2024. február 6., 18:50

Egy év alatt 2400 tonna konyhai hulladékot gyűjtöttek össze Kassán

Az elmúlt egy év alatt, mióta szeparáltan gyűjtik a biológiailag lebomló konyhai hulladékot Kassán, összesen 2400 tonnányit gyűjtöttek össze. A konyhai hulladékból biogázt készítenek, amelyet aztán elektromos- és hőenergia előállítására használnak fel.

hulladék, konyhai hulladék, biohulladék
Fotó: TASR

A biológiailag lebomló konyhai hulladék szeparált gyűjtését 2023 januárjában vezették be Kassán. A családi házakból hetente egyszer, a lakótelepekről heti két alkalommal szállítják el az ilyen hulladékot. Gyűjtésükre barna színű kukákat használnak, ezek fedelén fel van tüntetve, mit szabad beledobni és mit nem.

Slavomíra Brzová, a Kosit társaság szóvivője elmondta, a legtöbb biológiailag lebomló konyhai hulladékot augusztus folyamán gyűjtötték össze, a leggyengébb időszak pedig a bevezetést követő első két hónap volt. Mint megjegyezte, vannak még hiányosságok, de összességében elmondható, a kassaiak megtanulták, mi tartozik ezekbe a kukákba.

A város lakói ezekbe a hulladékgyűjtő edényekbe dobhatják a biológiailag lebomló konyhai hulladékot, de mindenféle zacskók, zsákok vagy más csomagolóanyagok nélkül. Egyes településeken, ahonnan komposztálótelepekre viszik a konyhai hulladékot, használhatnak lebomló, úgynevezett komposztáló zacskókat, Kassán azonban ez nincs így”

– magyarázta a szóvivő.

Hozzáfűzte, a városban összegyűjtött konyhai hulladékot hasznosítják, mégpedig a koksóbaksai (Kokšov-Bakša) biogáz-állomáson készítenek belőle biogázt, amit aztán elektromos- és hőenergia előállítására használnak fel. „Ehhez a lehető legtisztább alapanyagra van szükség, ami kizárja a komposztáló zacskókat” – mutatott rá.

Ami a hiányosságokat illeti, a szóvivő elmondta, még mindig akadnak, akik olyan dolgokat dobnak a gyűjtőedényekbe, amit nem lenne szabad, például mikrotén zacskókat, papír zsebkendőket vagy romlott élelmiszert a műanyag csomagolással együtt. A tavaszi időszakban lemetszett ágak, levelek vagy levágott fű is előfordul a barna kukákban, amit a komposztálótelepen lehetne hasznosítani, de a biogáz-állomáson nem. Az ilyen zöld hulladékot a gyűjtőudvarokban adhatják le a polgárok – magyarázta a szóvivő.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.