2023. május 30., 17:41

Tudáspróba és elhelyezkedési esélyek – mire jó a szakközépiskolai érettségi?

Második hete folynak a szóbeli érettségik, amelyek mintegy kiteszik a pontot a középiskolai tanulmányok végére. Az érettségi a szakközépiskolák esetében gyakran a nagybetűs életbe való kilépését is jelenti, főleg, ha keresett szakmát sajátítanak el a fiatalok. Erről győződtünk meg akkor, amikor a gútai magán szakközépiskolában és a kassai ipariban érdeklődtünk.

érettségi - szóbeli
Fotó: TASR
Nem túl jó az „egyen-érettségis” rendszer

Jelenleg az akadémiai hét zajlik, vélhetően nagy tanulásban vannak a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola végzősei, akik a jövő héten adnak számot tudásukról a zöld asztalnál, tudjuk meg az iskola igazgatónőjétől, Szokol Katalintól.

Ötvenöt diákunk tesz érettségi vizsgát, 10-20 százalékuk tanul tovább, elsősorban Magyarországon, de a pozsonyi képzőművészeti egyetemre is van jelentkezőnk. A személy- és vagyonvédelmi szakunkról hárman vagy négyen rendőrakadémiára készülnek. Tudomásom szerint néhányan az anyagi körülményeik miatt nem tudják folytatni tanulmányaikat. A legtöbben pedig munkába állnak. Szerencsére végzőseink zöme gond nélkül el tud helyezkedni. Például a grafikusaink reklámcégeknél vagy építészeti irodákban tudnak érvényesülni. Kozmetikus diákjaink pedig vagy saját szalont nyitnak, vagy a szakmában helyezkednek el”

– tájékoztat.

Az intézménybe egész Szlovákiából jelentkeznek tanulók, különböző képességekkel, tudásszinttel és szlováknyelv-tudással. A tanév első hónapjaiban nem kis munka ezt valahogy „összehangolni”.

Végzőseiknél az elhelyezkedésnél a legnagyobb probléma a gyakorlat hiánya szokott lenni. A legtöbb vállalat ugyanis kétéves gyakorlatot követel meg a jelentkezőktől, ennyivel pedig a frissen érettségizettek még nem rendelkeznek. Szakmai tudásuk persze van, amit a tanulmányaik idején szereztek meg. Az igazgatónő azt is elmondja, sok végzősük külföldön találja meg a boldogulást.

Nagy problémát látok abban is, hogy nem tesznek különbséget a szakközépiskolai és a gimnáziumi érettségi között. A különbség csak az angol nyelvből tett érettségi vizsga szintjének megválasztásban van. Viszont szaktantárgyakból és gyakorlatból is érettségizniük kell. Úgy vélem, más jellegű érettségi vizsgáknak kellene lenniük a szakiskolákban, mint a gimnáziumokban. Itt magának a szakmának kellene előtérbe kerülnie, arra kellene fókuszálni, hiszen a végzősök zöme kikerül a munkaerőpiacra.

Szakközépiskolában magasabb az óraszám is, mint a gimnáziumokban. Mi az iskolánkban az életre és a szakmára igyekszünk nevelni a fiatalokat” – fejti ki véleményét a jelenlegi érettségi rendszerről.

érettségi - középiskolák
Itt még ballagtak a gútai diákok, a héten már az érettségire készülnek
Fotó:  gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola közösségi oldala

Felhoz egy másik problémát is. Történetesen azt, hogy itthon néha már nem tud hol továbbtanulni a végzett diákjuk, mert nincs olyan irányultságú egyetem.

„Az viszont nagyon jó érzés, ha volt diákjaink oktatóként térnek vissza hozzánk. Ismerik az intézményt, a légkört, az elvárásokat” – teszi hozzá. Elmondja azt is, idén összesen 86 diák hagyja el az iskolát és legalább ennyi érkezik ősszel.

Próbaérettségivel tréningeznek az igazira

A kassai Szakkay József Szakközépiskolában, közismertebb nevén az Ipariban ezen a héten 21 diák tesz érettségi vizsgát. Matej Éva igazgató portálunknak elmondja, a Covid két éve azért rányomta bélyegét a tanulmányokra. Ezeken a gyermekeken is még nagyon érezni a járvány hatását, hiszen elsősök voltak, amikor a pandémia kitört.

Az első évfolyam második fél éve és a teljes második évfolyam jóformán távoktatásban telt. Már régóta megszervezzük a próbaérettségit, a vizsga gyakorlati részéből. Mechatronikát, informatikát és kereskedelmet tanítunk három szakunkon. Évfolyamunkát is készítenek a diákok, amit meg is kell védeniük a diákjainknak.

Egy hónappal a gyakorlati érettségi előtt kerítünk erre sort. Szépen fel kell öltözniük, ki kell próbálniuk a számadást a zöld asztal előtt. Nagyon bevált, sokkal magabiztosabban jönnek a rendes érettségire, talán a félelmeik is elmúlnak. A próbaérettségire a harmadikosokat is bevisszük, hogy képbe kerüljenek, mi vár rájuk jövőre” – meséli.

érettségi - középiskolák
Kassai iparisok ballagása
Fotó:  Kassai ipari közösségi oldala

Hozzáteszi azt is, diákjaik a négy év során számos prezentációt készítenek, amelyeket be is kell mutatniuk. Ez azért is fontos, hogy a való életben is helyt tudjanak állni. Negyedik osztályban pedig természetesen rendszeres a feleltetés az érettségi témakörökből. Most már a diákok az érettségi előtt egy héttel pontosan tudják, hányas tétel milyen témakört tartalmaz.

Matej Éva szerint a projektírásokkal, az évfolyammunkákkal elérhető az, hogy a diák számára ne csak az érettségi vizsga, de később az egyetemi, vagy egyéb vizsgák is sokkal gördülékenyebben menjenek.

Végzőseink zöme az érettségi vizsga megszerzése után munkába áll. A mechatronikusainknak már most vannak szerződéseik, az informatikusaink is zökkenőmentesen találnak munkát. Nagy a kereslet ezen szakmák iránt. Éppen ezért nincsenek elhelyezkedési gondjaik azoknak, akik nálunk végeznek.

Igyekszünk haladni a korral, új tantárgyakat vezetünk be, összehoztuk az informatikát a digitalizációval, hatalmas a fejlődés. A továbbtanulni vágyók leginkább a miskolci egyetemre készülnek, mivel jók kapcsolatainknak köszönhetően a város és az ottani egyetem vonzóvá vált számukra. Kassa-Miskolc nem távolság, egyenes a vonatösszeköttetés a két város között” – fűzi hozzá az Ipari igazgatója.

Örömmel számol be arról is, hogy szeptemberben 46 új elsősük lesz, két nagy osztályt tudnak nyitni.

Nemcsak Kassa vonzáskörzetéből, de távolabbról, Fülekről is vannak diákjaik, nagyjából 120-150 kilométeres körzetből – Nagyszelmenctől egészen Rimaszombatig. Szerencsések, hiszen saját kollégiumukban tudják elhelyezni őket.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.