2020. december 3., 20:33

A kassai egyetemi kórházban robotot is bevetnek a helyiségek fertőtlenítésére

A kassai L. Pasteur Egyetemi Kórházban hat Covid 19-cel fertőzött kismama is életet adott már gyermekének.

fertőtlentő robot/TASR/Diana Semanová/

Szülés után az újszülöttek ezekben az esetben is mamáik közelében maradhattak – mondta a kórház kommunikációért felelős munkatársa, Monika Krišková.

Az újszülött osztály főorvosa, Peter Krcho hozzátette: továbbra is támogatják a babák és a mamák közelségét szülés után. Természetesen csak abban az esetben, ha az anya egészségi állapota ezt lehetővé teszi, azaz tünetmentesen vészeli át a fertőzést. Az orvosoknak ugyanakkor szem előtt kell tartaniuk az Egészségügyi Világszervezet, a Betegségellenőrzési Központ, illetve a külföldről származó összes adat megállapításait. Egyelőre az adatok ígéretesek, a fertőzött kismamák újszülöttei 97,5 százalékban egészségesen jönnek a világra, nem kapják el a mama szervezetében lévő Covid-19-et. Tehát nem bizonyított, hogy a mama megfertőzné gyermekét. Ráadásul az anyatej sem jelent veszélyforrást, épp ellenkezőleg: jelentős mértékben védi a kicsik szervezetét mindenféle vírusfertőzéssel szemben.

A szülésre vonatkozó hivatalos irányelveket tehát módosítani kellene abban a szellemben, hogy a kórházak egészségügyi szakemberei ne féljenek együttgondozni a fertőzött anyákat újszülöttjeikkel.

Ugyancsak az említett egyetemi kórházban robotot is bevetnek a helyiségek fertőtlenítésére. A rövid hullámú ultraibolya fény elpusztítja a baktériumok és vírusok patogén csíráit, beleértve a SARS-CoV-2 koronavírust is.

Peter Kizek, a kórház ügyvezető igazgatója szerint ez mind a betegek, mind pedig az egészségügyi szakemberek számára előnyös. Emlékeztetett arra is, hogy minden fertőző beteg számos baktériumot visz be magával a kórházba, ez az eszköz pedig csökkenteni azok számát.

Ott, ahol a robotot használják, lényegesen alacsonyabb a fertőzött alkalmazottak száma – tette még hozzá Kizek, – az automatizált rendszer időt és munkaerőt takarít meg, ráadásul ez utóbbit így nem kell fölösleges kockázatnak kitennünk. A műtőkben is ezek az UVD robotok takarítanak.

"A szlovákiai epidemiológiai helyzet alakulása miatt ma már elkezdtük a robot használatát a mentőknél, a CT -ben, az intenzív osztályon, valamint az altató- és intenzív terápiás osztályon, a várótermek és a járóbeteg-klinikák valamennyi vörös folyosóján" - mondta a Baleseti Klinika vezető ápolója, Alena Kellnerová.

Ilyen eszközzel csak az említett kórház rendelkezik Kelet-Szlovákiában, de összesen is csak 5 darab van a szlovák kórházakban. Eredetileg az ún nozokomiális fertőzés csökkentése érdekében fejlesztették ki.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.