2021. március 13., 18:18

A nemzeti összetartozás háza

Pográny egyik dimbes-dombos, kacskaringós utcácskájában, a potomszögi utcavégen vadregényes környezetben szépül az új zoboralji tájház, amely a szórványban élő magyarok találkozóhelye, a közösségi élet központja lehet.

Az új tájház
Fotó: Szomolai Andrea

A romantikus stílusú, hosszúfolyosós, öreg parasztházat a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya vásárolta meg a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával, miután a magántulajdonban lévő, szintén Pogrányban található régi tájházat a tulajdonosa tavaly eladta. Az előző tájház kezelője szintén a Csemadok volt, és Pográny önkormányzata az ingatlan bérlőjeként szerepelt. 2020 nyarán az épület tulajdonosa előállt az eladás szándékával. Az önkormányzatnak azonban nem volt annyi pénze, hogy meg tudta volna vásárolni az épületet, így a Csemadokban is felmerült a vétel gondolata, mondja Neszméri Tünde, a területi választmány titkára.

Magyarország ebben is segít

Szlovákiai segítséggel nem sikerült anyagi forrást találniuk az ingatlan megvásárlására. Tünde azonban nem adta fel. Tavaly júliusban kéréssel fordult Potápi Árpád János magyar nemzetpolitikai államtitkárhoz, támogassák meg a tájház megvásárlását.

Potápi ígéretéhez híven a kérés meghallgatásra talált, a tulajdonos azonban időközben eladta az ingatlant egy magánbefektetőnek. Ekkor kezdtek gondolkodni azon, hol lehetne megfelelő ingatlant találni egy új tájház kialakításához.

Rövid keresgélés után ráakadtak a pogrányi potomszögi utcavégen egy csodálatos régi parasztházra. Ez nagyobb a réginél, nemcsak tájháznak felel meg kiválóan, de más küldetésnek is eleget tud tenni.

Mivel az épületegyüttes három részből áll, az utcafronton fekvő részen lesz a tájház, a második egységben rendezvényközpont és egy kis könyvtár lesz kialakítva, míg a harmadik épület irodai helyiségeknek adhat teret. Neszméri Tünde úgy véli, a nyitrai területi választmány jó vásárt csinált az ingatlannal.

A szórványmagyarság találkozóhelye

Bár Zoboralján vannak tájházak, az új, pogrányi csemadokos tájház a rendezvényközponttal és a nagy udvarral olyan hiánypótló intézmény lehet, ahol a szórványban élő magyarság találkozhat, állandó helyet adhat rendezvényeknek, táncházaknak, nyári táboroknak, kézműves-foglalkozásoknak, növelve a régió turisztikai vonzerejét. 

Magában a tájházban bemutatnák a zoboralji emberek életstílusát is, a jellemző népviseletet, lakástextíliákat. 

Neszméri Tünde elárulta, jó az együttműködés a szomszédos Alsóbodokkal, ahol az Esterházy János Zarándokközpont szintén vonzó az idegenforgalom és a régió magyarságának a szempontjából, így biztosan ki tudják egészíteni egymást az idegenforgalom területén is.

Neszméri Tünde
Neszméri Tünde
Fotó:  Szomolai Andrea

A több mint százéves vályogépületen jelenleg felújítási munkálatokat végeznek. Újracserélik a villanyvezetékeket, a költséghatékonyság céljából központi fűtést szerelnek be, és a vízvezetékek cseréje is folyamatban van. A tájházi részben már befejeződött az ablakok, ajtók felújítása, valamint a berendezéshez szükséges bútorzatot is renoválják. Neszméri Tünde elmeséli, hogy a berendezés autentikus lesz. A régi tájházból maradt tárgyakat jelenleg raktározzák, ezek elegendőek lesznek az új tájház berendezéséhez. A lakosoktól továbbra is érkeznek felajánlások, ajándékok, kiállításra alkalmas régi használati eszközök, így valószínű, hogy a rendezvényközpontot is korhű bútorzattal tudják majd berendezni. A Csemadok mellett működő Zoboralji Örökség Őrzői Hímző- és Viseletkészítő Műhely tagjai segítenek a berendezés, illetve a textíliák felújításában.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság harmincmillió forinttal segítette a tájház épületének felújítását. Az összeg decemberben a Bethlen Gábor Alapon keresztül érkezett meg a Csemadok számlájára. Ötvenezer eurót fizettek az ingatlanért, a maradék harmincháromezer euróból a felújítási munkálatokat fedezik.

Mi ez, ha nem összetartozás?

Presinszky Laura, Pográny polgármestere is szomorú volt, amikor a régi tájház épületét eladták, hiszen ő mindenben együttműködik a Csemadokkal.

Az új épület körüli felújításokat az önkormányzat is kész segíteni. Szeretnék, ha augusztus végére elkészülnének a munkákkal, és megtörténhetne az épület átadása. Bíznak abban, hogy a járványhelyzet akkorra lehetővé teszi, hogy a nyár folyamán már rendezvényeket tartsanak a központban.

Neszméri Tünde elmondja, Pográny központi települése Zoboraljának, itt ki lehet alakítani egy olyan találkozóhelyet, ahová mindenki betérhet, aki szeretné megélni a magyarságát, és a szívén viseli a zoboralji szórványban élők sorsát. Mi ez, ha nem összetartozás?, jegyzi meg a Csemadok területi választmányának a titkára, aki szerint szimbolikus jelentősége van annak, hogy a sors úgy hozta, éppen a nemzeti összetartozás évében sikerült megtalálniuk az új tájház helyét, és a nemzeti újrakezdés évében beindul az élet a központban.     

Megjelent a Magyar7 2021/10.számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.