Börtön új köntösben

Egy határon átnyúló projekt keretében átfogó felújításon esik át a kassai Miklós-börtön, a város egyik legjelentősebb történelmi épülete. A közel 2 millió eurós költségvetésű rekonstrukció során helyreállítják az épület szerkezetét, korszerűsítik a külső és belső tereket, valamint új kiállítást hoznak létre.

Miklós-börtön Kassa
Fotó: Archívum

A Miklós-börtön Kassa egyik legépebb állapotban fennmaradt gótikus épülete, a Fő utcától keletre, a Hóhérbástya és a református templom szomszédságában található. Két, eredetileg a 15. század első feléből származó polgárház összeépítésével, illetve egy emelettel történő magasításával nyerte el mai formáját. A 16. században fazekasműhely működhetett az épület egyik részében – a feltöltött pincehelyiségek feltárásakor gazdag kerámialelet, illetve fazekasműhely berendezési tárgyai kerültek elő –, majd a 17. század elején átalakították, városi börtönként és kínzókamraként funkcionált, az emeleten pedig a hóhér lakott.

1909-ig működött börtönként, majd két évvel később a Felső-Magyarországi Múzeum tulajdonába került, amely a város, illetve az épület történetét bemutató tárlatot tervezett ott berendezni, de ez csak az 1940 és 1942 közötti felújítás után valósult meg. Az épület, amely legutóbb 2009-ben esett át rekonstrukción, ma is múzeumként működik, a Kelet-szlovákiai Múzeum részeként.

Felújítás és új tárlat

Most ismét átfogó felújítás vár a Miklós-börtönre, a #4museums: A kulturális örökség bemutatása és innovatív védelme című, határon átnyúló Interreg-projekt keretében. A projekt partnerei a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum, valamint Vásárosnamény városa és Izsa község; az együttműködéshez csatlakozott a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem és az Alkalmazott Művészeti Iskola is.

Miklós-börtön
A múzeum belső tere jelenleg
Fotó:  Košický kraj Facebook-oldala
A projekt egyik központi eleme a kassai Miklós-börtön átfogó felújítása. A rekonstrukció során helyreállítják az épület szerkezetét, korszerűsítik a külső és belső tereket, valamint egy új, interaktív kiállítást hoznak létre, amely új szemszögből mutatja be a börtönöket, az igazságszolgáltatás történetét és az ítéletekhez fűződő történeteket, emberi sorsokat. A kassai történelmi épület felújításának költségei közel 2 millió euróra rúgnak, ebből 1,52 millió eurót tesz ki az uniós támogatás, a fennmaradó részt pedig állami társfinanszírozásból és Kassa megye (a Kelet-szlovákiai Múzeum fenntartója) költségvetéséből fedezik. A felújítás befejezésének várható időpontja 2027 nyara.
Vonzó úti cél
Nagy örömünkre szolgál, hogy kétéves erőfeszítés után megyei múzeumunk sikeresen lezárta a projekt előkészítési szakaszát. Kassa egyik legjobban megőrződött gótikus épülete, amelynek múltja tele van lenyűgöző történetekkel és történelmi mérföldkövekkel, végre új „köntöst” kap, s a 21. század modern környezetében még hosszú éveken át szolgálja majd a látogatók generációit, legyen szó laikusokról vagy szakértőkről. Ezt a helyet egész Európában egyedülállónak tekintjük, nemcsak az épület jellege, hanem a funkciója szempontjából is"

– hangsúlyozta Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke.

Hozzátette, reményeik szerint ennek a pénzügyi injekciónak, a modern elemek hozzáadásának köszönhetően a Miklós-börtön a jövőben is vonzó úti cél lesz, amely nemcsak önmagára, hanem Kassára, a Kassai kerületre és egész Kelet-Szlovákiára ráirányítja majd a látogatók figyelmét.

Miklós-börtön
A múzeum belső tere jelenleg
Fotó:  Košický kraj Facebook-oldala
Életre kel a városi hóhér „munkahelye”

Dominik Béreš, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója arról tájékoztatott, hogy jelenleg az előkészítési szakaszban van a közbeszerzési eljárás, amely során kiválasztják az építkezés, majd később a kiállítás kivitelezőjét. Mint mondta, 2027 júniusában úgy szeretnék megnyitni a megújult Miklós-börtön kapuit, hogy az lenyűgözze a látogatókat, a legkisebbektől a legidősebbekig, nemcsak technikai értelemben, hanem a modern kiállítás révén is, annak történelmi hűségével és autentikusságával, de korszerű technológiákat alkalmazva.

Mint kifejtette, a kiállítás középpontjában a börtönök és az igazságszolgáltatás 16–19. századi története áll majd, példaként említette, hogy kínzóeszközök, hologramok és virtuális kínzókamra is vár majd a látogatókra.

Már az új, izgalmas kiállítás tervezésének kezdetén is komoly kihívást jelentett olyan koncepció kialakítása, amely egyszerre ad teret az építészek önkifejezésének, a kísérletezésnek és a hagyományos megközelítésnek. Mindezt a börtön eredeti atmoszférájának és a titokzatos terek hitelességének megőrzése mellett, modern technológiák alkalmazásával és látványos történetmeséléssel, főként a 16–19. század igazságszolgáltatási- és börtöntörténetére fókuszálva. Szeretnénk úgymond új életre kelteni a városi hóhér egykori „munkahelyét”. Bízunk benne, hogy a projekt lezárultával az elkészült kiállítás több múzeumi és építészeti díjra is eséllyel pályázhat majd"

– mondta Béreš.

Kiről kapta a nevét?

A hagyomány szerint a Miklós-börtön nevét II. Rákóczi Ferenc egy állítólagos, különösen kegyetlen, Miklós (vagy Miklus) nevű hóhérjáról kapta. Richard Papáč, a Kelet-szlovákiai Múzeum történésze szerint legendáról van szó.

A névadó Franz Miklóssy, aki a 19. század második felében volt a börtön vezetője, gondnoka, tulajdonképpen a város által fizetett hivatalnok. Tevékenységével viszont olyannyira beleivódott a köztudatba, hogy az emberek azt mondogatták, ha rosszat teszel, mész Miklóshoz, így ijesztgették a gyerekeket is"

– magyarázta.

Miklóssy eredetileg csizmadiamester volt, nem tudni, milyen okból vállalta el 1861-ben a tisztséget a börtön élén, ahol 1889-ig dolgozott.

Megjelent a Magyar7 2025/17. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.