekedést vagy az elővárosi vasúti közlekedést kihasználva jut be a városba. Tény azonban, hogy ezen a téren van még mit fejlődnie Pozsonynak.
– hangsúlyozta a szóvivő. Mint mondta, a város nagy befogadóképességű parkolóházak létesítését is tervezi, amire európai forrásokból próbálnak meg pénzt szerezni.
"A P+R parkolóházak célja, hogy csökkentsék a belváros és a lakóövezetek felé tartó egyéni autós forgalom nagyságát, és amennyire csak lehetséges, Pozsony külterületén feltartóztassák ezeket a járműveket. Az európai fővárosokban ezek a parkolóházak hatékonyan mentesítik a belvárost a személygépkocsi-forgalomtól" – zárta Dagmar Schmucková, a fővárosi önkormányzat szóvivője.
Megjelent a MAGYAR7 18. számában.