Egyre fiatalabbak kerülnek lélegeztetőgépre
Csökken azoknak a koronavírussal kezelt betegeknek az átlagéletkora, akiket mesterségesen kell lélegeztetni, vagyis egyre fiatalabbak kerülnek lélegeztetőgépre.

Michal Blanár, a Kassa Saca városrészében található kórház aneszteziológiai és intenzív osztályának főorvosa rámutatott, a járvány második hulláma idején leginkább a 60-70 éves korosztály tagjai szorultak mesterséges lélegeztetésre, jelenleg viszont már az 50-esek is.
A trendet Peter Celec orvos, a pozsonyi Comenius Egyetem molekuláris orvostudományi intézetének vezetője is megerősítette.
– mondta. Hozzátette, ennek ellenére a magas életkor még mindig az egyik legjelentősebb rizikófaktor a COVID-19 miatti elhalálozások kapcsán. A lélegeztetőgépre kapcsolt betegek halálozási arányát, amely kezdetben 90 százalék körül mozgott, mostanra 50 százalék körülire csökkent egyes országokban, például Németországban. A szakértő szerint ez az életkor csökkenése mellett azzal is összefügghet, hogy javult a gyógykezelés vagy jobb a páciensek általános állapota.
Nyugat-Európai példákat említve Celec rámutatott, a jelenlegi hullámban – és várhatóan a következőben is – egy új vírusvariáns bukkan fel a lakosság körében, amelynek egyetlen olyak korcsoportját, amely szinte egyáltalán nincs oltva, a gyerekek teszik ki. „Annak kapcsán, közülük mennyien estek át a betegségen, csak találgathatunk. Annak ellenére, hogy a gyerekek döntő többségénél a megbetegedés könnyű lefolyású, valószínűleg növekedik fog a jelenleg még ritkának számító nehéz esetek száma. Vagyis a kórházi kezelésre szorulók átlagéletkora várhatóan tovább fog csökkenni” – fejtette ki a szakértő.