2023. augusztus 21., 10:21

Díszpolgári címet adományoztak Salma Imrének Nagymegyeren – KÉPEKKEL

2023. augusztus 18. és 20. között rendezték meg Nagymegyer legjelentősebb ünnepségét, a Szent István Napok rendezvénysorozatát, melynek első eseményeként a város házasságkötő termében Soóky Marián polgármester a 2023. július 21-ei testületi ülés döntése értelmében ünnepélyes keretek között díszpolgári címet adományozott Salma Imre Széchenyi-díjas vegyészprofesszor kutatónak.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-10
Galéria
+18 kép a galériában
Salma Imre és Soóky Marián
Fotó: Lacza Gergely

Családtagok, barátok, ismerősök, az iskolák pedagógusai és a város képviselői látogattak el a helyszínre, ahol sokan be sem fértek a díszterembe és a folyosón álltak, annyi érdeklődőt vonzott ez a maga nemében rendhagyó és történelmi jelentőségű aktus, hiszen díszpolgári kitüntetést ebben a formában még nem adtak át Nagymegyeren.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-04
Díszpolgári címet adományoztak Salma Imrének
Fotó:  Lacza Gergely

Az ünnepi hangulatot a Janiga József Művészeti Alapiskola tanárai alapozták meg. Bach/Gounod Ave Maria című művét Szabó Adrianna énekelte, zongorán kísért Fehér Eszter.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-03
Fehér Eszter és Szabó Adrianna
Fotó:  Lacza Gergely

A zenés felvezetőt követően Csémi Andrea köszöntötte a megjelenteket, aki hangsúlyozta, hogy a díszpolgári cím erkölcsi elismerés, amellyel a település tiszteletét és háláját fejezi ki a kitüntetett személynek.

Ezt a címet az nyerheti el, aki a közösség érdekében kifejtett tevékenységével és magatartásával eredményesen elősegítette a település szellemi értékeinek gyarapítását, illetve a politikai, gazdasági, kulturális vagy tudományos élet területén a település rangjának emelése, hírnevének növelése érdekében jelentős tevékenységet fejtett ki. Salma Imre professzor úr tehát méltán lett jelölve erre a címre”,

húzta alá Csémi Andrea, majd átadta a szót Soóky Marián polgármesternek, aki ünnepi beszédében méltatta a kitüntetettet.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-07
Csémi Andrea
Fotó:  Lacza Gergely

A polgármester beszédét teljes egészében közöljük:

Tisztelt jelenlévők, Hölgyeim és Uraim!

Fontos megemlékezni sorsdöntő történelmi korokra, kiemelkedő személyekre és meghatározó tettekre. A légkör kémiájának nagymegyeri származású kutatója Széchenyi-díjat kapott – olvashattuk márciusban számos hírportálon.

Vannak, akik egész életet ledolgoznak anélkül, hogy bárki megköszönné vagy elismerné munkájukat, pedig a közösségért egy életen át végzett önzetlen és alázatos munka elismerése rendkívül fontos. Salma Imre, bár már nem városunkban él, mégis ezer szállal kötődik Nagymegyerhez, hiszen annak idején itt járt iskolába, és igen fontos szerepet játszott élete alakulásában a település.

Március 15-e, nemzeti ünnepünk alkalmával számos kiemelkedő művész, tudós vehetett át kitüntetést. A díjazottak között több felvidéki, illetve tájainkról indult személyiség is volt. Örömmel olvastuk a hírt, hogy a nagymegyeri származású Salma Imre egyetemi tanár, légkörkémikus, a legrangosabb tudományos kitüntetést, a Széchenyi-díjat vehette át Novák Katalin államfőtől.

A Díszpolgári cím a település érdekében hosszú éveken át kifejtett kiemelkedő munkásság méltó elismerése. Olyan személyeknek adományozható, akik mind a településen belül, országosan vagy nemzetközi szinten olyan általános elismerést, érdemeket szereztek, mely hozzájárult a település jó hírnevének öregbítéséhez.

