2025. május 4., 19:29

Érsekkétyi Zöld Tündérek

A jubileumi 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét alkalmából az érsekkétyi Egyházi Alapiskolát és Óvodát a legaktívabb határon túli iskolaként Zöld Tündér Díjjal tüntették ki. Ezzel ismerték el a fenntarthatósági oktatás terén végzett kiemelkedő munkát.

Szili Katalin Érsekkétyen
Szili Katalin Érsekkétyen
Fotó: Víg Kinga

Amint azt a kétyi oktatási intézmény pedagógusától, Víg Kingától megtudtuk, a Fenntarthatósági Témahét célja annak a szemléletnek az erősítése, amely elősegíti, hogy mindannyian élhető, fenntartható környezetben töltsük napjainkat. Ennek érdekében minden évben számtalan pályázatot írnak ki magyarországi és határon túli iskolák számára. A legnagyobb és legkomplexebb A legaktívabb iskola pályázata, ami felöleli a Témahét összes pályázatán, valamint a Témahét versenyein való részvételt is.

Fenntarthatóság – kreatívan, interaktív módon

Az évente megrendezett Kárpát-medencei oktatási program azt is célul tűzte ki, hogy bemutassa a fenntarthatóság komplexitását, s a cselekvő program keretében formálja a diákok szemléletét. 

A program nem riogat és nem a világvégét jövendöli, hanem bemutatja az egyén és a közösség szerepét, felelősségét és cselekvési lehetőségeit. A Témahét az iskolák számára kínál lehetőséget arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket kreatív és interaktív módon adják át a diákoknak. A Témahéten évente 1800 iskola 420 ezer diákja vesz részt. A projekt gazdája a magyar Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága, kiemelt támogatója a Kék Bolygó Alapítvány, fővédnöke Áder János, a program szervezője pedig az Alapértékek Nonprofit Kft.

Szili Katalin Érsekkétyen
Szili Katalin Érsekkétyen
Fotó:  Víg Kinga

A Zöld Tündér Díj azoknak a fenntarthatóság iránt elkötelezett szakembereknek, szervezeteknek, intézményeknek, pedagógusoknak és diákoknak az elismerése, akik a korábbi években kiemelkedő szerepet töltöttek be a Fenntarthatósági Témahét programjainak megvalósításában, és így nagyban hozzájárultak annak sikeréhez. A díj célja, hogy méltassa és láthatóvá tegye azokat az egyéni szereplőket és közösségeket, akik szakmai tudással, támogatással, önkéntesek szervezésével vagy diákok és tanárok bevonásával segítik a fenntarthatóságra nevelést.

A kétyi lett a legaktívabb iskola

A kétyi oktatási intézmény első határon túli iskolaként nyerte el a Zöld Tündér Díjat a fenntarthatósági oktatás terén végzett kiemelkedő munkájáért és a legaktívabb iskola címért.

Száznál is több pályaművet beküldve a témahét több versenyébe és gyűjtésébe is bekapcsolódtunk. Zöld Tündér Díjjal évente kizárólag egy iskolát tüntetnek ki, a határon túli iskolák közül ezt mi érdemeltük ki

– fogalmazta meg Víg Kinga.

A kitüntetést 2025 áprilisában a Parlament Delegációs termében vették át egy ünnepélyes díjátadón, ahová a Témahétben részt vett két pedagógus, Varga Tímea és Víg Kinga kísért el három tanulót.

Mivel ebben a projektben minden diákunk részt vett, nem mi akartuk eldönteni, hogy ki jöhet velünk, így a fenntarthatóság jegyében rendeztünk egy versenyt: használt elemeket kellett gyűjteni, és a legeredményesebb három diák jöhetett erre a rangos eseményre.

Budapesten nagyon szívélyes és kedves fogadtatásban részesültünk. A gyerekek élvezték a rendezvényt és megnézhették a Szent Koronát is. A díszoklevelet és a díjjal járó gyönyörű üvegplakettet nagy becsben tartják – tette hozzá a pedagógus.

A miniszterelnöki főtanácsadó előadása

A Fenntarthatósági Témahét Zöld Híd Programjára ellátogatott Érsekkétyre Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, az Országgyűlés korábbi elnöke, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács alapító és tiszteletbeli elnöke. A diákoknak tartott előadásában a környezetvédelemmel kapcsolatos időszerű globális folyamatokról és lokális feladatokról, valamint a kérdéskörben előálló kihívásokra adandó rendszerszerű válaszok szükségességéről is beszélt.

Mára már nem elegendő csak a környezet védelmével foglalkozni, hanem a kihívásokra rendszerszerű válaszokat kell tudni adni úgy, hogy a társadalmi-szociális, gazdasági kérdéseket a környezeti korlátok mentén kell megoldani.

Hangsúlyozta, hogy az idei év a nemzetpolitikában a jövő nemzedékek éve, ezért is fontos, hogy közös örökségünket megóvjuk és biztosítsuk a következő nemzedékek életfeltételeit a Kárpát-medencében.

A 2025-ös Témahét fókuszában a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság kérdéseiből a talaj és biodiverzitása, a mesterséges intelligencia, illetve a zöld energiaforrások, a fenntarthatóság mindhárom kérdéskörét átfogó komplex témaként a fenntartható fogyasztás-fogyasztóvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés állnak.

A Témahét tananyagai, aktivitásai, versenyei, programjai ezekre a kiemelt témákra fókuszálnak, az ezekkel kapcsolatos ismeretek elmélyítését célozzák.

Az érsekkétyi tanulók természetesen a Fenntarthatósági Témahét soron következő programjaiba is bekapcsolódnak, s gőzerővel készülnek a talaj és biodiverzitása, a mesterséges intelligencia és a zöldenergia-források témáját előtérbe helyező ZöldOkos Kupának nevezett fenntarthatósági tudásversenyre.

Megjelent a MAGYAR7 17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.