2021. január 28., 18:16

A járvány kezdete óta nőtt az álláskeresők és a támogatásokat igénylők száma

Nagy Darina, a Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal komáromi kirendeltségének igazgatója Keszegh Bélával, Komárom polgármesterével közös sajtótájékoztatót tartott január 28-án délután a Városházán.

Nagy Darina, a Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal komáromi kirendeltségének igazgatója Keszegh Béla polgármesterrel
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Miután mindketten hangsúlyozták a két hivatal közti gyümölcsöző együttműködés jelentőségét, beszámoltak arról, hogy miként alakult a munkanélküliség és a szabad munkalehetőségek száma a koronavírus-járvány idején a Komáromi járásban, illetve a városban, s az hogyan hatott a határ menti ingázókra. Továbbá az önkormányzat által a munkaadóknak és a munkahelyteremtésben nyújtandó támogatás formáiról is beszéltek.

Nagy Darina igazgató megjegyezte:

a „munkahivatalnak“ nem csak az álláskeresők nyilvántartása a feladata, hanem az álláslehetőségek felkínálásától, a különféle támogatások biztosításán át, a gyermek- és családvédelemig szerteágazó tevékenységet folytat.

Majd az időszerű statisztikai adatokat ismertette. Megtudtuk, hogy míg 2019 decemberében a Komáromi járásban csak 4,26 százalékos volt a munkanélküliség, miközben 2191 álláskeresőt és 1144 szabad munkahelyet tartottak nyilván, addig a koronavírus-járvány hatására a tavalyi év végére 7,31 százalékosra romlott a regisztrált munkanélküliség mértéke, ami akkor 3703 olyan álláskeresőt (köztük külföldről hazatérőket is) jelentett, akik azonnal képesek lettek volna munkába állni, a szabad munkahelyek száma pedig 902-re csökkent.

Megemlítette: az álláskeresők 33 százaléka inaslevéllel, 30 százaléka érettségivel, 27 százaléka alapiskolai, 8 százaléka főiskolai végzettséggel rendelkezett, 2 százalékuk pedig még az alapiskolai tanulmányait sem fejezte be – az ő addigi létszámuk korábban csak 1 százalék körüli volt.

Azután leszögezte: mivel a szigorú járványügyi előírások nem teszik lehetővé azt, hogy helyszíni válogatókat szervezzenek a munkáltatók számára, ezért online lehetőségekkel segítik a munkanélküliek mielőbbi visszakerülését a munkaerőpiacra. A lehetőségekről a www.upsvr. gov.sk/kn oldalon is információkkal szolgálnak.

A járvány kezdete óta nőtt az álláskeresők és a támogatásokat igénylők száma
Nagy Darina, a komáromi munkahivatal igazgatója
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Az igazgató elárulta: mivel nem kompatibilis a munkapiaci kereslet és kínálat, az is a feladatuk, hogy az álláskeresőket átképezzék, ekképp alkalmassá téve őket a hiányszakmák betöltésére. Azok közé tartoznak az építkezésekkel kapcsolatosak (pl.: kőműves, bádogos, ács stb.) és a mezőgazdasági segédszakmák, de több egészségügyi dolgozóra (orvosra, nővérre, ápolóra), gépkocsi- és kamionsofőrre, hentesre, pékre és a különféle összeszereléseket végző munkásokra lenne szükség.

A hivataluk által szervezett és különböző mértékben anyagilag támogatott továbbképzéseken vagy új szakmákat tanulhatnak ki, vagy az eredeti szakmájuk terén tökéletesedhetnek az érdeklődők. Hozzátette: a járványügyi helyzet enyhülése után majd az iskolák felé is nyitnak – a diákok figyelmét olynan szakmákra akarják felhívni, amelyek birtokában a jövőben el tudnak helyezkedni.

Azután a Komáromra vonatkozó adatokról is beszámolt: míg a városban 2019 decemberében 750, egy évvel később már 1119 álláskeresőt (köztük 632 nőt és 487 férfit) tartottak nyilván. A 20 százalékuk 29 évnél ifjabb, 56 százalékuk 29-54 év közti, 24 százalékuk pedig még idősebb volt. Megtudtuk, hogy az 1119 személy 47 százaléka 4-12, 26 százaléka 3 hónapig, míg 20 százaléka 1-2 évig szerepelt a nyilvántartásukban. Az egyes korcsoportok számára különböző támogatási csomagot állítottak össze.

Arról is értesültünk, hogy tavaly ősszel anyagilag 61 vállalkozásindítást támogattak egyenként 3500-4500 euróval, főleg az építkezések és a kozmetikai szolgáltatások terén. Továbbá hivatali támogatással 99 munkahely létesült, amelyek kapcsán az alkalmazott álláskeresők bérének 80-90 százalékát fizették át. A Komáromi járásban a pandémia kezdetétől, vagyis 2020 márciusától 12 millió euró támogatást fizettek ki a járványügyi elsősegély-csomagok keretében, 2500 igénylőnek. Ebből 56 esetben magánvállalkozást, 43 esetben pedig önkormányzati és szociális munkahelyek létesítését segítették Ezen összegből az év 3 utolsó hónapjában 3,5 millió eurót osztottak szét, immár megemelt összeggel.

Nagy Darina megjegyezte: míg a járvány kitörése előtt munkavégzés miatt hozzávetőleg 7000 járásbeli személy ingázott Szlovákia és Magyarország között, március óta a számuk már csak 3500-5000 között mozog. Korábban főleg a magyar- és csehországi munkáltatók kérésére állásbörzésket tarthattak, de ez idő tájt a munkaadók és – vállalók között csak virtulás módon közvetíthet a hivataluk.

Keszegh Béla arról szólt, hogy

a városi önkormányzat egyrészt a meglevő munkahelyek megvédése, másrészt új munkahelyek létesítése terén nyújt segítséget a rászorulóknak.

Az előbbit szolgálja az is, hogy a nagyobb helyi cégeknek felajánlották és biztosították a dolgozóik tesztelésének megszervezését, ekképp hozzájárulva a további gyártás zökkenőmentességéhez. Az utóbbi terén előnyben részesítik azokat az igénylőket, akik hiánypótló vállalkozást indítanának, illetve valamiféle fejlesztést segítenének elő.

Végül megjegyezte: Molnár Attilával, Dél-Komárom polgármesterével folyamatosan nagyszerűen együttműködnek például annak érdekében, hogy a határ menti térséget sújtó járványügyi korlátozások ne lehetetlenítsék el az ingázók helyzetét. Ez ügyben korábban közösen léptek fel a magyar és a szlovák kormány irányába.

A járvány kezdete óta nőtt az álláskeresők és a támogatásokat igénylők száma
Néhányan a média jelen levő képviselői közül
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.