Mi a mai napon ezzel a címmel egy olyan személyt tisztelünk meg, aki bár ma Budapesten él, de szíve gondolatban visszahúzza Nagymegyerre. A gyermekkori bevésődések egy életen át végigkísérnek bennünket, pillanatképekként villannak fel szemeink előtt régi emlékfoszlányok, emberek, tájak, érzések. Épp ilyen benyomások lehettek azok, melyek díjazottunkat a tudományok világa felé sarkallhatták.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzorának gyermek- és diákévei Nagymegyeren teltek, így aligha volt meglepő ez év júniusában, hogy meghívták egykori iskolájába is, ahol az éghajlatváltozásról egy nagyon érdekes előadást tartott,

amelybe beleszőtte saját tudományos eredményeinek az ismertetését is. Salma Imre 1962-ben született Révkomáromban, rövid ideig a szomszédos Csicsón élt a család, ahol édesapja és édesanyja is a helyi magyar iskolában tanított. 1970-ben a család Nagymegyerre költözött, családi otthonuk a mai Petőfi utcában található. A professzor úr szülei a nagymegyeri alapiskolában tanítottak. Óvó családi környezetben nevelkedett Taksonyban, szülei nagy gondot fordítottak neveltetésére. Salma Imre a város gimnáziumában érettségizett. Ma már sajnos szülei sírjához jár haza, de megvan még a családi ház, ahol a bátyjával együtt kertészkednek. Vannak itt barátai, egykori iskolatársak, tőlük értesül arról, hogyan alakul a város élete és miként fejlődik. Osztályfőnöke Varga László volt, akire a mai napig szívesen gondol vissza. További tanárai közül szeretettel gondol Molnár Jánosra, aki a kémia szakkört vezette, Balogh Júliára, aki a magyar irodalmat tanította és Molnár Árpádra is, aki kémiát és fizikát oktatott. Mindenképp szeretné továbbá kiemelni Molnár Lenkét, aki a matematikát, aztán Nagy Ilonát, aki a kémiát oktatta.

A középiskolában elsősorban a természettudományok izgatták, különösen a kémia és az atomok világa, talán ezért is jelentkezett a prágai Cseh Műszaki Egyetem Magfizika Karára.

Salma Imre is aktív tagja lett a prágai magyar diákokat összefogó szervezetnek, és az Ady Endre Diákkör krónikája szerint 1983–1985-ben a szervezet alelnöke is volt.

1986-ban fejezte be az egyetemet mint magkémikus, ezt követően a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Központi Fizikai Kutatóintézetének ösztöndíjasa, majd munkatársa lett Budapesten, és azóta a magyar fővárosban él. Nős, felesége fogorvos, fia neurológus, aki jelenleg doktori munkáján dolgozik. 1991-ben munkahelyet váltott, miután átlépett az MTA Atomenergiai Kutatóintézetébe. Hamarosan doktori címet és a kémiai tudomány kandidátusa („PhD”) fokozatát is megszerezte. Ennek is köszönhetően két évig Belgiumban, a Genti Egyetem ösztöndíjasaként mélyíthette el ismereteit.

Hazatérését követően (1994) különböző ösztöndíjakat kapott, majd 1999-től a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Kémiai Intézetének a munkatársaként folytatta munkáját. Sikeresen haladt előre a tudományos pályán. 2007-ben lett az MTA doktora, 2009-ben pedig egyetemi tanárrá nevezték ki. 2013–2016 között az Analitikai Kémiai Tanszéket vezette. 2021 óta az egyetem kémiai doktori iskolájában az analitikai kémia, az anyagtudomány, az elektrokémia, a kolloid- és környezetkémia program vezetője.

Legjelentősebb tudományos eredményei között tartja számon a magyar főváros levegőjében található légköri nanorészecskék vizsgálatát, amelyek képződéséről, növekedéséről korábban semmit nem tudtak. Salma Imre 1998-ban lett a Magyar Aeroszol Társaság tagja, 2006–2019 között a szervezet főtitkára volt, 2019 óta pedig az elnöke. 2016-ban Akadémiai Díjjal tüntették ki. Eddig több mint 150 tudományos dolgozatot és közleményt jelentetett meg, de számos monográfia társszerzője is.

