2023. június 21., 08:55

Mire lenne jó a heti három óra testnevelés?

Egy kicsi mozgás mindenkinek kell… Olvasóink jó része talán még emlékszik a tévétornára. Esténként napi pár percet mozoghattunk együtt Schmitt (Makray) Katalinnal és lányaival. Pedig akkor, az átkosban még nem is volt rá akkora szükség, mint a mostani mozgásszegény világban.

testnevelés - torna
Fotó: pixabay.com

A háztájiban mindig volt elég munka, a gyerekek bandáztak, fára másztak, kergetőztek, bicikliztek, ugróköteleztek… Elkeserítő, ahogy alig pár évtized alatt leépült a mozgáskultúránk. A digitális világ székbe kényszerített bennünket, nem kímélve gyermekeinket sem.

A testnevelő tanárok órákat tudnának mesélni arról, hogy bizony nem megy már a bukfenc, a rúdra húszból tizenkilenc gyermek képtelen felmászni. Az 1500 méteres futás a túlsúlyos gyerkőcök számára inkább csak gyorsabb poroszkálás, mint komoly izommunka. 

A labdajátékokhoz szükséges fürgeség is hiányzik. Ez a fiatalkori tespedtség, tunyaság elhízáshoz vezet, ami felnőttkorban komoly betegségek okozója lehet.

Éppen ezért nevet az egyik szemünk, hogy heti három óra testnevelést akarnak bevezetni az alapiskolákban. A másik viszont sír, mert ehhez több dolog még hiányzik.

Elegendő és jól felszerelt tornatermek, testnevelőtanárok, és nem utolsósorban mozogni akaró gyermekek. Merthogy egyre több a tornából felmentett gyermek. A szülők sokszor cinkosaik gyermekeiknek abban, hogy az orvosnál „kikönyörögjék” a testnevelés alóli felmentést.

Testmozgás és lelki egyensúly

Dobay Beáta, a komáromi Selye János Egyetem Testnevelési Tanszékének vezetője, egyetemi docens, lapunknak elmondta, nagyon is kívánatos lenne a harmadik testnevelésóra, sőt akár mindennap is lehetne. Még akkor is, ha jelenleg nem mindenütt vannak meg hozzá az ideális feltételek.

– Nemcsak tornaterem, hanem akarat és kreativitás kérdése is, hiszen parkban is lehet futni. De ha nincs tornaterem, akkor át lehet építeni azzá például egy osztálytermet. Lehet testnevelésórát tartani a folyosón is. Tudtommal azok az iskolák, amelyeknek nincs tornatermük, haladékot kapnak a harmadik testnevelésóra bevezetésére. A tornaterem létesítésére pedig pályázatokat fognak kiírni, reményeim szerint.

Mi, testnevelők örülünk a plusz egy testnevelésórának, de sajnos kevesen vagyunk. Főleg férfiakra volna szükség ezen a szakon. Ehhez viszont vonzóvá kell tenni a pályát, hiszen akik el is végzik, a fizetés miatt sokszor inkább másutt helyezkednek el

– osztja meg velünk véleményét és tapasztalatait Dobay Beáta.

testnevelés - torna
Fotó:  pixabay.com

Mint kiderült, az egyetemeken sem kötelező már a testnevelésóra, legjobb esetben választható tantárgy. Pedig kívánatos lenne, hiszen ez az utolsó olyan oktatási „színtér”, ahol még tudnánk valamit tenni a fiatalok, a jövő generációk egészségéért. Tudatosítani kell, hogy nem csak a testnevelés szakosok számára fontos a felsőoktatási intézményekben a rendszeres testmozgás.

 Szentgyörgyi Albert is megmondta, hogy a testi mozgáson keresztül a lelki egyensúlyt is fejleszteni tudjuk. A gyermekek mentális egészsége is sokkal jobb lesz, ha rendszeresen mozognak. A stresszkezelés egyik legjobb módszere például a futás.

