2023. szeptember 1., 13:34

Díszpolgári címet adományoztak a Széchenyi-díjas tudósnak Nagymegyeren

Színes programok várták 2023. augusztus 18. és 20. között az érdeklődőket Nagymegyer legjelentősebb városi ünnepségén. A Szent István Napok rendezvénysorozata keretében kulturális, történelmi és gasztronómiai eseményeken kívül a többi között átadták a város díszpolgári címét, és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár jelenlétében megnyitották a Madách Imre születésének 200. évfordulójára összeállított vándorkiállítást.  

Salma Imre
Salma Imre
Fotó: Lacza Gergely

Kiemelkedő tudományos munkájának elismeréseként Nagymegyer díszpolgári címet adományozott Salma Imre Széchenyi-díjas vegyészprofesszornak. Nagyon sok érdeklődőt vonzott ez a maga nemében rendhagyó és történelmi jelentőségű aktus, hiszen díszpolgári kitüntetést ebben a formában még nem adtak át. 

Soóky Marián polgármester ünnepi beszédében méltatta a kitüntetettet, s kiemelte, hogy a díszpolgári címmel egy olyan személyt tiszteltek meg, aki ugyan már Budapesten él, de szíve visszahúzza Nagymegyerre. 
Ez a díj nagyon megtisztelő és felemelő, de azt kell mondanom, hogy mindazok, akik jelen vannak és különösen azok, akik tettek azért, hogy azzá váltam, aki most ezt a díjat megkapta, valamennyien részesei ennek a díjnak.

Az én lakhelyem Nagymegyer. Én Nagymegyernek polgára voltam mindig is, és most is az vagyok, de ez a díszpolgári cím, ez valami különleges, mert azt üzeni számomra, hogy nemcsak én, hanem esetleg mások is azt gondolják, hogy ha Megyerre jövök, akkor jó helyre jövök, ha Megyerre jövök, akkor hazajövök” – zárta beszédét Salma Imre.

Díszpolgári címet adományoztak Salma Imrének
A díszpolgári cím átadásának egyik pillanata
Fotó:  Lacza Gergely
A legösszeforrottabb magyar erő

Az ünnepségsorozat része volt a Madách Imre-vándorkiállítás megnyitása a Fészek Ifjúsági Központban. A halhatatlan író születésének 200. évfordulója alkalmából összeállított „kiállítás elsődleges célja a Madách-életmű, hangsúlyosan a Tragédia jelentőségének újbóli köztudatba emelése, az irodalom, a történelem és a képzőművészet muzeológiai eszközökkel történő népszerűsítése és az interaktív tanulási lehetőség megteremtése”, idézte a polgármester Jarábik Gabriellának, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma igazgatójának, a kiállítás kurátorának a szavait.

Madách Imrét ma úgy ismerik az emberek, mint a 19. századi magyar irodalom legnagyszerűbb verses drámájának, Az ember tragédiájának íróját, ma már azonban nagyon kevesen tudják, hogy az 1861-es országgyűlés egyik legnagyobb szónoki sikerét éppen Madách Imre aratta"

–  húzta alá Soóky Marián polgármester, aki arra ösztönözte a jelenlévőket, hogy vegyék elő, és olvassák el újból Madách Imre művét.

Potápi Árpád János és Csémi Szilárd
Potápi Árpád János és Csémi Szilárd
Fotó:  Lacza Gergely

Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára mondott ünnepi köszöntőt, amelyben kifejtette, hogy Szent Istvánnak köszönhetjük a létünket, hiszen a keresztség felvétele nélkül a magyarság nem maradhatott volna meg.

Az, amit Géza és István alkottak, legyen szó a vármegyerendszerről vagy az egyházmegyékről, olyan szervezeti keretet jelentettek, amelynek köszönhetően az elkövetkező ezer évben is meg tudtunk maradni magyarnak”

– hangsúlyozta az államtitkár. Amikor Szent Istvánt, a Szent István-i országot említjük, akkor nemcsak a magyarokra kell gondolni, hanem a velünk együtt élő népekre, így a szlovákságra is, mivel Szent István nemcsak a magyar történelemnek a része, hanem legalább annyira a szlovák nemzeti történelemnek is, hiszen Szlovákia a saját országát később a Szent István-i alapokon tudta létrehozni. Méltán lehetnek tehát büszkék a szlovákok is Szent Istvánra, fejtette ki Potápi Árpád János.

Ami az elmúlt ezer évben egészen 1918-ig, 1920-ig történt, az mind a közös történelmünk része, mint ahogyan Madách alkotása is, és ezt jól szemlélteti a vándorkiállítás, hiszen a lapok bal oldalán olvashatjuk az idézeteket magyarul, a jobb oldalon pedig ugyanazt a szöveget olvashatjuk szlovák nyelven”

– jegyezte meg az államtitkár, s hangsúlyozta, hogy amikor március 15-ről, október 23-ról vagy augusztus 20-ról beszélünk, akkor ez a három jeles dátum olyan hívószó a 21. században élő magyarok számára, amely azt jelenti, hogy bárhol éljünk a nagyvilágban, egy pillanatra megállunk, számot vetünk, s meghatározzuk a következő időszak teendőit. 

Nekünk most közösen a következő megmérettetésre kell felkészülnünk”

– jegyezte meg a nemzetpolitikai államtitkár, aki szerint együttesen mindent meg kell tennünk azért, hogy a nyolcszázalékos nemzeti közösség teljesítse az ötszázalékos parlamenti bejutási küszöböt. „Ezért is kérek mindenkit arra, hogy mindent tegyen félre: politikai éleslátását, bármilyen irányba való fordulását, taktikázását, gondolkozását... Ennek helye már nincsen. Most csak arra van idő és lehetőség, hogy együttesen mozduljunk meg, és a legnagyobb, legösszefogottabb magyar erőt támogassuk annak érdekében, hogy ők majd viszont tudják támogatni a pozsonyi törvényhozásban a magyar érdekképviseletet és az itt élő magyarokat” – fejtette ki a nagymegyeri Madách-kiállítás megnyitóján Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár.

Megjelent a MAGYAR7 35. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.