2023. augusztus 28., 20:00

Egyházgelle - A Turul-szobor

Egyházgellén a Templom tér sarkán áll egy érdekes sorsú emlékmű, amelyet a falu lakói egyszerűen csak Turul-szobornak neveznek. Ezt az emlékművet, tehát a Turul-szobrot a visszacsatolást követően állították 1939-ben.

gellei turul
Fotó: Görföl Jenő

Eredetileg egy rendeletnek köszönheti létét. Az országos rendelet úgy szólt, hogy minden településen ki kell jelölni egy helyet, lehetőleg a falu közepén, ahol az országzászlót fel lehet húzni. A község akkori vezetése és néhány tehetősebb polgára úgy döntött, hogy az országzászló elhelyezéséhez egy rakott talapzatot és arra a falu nemzetiségi hovatartozására és a visszacsatolásra utaló jelképeket is elhelyez. Így került a tetejére a turulmadár, a talapzat első részére pedig egy dombormű, amely az országot (a Trianon előttit és utánit) ábrázolta ezzel a felirattal: „Így volt, így lesz!”

Az emlékmű igazából 1945 után töltötte be a magyarságot jelképező szerepét. Az akkor északról jött kalandorok is jól ráéreztek az emlékhely ilyen irányú jelentésére, mert küldetésükhöz híven tönkretették a község nemzeti hitvallásának ezt a szimbólumát. Pisztollyal belelövöldöztek a turulszoborba, majd erőszakkal ledöntötték a talapzatáról, a domborművet pedig megsemmisítették.

Igaz, akadtak bátrak, akik visszatették, ám az új hatalom őket is meghurcolta, s a „madár” pedig rejtőzködni volt kénytelen, akárcsak a magyar nemzetrész, amelynek jelképe volt.

gellei turul
Fotó:  Görföl Jenő

A reményt azonban, hogy egyszer visszakerül eredeti helyére, nem lehetett Gelle közösségéből kiirtani. A reményt, hogy a madár egyszer visszaszáll, még azok sem tudták letörni, akik az emlékhelyet meggyalázva, az országzászló helyére egy rakétát tettek a hatvanas években. Sőt azok se, akik végső ítéletként a turult a szemétdombra vitették. Akadtak ugyanis fiatalok, akik megmentették és tovább rejtegették. S amikor eljött az ideje, visszahelyezték a turult a helyére. 

gellei turul
Fotó:  Görföl Jenő

1990 januárjában rejtekhelyéről elvitték, hogy rendbe hozva visszategyék. Letört farkát pótolták, a szárny sérüléseit „meggyógyították”, egy golyó ütötte lyukat mementóként a szárnyában meghagytak, és március 15-én, nemzetünk legjelesebb ünnepén a turul „visszaszállt”. 

2000-ben, az államalapítás millenniumán a korábbi, megsemmisített dombormű helyére a Szent Korona megformálása került. Azóta ez az emlékmű a falunak, nemzetiségi közösségünknek a jelképe, bízva abban, hogy az marad az idők végeztéig.

Megjelent a Magyar 2023/34.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.