Egységesen jó produkciók a Tompa Mihály Országos Verseny szenci területi fordulóján – KÉPEKKEL
Mint ahogy a verseny járási fordulójának, a verseny területi elődöntőjének is a helyi Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola adott otthont. Május 15-én a Szenci járás versenyzőihez immár a pozsonyi és pozsonypüspöki magyar tannyelvű alapiskolák legjobbjai is csatlakoztak.
A Csemadok Rimaszombati Területi Választmánya által sorban harmincegyedszer megrendezett verseny elődöntőjének szereplőit a Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola igazgatónője, Kontár Zsuzsanna üdvözölte, aki sikeres szereplést kívánt mindenkinek.
A részleteket Fekete Márta, a Csemadok Szenci Területi Választmányának titkára ismertette, aki kitért arra, hogy ezúttal
A választmányi titkár emlékeztetett arra is, hogy mivel a szenci elődöntő színvonala a környéken élő magyarság alacsony lélekszámának dacára (lényegében már szórványvidékről van szó) évek óta magas, így pár évvel ezelőtt sikerült „kiharcolniuk” azt, hogy az egyes kategóriákból ne csak egy-egy, hanem két-két szereplő juthasson a rimaszombati döntőbe, amely idén június 20. és 22. között kerül megrendezésre.
A szavalókat és prózamondókat ezúttal is két csoportba osztották, az egyikbe az I. és a III. kategória vers- és prózamondói, a másikba pedig II. és a IV. kategória vers- és prózamondói, továbbá a VI. kategória szereplői, vagyis a verséneklők kerültek. A két zsűri elnökei – hasonlóan az előző fordulóhoz – Bárdos Ágnes előadóművész, a Szlovák Televízió magyar adásának munkatársa és Neszméri Tünde, a Csemadok Országos Elnökségének tagja voltak.
Ha a zsűriknek a múltkor nehéz volt dönteniük, akkor az elődöntő esetén ez hatványozottan érvényes volt, mivel – ahogy már fentebb szó volt róla – csak két szereplőt juttathattak tovább, és bizony sok esetben komoly viták is kialakultak a zsűritagok között, hiszen ez mégiscsak egy szubjektív műfaj, és a színvonalas produkciók között sok esetben csak nüánszok döntöttek. Még mielőtt bárki is „ölre menne”, azt azért hangsúlyozzuk, hogy a versmondás önmagában nem vérre menő verseny, bár néha vannak, akik ezt így fogják fel és megesik, hogy bizonyos döntéseken a kisebbek néha elpityerednek, a nagyobbak, vagy a szülők pedig felháborodnak. Ennek ellenére a mozgalom a sok esztendő alatt egy igazi közösséget kovácsolt és egy olyan űrt töltött be, ami a diák versmondók számára mind a mai napig egy igazi kihívást és presztízst jelent, hiszen a versenynek rangja lett, és a produkciók is általában egyre színvonalasabbak. A legfontosabb viszont az, hogy ez a verseny ösztönző erővel hat számukra a tehetségük kibontakoztatására, hiszen itt értő „fülek” előtt szerepelhetnek és fontos szakmai visszajelzéseket kaphatnak. Biztos vagyok benne, hogy
Ha csak Szencet és a verséneklőket nézzük, elég megemlíteni, hogy röpke tíz esztendő alatt az ugyan szerethető, de néha esetleges és hamiskás Campa Nulla nevű formációtól eljutottunk a jelenlegi, kristálytisztán éneklő Fénypontok és Dilemma zenekarokig. A két nevezett csapat tagjai között ugyan van átfedés, de produkcióik már nem esetlegesek, hanem tudatosak, még akkor is, ha szakmailag tudunk bennük fogást találni.
Ugyanez a tudatosság volt jellemző a szavalókra és a prózamondókra, hiszen
Fontos megjegyezni, hogy a szerző- és szövegválasztás esetében is „kinyílt az olló”. Hallhattunk klasszikust, nyugatost, múlt század végi szerzőt, kortársat, köztük felvidékit is.
Nyilván még mindig van mit fejleszteni, a szövegek interpretálásakor típushibák is előfordultak (ezek leggyakrabban hangsúlyozási hibák, illetve a szereplők és a narrátor szerepének összemosása), de egy 7-8 éves szavalatát mégsem mérhetjük össze egy Kossuth-díjas színészével.
És ezek a fiatalok nem a felkészítő pedagógus vagy a szülő ösztökélésére mentek oda a zsűritagokhoz. Mi ez, ha nem annak cáfolata, hogy a mai gyerekek nem szeretik a könyveket, a szépirodalmat, a verseket és a prózát.
A szenci elődöntőből a következő tanulók jutottak tovább:
I. kategória, vers: Fülöp Sára (Szenczi Molnár Albert Alapiskola) és Jesenská Ella (Pozsonypüspöki Magyar Tannyelvű Alapiskola)
I. kategória próza: Somogyi Vivien (Pozsonypüspöki Magyar Tannyelvű Alapiskola) és Šillo Mária (Szenczi Molnár Albert Alapiskola)
II. kategória vers: Varga Bernadett (Szenczi Molnár Albert Alapiskola) Porubská Viktória (Pozsonypüspöki Magyar Tannyelvű Alapiskola)
II. kategória próza: Kovács Szabina (Szenczi Molnár Albert Alapiskola) és Nagy Ádám (Pozsonyi Duna Utcai Alapiskola és Gimnázium)
III. kategória vers: Šillo Simon és Popálená Stella (Szenczi Molnár Albert Alapiskola)
III. kategória próza: Békefy Laura (Pozsonypüspöki Magyar Tannyelvű Alapiskola) és Tepea Heiva Victoria (Féli Magyar Tannyelvű Alapiskola)
IV. kategória vers: Schulcz Alex és Čerňanská Tímea (Pozsonyi Duna Utcai Alapiskola és Gimnázium)
IV. kategória próza: Biháryová Bianka és Korpás Johanna (Pozsonyi Duna Utcai Alapiskola és Gimnázium)
VI. kategória (verséneklők): Fénypontok és Dilemma (mindketten szenciek)
A szereplésért a tanulók értékes könyveket, kerámiadíszt és emléklapot kaptak. Sok sikert kívánunk a döntősöknek!