Várja őket a katedra – Horváth Kingát, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánját kérdeztük
Egészen június végéig tartanak az államvizsgák a komáromi Selye János Egyetem Tanárképző Karán. Mesterfokon 65 hallgató tett sikeres államvizsgát, akiket ősztől remélhetőleg már a katedra vár. Alapfokon pedig 190 harmadéves hallgató éppen a napokban vizsgázik a választott szakból és védi meg szakdolgozatát. Horváth Kinga, a kar dékánja portálunknak elmondta, a mesterképzésen vizsgázók már jóval rutinosabban adnak számot tudásukról és gyakorlati ismeretük is jóval több van, mint a harmadikosoknak.

A harmadéveseknél, akik alapfokon államvizsgáznak, annyival nehezebb a helyzet, hogy ők a Covid alatt kezdték az egyetemet, sőt nem is érettségiztek. Vizsgabizottság előtt most mérettetnek meg először” – fűzi hozzá.
A legnépszerűbb tanulmányi programjuk az óvodapedagógia, hallgatóik kész óvónőként kerülnek ki a munkaerőpiacra, és a dékán elmondása szerint nagy a kereslet irántuk. A tanárszakos pedagógusképzés iránt is töretlen az érdeklődés. Az idei jelentkezők száma jóval meghaladja a tavalyi évet, aminek nagyon örülnek.
Nyilván ez az introvertált személyiségűeknek nehezebben megy, de mentorok segítik őket ebben. A pályakezdés időszakára is dolgoztunk ki egy programot, hogy a mentoraink szoros kapcsolatban maradjanak a fiatal pedagógusokkal. Ez ugyanis kritikus időszak, ilyenkor hagyják el legtöbben a pályát” – tudjuk meg Horváth Kingától.
Szóba kerül még, hogy a kezdő pedagógus számára nem kis kihívás az inkluzív oktatás, a különféle problémákkal küszködő gyermekek tanítása. Erre már egyetemi tanulmányaik idején igyekeznek felkészíteni őket, speciális pedagógiai tárgyakat vezettek be, ahol megismerkednek a tanulási és viselkedési zavaros gyermekek oktatásának módszereivel.
– mondja a tanárképző kar vezetője. Hozzáteszi még, a Selye János Egyetemen pedagógiai asszisztenseket is képeznek, nappali és levelező tagozaton egyaránt. Ez iránt a szak iránt is egyre nagyobb az érdeklődés.
Legalább ekkora kihívás a jövő pedagógusai számára a tehetséggondozás is, hiszen tulajdonképpen a tehetséges gyermekek is ugyanúgy speciális igényűek, mint a hátrányos helyzetűek. Ők sokkal jobban terhelhetők, mint az átlag és motiváltabbak is. Az oktatásukra szintén különböző módszerek állnak rendelkezésre.
Horváth Kingától megtudjuk azt is, hogy az ünnepélyes diplomaosztókra a Selye János Egyetem Tanárképző Karán július 13-án és 14-én kerül sor.