Akik sokat tettek a magyar nemzet boldogulásáért
Magyar állami kitüntetéseket adott át augusztus 22-én Balogh Csaba három felvidéki személyiségnek. Mint mondta, hagyományosan az államalapítás ünnepe a legjelentősebb, amelyen elismerik azoknak a tevékenységét, akik a magyar állam vagy a magyar nemzet boldogulásáért sokat tettek a tudomány vagy a kultúra területén, illetve társadalmi területen kiemelkedőt alkottak.
– Örülünk annak, hogy az idén is többen részesültek, részesülnek Szlovákiából is magas állami kitüntetésben, és hogy a jelenlévőknek a nagykövetségen én adhatom át ezeket a kitüntetéseket. A magyar állam születésnapja, augusztus 20-a alkalmából minden bizonnyal felemelő érzés kitüntetettnek lenni – fogalmazott ünnepi beszédében Balogh Csaba nagykövet.
– tette hozzá a nagykövet.
Erdős Péternek, a királyfiakarcsai Petőfi Baráti Társulás alapító elnökének, Királyfiakarcsa volt alpolgármesterének a csallóközi és a királyfiakarcsai magyar közösség megerősödését, a magyar hagyományok továbbélését szolgáló tevékenysége elismeréseként Novák Katalin köztársasági elnök a Magyar Arany Érdemkeresztet adományozta, amit Balogh Csaba nagykövet nyújtott át a kitüntetettnek.
„Erdős Péter 24 évig volt aktív tagja a Királyfiakarcsai Önkormányzatnak, ebből 12 évig alpolgármestere. 2001-ben megalapította a Petőfi Sándor Baráti Társulást, amelynek mai napig elnöke. A társulás névválasztása sem volt véletlen. 1998-ban a helyi önkormányzat emléktáblát állított Petőfi Sándor halálának 150. évfordulójára, és Erdős Péter volt a kezdeményezője annak is, hogy a helyi iskola a költő nevét viselje” – hangzott el a kitüntetett méltatásában.
A keresztény-konzervatív szemléletű közösség célja a nemzeti hagyományok továbbéltetése, a magyarság megtartása szülőföldünkön. 2020-ban a Cserkészligetben felépült a Karcsai Magyarság Háza, amely a társulás rendezvényeinek a helyszíne, s jelképezi, erősíti a magyarság egységét a járásban.
„Erdős Péter közösségi munkájával 2017-ben elnyerte a Magyar Örökség díjat. Az egyházközösségben végzett munkájáért pedig Orosch János püspöktől a Szent Erzsébet rózsája elismerést kapta” – állt a méltatásban.
– mondta Erdős Péter.
A felvidéki irodalmi életben betöltött fontos szerepe, példaértékű írásművészete elismeréseként a jókai Fellinger Károly költő, helytörténész is a Magyar Arany Érdemkeresztet vehette át Balogh Csaba nagykövettől.
Fellinger Károly első verseskötete 1991-ben jelent meg, azóta már 58 kötetet publikált.
– hangzott el a sokoldalú költő méltatásában.
Az irodalomban végzett munkássága, állhatatossága példaértékű. Művei őszinték, ember- és olvasóközpontú írások. Birtokosa többek közt az Arany Opus díjnak (2010 és 2011), a Forbáth Imre-díjnak (2014), a Madách-nívódíjnak (2016), a Simkó Tibor-díjnak (2017), valamint emlékérmét kapott a Nagyszombat megye kultúrája terén kifejtett tevékenységéért is.
– A szüleimen és a családomon kívül három mátyusföldi embert külön kiemelnék, és nekik ajánlanám ezt a kitüntetést. Az egyik a galántai gimnázium volt történelemtanára, Pukkai László, aki 15 éves koromban bedobott a mély vízbe, és rám bízta az ottani lapnak, az Alkotó Ifjúságnak a főszerkesztését, valamint a balladagyűjtő Mórocz Károly, aki miatt a galántai gimnáziumba mentem, harmadsorban pedig egyik családtagomat említeném meg, Babos Lászlót, akiről kevesen tudják, hogy az 1956-os eseményekért több hónapos börtönbüntetést kapott, a Történelemóra és az Új magyar zsoltár versei miatt – mondta Fellinger Károly, aki ezt követően a Kis szívem remegése című verse elmondásával köszönte meg elsősorban Novák Katalin magyar államfőnek a kitüntetést.
Salgó Tibor, a Csemadok Udvardi Alapszervezetének elnöke, volt önkormányzati képviselő a felvidéki magyar hagyományok erősítését és továbbadását, valamint Esterházy János mártíriuma emlékének megőrzését szolgáló tevékenysége elismeréseként a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést vehette át.
„Salgó Tibor azon kevesek közé tartozik, aki az „Isten, haza, család!” értéksémába tökéletesen illeszkedik. A tapintható, valóságos kis magyar hazát számára a szülőfaluja, Udvard jelenti, illetve a szűkebb régió, az Érsekújvári járás. A lokális politizáláson túl késztetést érzett a hatékonyabb közösségépítés megvalósítására is. Így vált tagjává a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségnek és vállalt aktív szerepet a Csemadokban, helyi és járási szinten egyaránt”
– állt a méltatásban. Az Esterházy János-emlékév kapcsán felállított új Esterházy János-emlékoszlop pedig a saját keze munkája.
– Köszönöm azoknak, akik jelöltek engem erre a kitüntetésre, mert azok mind kaphatnának kitüntetést, hiszen mind tesszük a dolgunkat a kultúra és a hagyományok őrzése terén, és próbáljuk megtartani a magyar közösségünket – mondta Salgó Tibor.
A Pozsonyban kitüntetetteken kívül állami kitüntetésben részesül Csáky Károly etnográfus is, aki egészségi okok miatt Ipolyságon egy későbbi időpontban veszi majd át a kitüntetését, illetve Dusza János és Halász Márta is, akiknek a Kassai Főkonzulátuson adják át kitüntetésüket.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/35. számában.