2023. szeptember 28., 15:08

Bicikliforradalom vagy autóselnyomás?

Az új parkolási politika bevezetése után újabb, sokakat érintő téma borzolja a kedélyeket Pozsonyban. Napok óta parázs vita folyik ugyanis arról, valóban el kellett-e vennie két sávot Matúš Vallo főpolgármesternek a gépjárművezetőktől.

pozsonyi biciklizés
Fotó: yim.ba

A fővárosi önkormányzat a tanévkezdésre időzítette eddigi talán legjelentősebb személygépkocsi-forgalmi korlátozását: a Duna-parton mindkét irányban egy-egy sávot három méter széles kerékpársávvá alakított át, ami viharos reakciókat váltott ki.

Szeptember első hetében számos olyan videó is keringett a közösségi hálón, amely azt szemléltette, hogy a két sáv egyikének a kerékpáros forgalom javára történő korlátozása még nagyobb torlódást eredményezett a reggeli és délutáni csúcsidőben az érintett szakaszon.

Több olyan vélemény is napvilágot látott, hogy a szlovák főváros még nem alkalmazkodott az ilyen változásokhoz, és éles vita alakult ki a közösségi oldalakon arról is, kinek van előnye: az autósoknak vagy a kerékpárosoknak.

Hosszú autósor áll szinte végig a Duna-parton egészen a Nivytől, kíváncsi vagyok, mi lesz majd rossz időben, októbertől áprilisig üresek lesznek a biciklisávok. Az emberek meg órákig fognak várakozni az autókban”.

Hogy saját bőrünkön is megtapasztaljuk, milyen a reggeli csúcsban autóval végigmenni ezen a szakaszon, kipróbáltuk mi is. Hosszas araszolás volt a kocsisorban, ami reggel, ha az ember munkába siet, rettentően bosszantó. 

A délelőtti csúcsforgalom a rakparton körülbelül egy órán át tart, reggel nyolctól kilencig, a délutáni pedig megközelítőleg 16 és 17 óra között van.

Akkor a helyzet valóban rosszabb lehet, de a nap többi részében nincs gond

– mondta Tatiana Kratochvílová, Pozsony első alpolgármestere. Persze, felelhetnénk, mit érdekli a munkába autóval járót az, hogy mi zajlik az utakon napközben, amikor ő, mondjuk az irodában ül… 

"Kamerás megfigyelés alatt van az útszakasz, a projekt részeként több irányítótáblát is módosítottunk, és figyelemmel kísérjük, mennyire felelnek meg a változtatások a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak, illetve a gépjárművezetőknek" – mondta.

A biciklisek már évek óta vártak rá, azt mondják, a kerékpársáv megnyitásával Pozsony közelebb kerül a világvárosokhoz. Az autósoknak azonban nem tetszik, állítólag már petíció is készül a biciklisávok ellen, ám a város nem szándékozik visszatérni az eredeti állapothoz. 

A közösségi oldalak ellenposztjai több kifogást is megfogalmaznak, sokak szerint a betonszegélyek is hátráltatják a sofőröket, ráadásul veszélyesek is lehetnek. 
Tudják, hol kezdődik a kerékpáros közlekedés a munkahelyre? Például ott, hogy a lakótelepen van egy biztonságos helyem, ahol a biciklimet lerakhatom. Bár a bicikli nem nagy, de azért az is helyet foglal"

– írta egyik bejegyzésében Marián Bóna, az Auto Magazin szerkesztője, aki szerint az infrastruktúra kiépítésével kellett volna kezdeni, például kerékpárgarázsok formájában, hogy az emberek tudják hol tárolni a bringáikat.

A forgalomcsillapítás volt a főváros célja a heves reakciókat kiváltó intézkedéssel. 2016-ban egy tanulmány is készült erről, az is a forgalmi sávok korlátozását javasolta megoldásként. A budapesti példa azonban azt mutatja, az átgondolatlan intézkedés állandósuló dugókat okoz, nehezíti a mentők és a kukásautók munkáját, és fennakadásokat okoz a közlekedésben.

Megjelent a MAGYAR7 38. számában.
 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.