Díjazottunk pályája, művészeti alkotó tevékenysége méltán tölt el bennünket büszkeséggel, s nagy tisztelettel tekintünk Nagymegyer szülöttjére, aki településünk jó hírnevét öregbíti szerte a nagyvilágban s hazánkban egyaránt.

Nem lehet mindenki űrhajós, olimpiai bajnok, nem lehet mindenkiből Nobel-díjas tudós, mint ahogy nem lehet mindenki világraszóló feltaláló, világhírű író, vagy éppen Széchenyi-díjas kutató sem. Salma Imre sem született annak. De egy dolgot bárki elérhet, így a mai nap díjazottja is: mégpedig azt, hogy mindenki lehet becsületes, sikeres és boldog ember – és ez a legfontosabb!” – gratulálunk, kedves Imre!

Kiemelkedő tudományos- és kutatómunkájáért, munkájának méltó elismeréseként a képviselő-testület a Nagymegyer Város Díszpolgára címet adományozza dr. Salma Imrének.

Soóky Marián, Nagymegyer polgármestere

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-08
Soóky Marián
Fotó:  Lacza Gergely

Salma Imre megköszönő beszéde előtt a humorát is megcsillantotta, ugyanis megkérdezte a polgármestert, hogy véletlenül nem keverte-e össze ezt az alkalmat a temetésével, hiszen ennyi szépet és jót csak a temetéseken szoktak mondani. Ezután a vegyészprofesszor viszont egy érzelmes beszédet mondott, amelyben gyakran utalt szeretett városára, szüleire, családjára és tanítóira.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-13
Díszpolgári címet adományoztak Salma Imrének
Fotó:  Lacza Gergely
Nehéz nekem most megszólalnom. Sok oka van ennek. Valójában köszöneteket szeretnék mondani, de hogy ne legyek teljesen unalmas, ezt megpróbálom valamilyen történetbe csomagolni. Az én történetem a szüleimmel kezdődött. Gyermekek generációit tanították Nagymegyeren, és különösen édesanyám, aki kisgyerekeket tanított meg írni, olvasni, rajzolni, énekelni, de ettől sokkal többre is. Ezt én onnan tudom, mert gimnazistaként néha bekukucskáltam az ablakon. Emberségre, egymás szeretetére tanította őket, vagy legalábbis egymás elfogadására. Számunkra a szerető család volt az, amit megteremtettek elsősorban, és nagyanyámmal együtt mindig arra tanítottak, hogy a tudást meg kell becsülni. Ez lehet elméleti tudás és bármilyen gyakorlati tudás, amit az ember jól tud és ismer, azt el kell ismerni és meg kell becsülni”,

mondta a friss díszpolgár, aki mint legutóbbi látogatása során a helyi Bartók Béla Alapiskolában, örömmel tapasztalta, hogy ezt a szellemiséget továbbviszik. Nagymegyer a mai napig támpontot jelent számára és mindig szeretettel gondol vissza arra az időszakra, amit itt töltött, mert tanulmányai nagy részét itt végezte, itt alakult ki a jelleme, az értékrendje és az érettségit is itt tette le, amit igazi testi és lelki felnőtté válásként élt meg.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-15
Salma Imre
Fotó:  Lacza Gergely
Ha olyan helyzetbe kerülök, amikor nehéz véleményt formálni, akkor arra gondolok, hogy milyen volt ez valaha, hogyan vélekedtek akkor az emberek, és ez nagyon fontos a számomra. Ennek kialakulásában a tanáraimnak, tanítóimnak nagy szerepe volt és külön öröm számomra, hogy közülük néhányan itt lehetnek. (…) A tanáraim a természettudományos pálya felé orientáltak, így kerültem aztán Prágába, Budapestre, Gentbe”,

