2022. augusztus 19., 16:01

Az alsószeli kemencék titkai

Sül az alsószeli kemencében az illatos, roppanós héjú kenyér, mellé betolják a mesterszakácsok a pácolt füstölt csülköt, a különlegesen megsütött pisztrángon ínycsiklandóan olvad a vaj. Háromnapos kemencefesztivált tartottak a Galántai járás községében, Alsószeliben.

alsószeli
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A háttérben zene szól, de a sátrak alatt beszélgető emberek nem is igazán a koncertek miatt jöttek a kemencefesztiválra. Barátok, ismerősök találkozóhelye lett a kultúrház melletti kis terület. Összecsendülnek a borospoharak, jól fogynak a kemencében sült finomságok. Közben pedig megsülnek a kenyérsütő tanfolyamon elkészített kenyerek is. A tanfolyamot gömöriek tartják mátyusföldieknek, és jó barátságok, kapcsolatok épülnek a két felvidéki régió között. 

A közösségi kemencéket két évvel ezelőtt építették azzal a céllal, hogy legyen egy hely, ahol a falu népe összejöhet, ahol régi hagyományok elevenedhetnek fel.

Alsószeli a Jurtanapok fesztivállal már beírta magát a felvidéki hagyományok és kultúra védelmezőinek „nagykönyvébe”, és úgy tűnik a kemenceparkkal sem lesz ez másként. A falu messze földön híres egyedi gasztronómiájáról, legismertebb finomsága a hagyományos, kemencében sült lepény. A kemencéket Alsószeli egy Pannonhalmával közös Interreg projektben építtette, s azóta bebizonyosodott, hogy a 21. században is van igény a hamisítatlan falusi szórakozásra, a kemencében sült, magyaros étkekre.

"Szeretnénk, ha fesztiváljaink megőriznék azt a minőséget, amit kiépítettünk, amit Alsószelivel képviselünk" – magyarázza Kovács Lajos polgármester. Önerőből, a közösség bevonásával, Nagyszombat megye támogatásával sikerült nagyon jó rendezvényt összehozniuk.

Örülök neki, hogy belevágtunk a kemencék felépítésébe és azóta is gazdag élet van a kemencés udvarban. Szép környezetbe tudjuk illeszteni a gasztronómiai, illetve kulturális életet. Az a melegség, amit a kemencék kibocsátanak magukból, az igazi összetartozást, a régi falusi életet, a családi tűzhely melegét jelenti. 

- teszi hozzá.

A kemencék ötletét Szádalmásról hozták el Alsószelibe. Ráébredtek arra, hogy a koncertek és kulturális rendezvények mellett az egyedi gasztronómiára lehet igazán építeni.

Valljuk be, Alsószeliben, sőt a Mátyusföldön ez unikum. Kemencében sült csülköt, pisztrángot nem kapni máshol. Még a cigánypecsenyének és a kolbásznak is más az íze a saját fával fűtött kemencében. Kétszáz pisztrángot rendeltünk a fesztiválra, rohamos gyorsasággal fogyott el"

– ecseteli a polgármester, aki szeretné, ha ez a fesztivál elsősorban az alsószelieké maradna.

A kemencefesztiválon a falu testvértelepülései is részt vettek. Sokan érkeztek a csehországi Řicmanicéből, amellyel szintén egy Interreg projekt köti össze Alsószelit. Ennek köszönhetően épült meg a kemencepark pódiuma. Pannonhalmával a futballon keresztül már több mint három évtizede ismerik egymást a községek lakosai. A barátságos mérkőzés után az Öreg-Feketevíz Akciócsoport által a helyi Kandia halastavon kiépített vízijáték-eszközparkot is kipróbálták. A falvakat összefogó társulás a közelmúltban vásárolt vízibicikliket, ezek is az alsószeli tavon debütáltak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.