A testnevelés oktatásában új módszerek kerülnek bevezetésre, választhat a gyermek könnyebb és a nehezebb mozgásformák között, kognitív feladatokkal ötvözve. Egyszerűen muszáj ingergazdaggá tenni ezt a tantárgyat is, hogy a gyermek hajlandó legyen mozogni. Azt veszem észre, a szülők túlféltik gyermekeiket, ami nem jó. Persze van egy szűkebb réteg, amely nagyon is odafigyel arra, hogy a gyermek sportoljon, egészségesen éljen. Meg aztán, remek fejlesztő tornák is vannak, amelyek kimondottan az idegrendszer fejlesztését szolgálják. 

Dobay Beáta szerint bizonyított, hogy már az órák közé beiktatott 5 perces torna is nagyban növeli a koncentrációt a tanórákon, de javulnak a kommunikációs képességek is. Elmondta, hogy más országokban a testnevelést ugyanolyan szigorúan veszik és értékelik, mint az összes többi tantárgyat. A tornagyakorlatokat is ugyanúgy kell gyakorolni, mint a matematikafeladatokat, és aztán menni fog. Mindenkinek a képességei szerint.

 Szerencsére vannak olyan iskolák, ahol remek testnevelők dolgoznak. Ők ösztönözni tudják a gyermeket, utánanéznek a világhálón, ahol jobbnál jobb ötletek találhatók. Ez egyfajta tehetséggondozás is. Már kicsi korban kiderülhet, ki az, akiből később sportoló lehet. Az a gyermek, aki nem mozog, nehezebben is tanul. Jó lenne, ha ezt is figyelembe vennék a szülők akkor, amikor féltik gyermekeiket az aktív mozgástól, a testnevelésórától

– fűzte hozzá. 

A Selye János Egyetem Testnevelés Tanszékének célja, hogy olyan pedagógusokat adjon a felvidéki magyar oktatási intézményeknek, akik maguk is szeretnek mozogni és a mozgás szeretetét továbbadják. Ezzel közösségünk egészsége is jó kezekben lesz náluk.

Rúdmászás, bukfenc, bakugrás? Felejtős

– Biztosan kellene a több mozgás. Jómagam 18. éve tanítok testnevelést és látom, hogy fokozatosan romlanak a gyerekek motorikai eredményei. Persze a pluszórához infrastruktúra is kell, különben nem több egy populista lépésnél. Valahol el kell indulni, az biztos. 

A mi iskolánknak, ahol 33 osztály működik, egy nagy tornaterme van és egy kisebb. Nos, már most itt kellene nekünk heti 99 testnevelésórát tartani. Ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen, hiszen különböző megkötések is vannak. Melyik tantárgyból vegyünk el, hogy lehessen plusz egy „tesióra”? Magyar iskolában, ahol eleve magasabb az óraszám, ez különösen kényes kérdés

– taglalja Bugár Ákos, a Felvidék egyik legnagyobb magyar oktatási intézményének, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskolának a testnevelő tanára.

testnevelés - torna
Fotó:  pixabay.com

Nem titkolja, a mai gyermekek számára sokkal nagyobb tehertétel egy 12 perces futás vagy bármilyen más sporttevékenység, mint még a szüleik számára volt. Rúdmászás, bukfenc, szertorna, bakugrás – sok gyermeknek ez ma már egyáltalán nem megy. 

Külön fejezet, hogy mennyi a felmentett gyerek és mennyit „trükköznek” a gyermekek és szülők azért, hogy megússzák a testnevelésórát. Már az is baj, hogy a gyermek megizzad torna közben. Kérdem én, hol izzadjon meg, ha nem a testnevelésen? 

Arra persze odafigyelnek, főleg kamaszkorban, amikor hirtelen nyúlnak meg a gyerekek, hogy ne terheljék túl őket. Mivel a régióban felkapottá vált a foci és a kézilabda, egyre többen kezdik egészen kis korban ezeket a sportokat. Közülük sokan később profi szintre fejlődhetnek.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/24. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.