mesélte Salma Imre, aki már a gimnáziumban ráérzett a természettudományok szépségére. Ez különösen az utolsó években vált jelentőssé, amikor többet foglalkoztak a nukleáris tudományokkal, a magfizikával és a magkémiával. A prágai Cseh Műszaki Egyetemet is azért választotta, mert ott tudott ilyen dolgokról tanulni. Prágában azonban a magyar diákéletbe is aktívan bekapcsolódott, hiszen néhány évig az Ady Endre Diákkör alelnöke is volt, mint ahogy az már elhangzott Soóky Marián méltatásában. A magkémia után választott szakterülete a légkör kémiájának kutatása lett, ami egy olyan tudomány, ahol ha valaki valamit felfedez, megállapít, vagy elér, akkor azt is bizonyítania kell, hogy ez máshol hogyan működik, miképpen alakul. Ezért is van az, hogy ezen a szakterületen belül aki számít, az mindenki ismeri egymást személyesen is. Ezek a szakmai kapcsolatok barátsággá alakulnak, és sok távoli országból érkezett tudós már a hátteremet is ismeri és sokan közülük már magyarul is tudják Nagymegyer nevét, mondta büszkén a professzor.

Aki ilyesmire vállalkozik, annak viszont tudnia kell, hogy ez a tevékenység szinte teljes embert igényel, és a kutatónak ezt az időt valakitől el kell vennie, ami jelen esetben a szűkebb családja, mondta a díjazott. Ezért a helyszínen meghatódva mondott köszönetet feleségének és András fiának, majd hozzátette, hogy ugyan beszéltünk itt mindenféle eredményekről, de azért az világos számára, hogy élete legnagyobb eredménye a gyereke, akire nagyon büszke.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-18
Salma Imre a díszpolgári díjjal
Fotó:  Lacza Gergely
„Szeretném a köszönetem kifejezni Nagymegyer vezetőségének is, mert ha nincs jelölés és szavazás, akkor nincs díj sem. Mindenképpen köszönöm, hogy gondoltak rám. Az Európai Unió szinte összes országában tartottam már szakmai előadást vagy beszédet. Ezek közül talán a legjelentősebb az volt, amikor 900 fő előtt egy szakmai előadást tartottam plenáris formában, és most itt vagyok a Csallóközben egy kisvárosban, és szeretném elmondani önöknek, hogy ez az alkalom, ez a beszéd semmivel sem kevésbé fontos, mint a nagyvárosokban és fényekben tartott előadásaim.

Ez a város ugyanis nagyon fontos számomra, mert nagyon közel áll az én szívemhez, meghatározó dolgok történtek itt az életemben, és a városban nyugszanak a szüleim. A mostani alkalom kapcsán itt van a szűkebb és tágabb családom, itt vannak a rokonaim, itt vannak tanáraim, tanítóim, akik egyáltalán nem mindegy, hogy mit gondolnak rólam. Itt vannak gyerekkori és kamaszkori barátaim.

Nagyon megható, ahogy vártak és összegyűltek. Minden elképzelést felülmúl az a szeretet, amivel fogadtak. Aztán itt vannak az ismerősök, a szüleim ismerősei, akiktől én csupa szépet és jót hallottam számos jelenlévőről és ezért nagyon kedves az, hogy találkozhatom velük.

Ez a díj nagyon megtisztelő és felemelő, de azt kell mondanom, hogy mindazok, akik jelen vannak és különösen azok, akiket említettem, tettek azért, hogy azzá váltam, aki most ezt a díjat megkapta és ilyen értelemben ők is részesei ennek a díjnak. (…)

Az én lakhelyem Nagymegyer. Én Nagymegyernek polgára voltam mindig is, és most is az vagyok, de ez a díszpolgári cím, ez valami különleges, mert azt üzeni számomra, hogy nemcsak én, hanem esetleg mások is azt gondolják, hogy ha Megyerre jövök, akkor jó helyre jövök, ha Megyerre jövök, akkor hazajövök” - zárta beszédét Salma Imre.

Az ünnepi esemény után állófogadásra invitálták a jelenlévőket, akik frissítő és pogácsa mellett gratulálhattak és beszélhettek Nagymegyer új díszpolgárával.

diszpolgari-cimet-adomanyoztak-salma-imrenek-01
Galéria
+18 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.