2020. május 30., 14:41

Június elsején irány az iskola! Vagy mégsem?

A járvány lassan lecsengőben van, ezért a kormány a múlt héten bejelentette a korlátozó intézkedések enyhítésének 4. szakaszát. Ezen belül az alapiskolák 1–5. osztályai és az óvodák önkéntes alapú megnyitását is.

iskola koronavírus
Illusztrációs felvétel
Fotó: TASR / AP

De vajon valódi oktatás lesz-e a hátralévő egy hónapban, vagy csak gyermekmegőrzés? Megéri-e az önkormányzatoknak újra kinyitniuk az intézményeket?

Hosszan lehetne sorolni a kérdéseket, hiszen mindenki dilemmázik.

Elsősorban a szülő, aki, bár szeretne végre dolgozni, félti a gyermekét. Nincs könnyű helyzetben a pedagógus sem, aki lehet, hogy végre megszokta a távoktatást, és tudja, hogy amit a gyerek májusig nem tanult meg, azt ebben a szabadba csábító, cseresznyeérlelő jó időben már nem lehet behozni.

Mérlegelések ideje

Az AKO közvéleménykutató intézet felmérése szerint

a szülők 40 százaléka engedné újra iskolába vagy óvodába a gyermekét.

Elsősorban a magasabb iskolai végzettségűek. Ez logikusnak tűnik, hiszen ők azok, akiknek jó eséllyel még van munkahelyük, ahová visszatérhetnek. Nagyon valószínű, hogy elsősorban a városi iskolák és óvodák nyitnak ki, az eleve kis létszámmal működő falusiakban nem biztos, hogy lesz elég jelentkező.

Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere a ma7.sk-nak közvetlenül a lazítások bejelentését követően azt nyilatkozta,

nagy körültekintésre lesz szükség az oktatási intézmények újbóli megnyitásakor.

Úgy véli, nehéz lesz jó döntést hozni. Ő a válságstábot fogja összehívni, hogy megvitassák, milyen előnyökkel és hátrányokkal járna az iskola és az óvoda újbóli megnyitása. Természetesen fel kell mérniük azt is, hány szülő igényelné a júniusi újrakezdést. Ráadásul anyagi vetülete is van az újraindításnak. Nem biztos, hogy a községeknek megéri főleg azért, mert az önkormányzatok szűkös hónapok elé néznek, nagy mértékben fog csökkenni a bevételük.

Tanítás vagy sulibuli?

Az oktatási intézmények újranyitásának „megkönnyítéséhez” a minisztérium kiadott egy irányelvet. Ezt végigolvasva nemcsak a szülőnek, de a pedagógusnak is hamar elmegy a kedve a sulibulitól.

Eszerint a júniusi iskola arról fog szólni, hogy

amíg a szülő dolgozik, azalatt a gyermekéről valahol gondoskodnak.

A hangsúly a nevelési tantárgyakon, az ismétlésen, a találkozás örömén lesz. Írásbeli felmérés, feleltetés nem lehet. Mivel eleve kevés gyermekkel számolnak, összevont osztályokban gondolkodnak. A tanítás alsó tagozaton már délben, 5. osztályban pedig 12.30-kor véget érne. Ha nem lesz napközi, milyen segítség ez a szülőnek?

A komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpontban, amelynek fenntartója a nagyszombati érsekség, már javában készülnek a június elsejei nyitásra. Madarász Róbert intézményvezető szerint a szülők 80-85 százaléka jelezte, hogy júniusban vinné a csemetéjét az alapiskolába, illetve az óvodába. Ez nagyjából 75 óvodást és 120 alapiskolást jelent, akik számára ebédet és napközi ellátást is biztosítanak.

Jelenleg gőzerővel dolgozunk, hogy az újranyitás körülményeit megteremtsük.

„Biztosítanunk kell a higiéniai feltételeket a megfelelő fertőtlenítőszerekkel, és a helyiségeket is elő kell készítenünk. Meg kell terveznünk a gyermekek csoportjainak mozgatását is. Mivel nagy az érdeklődés, osztályokat nem fogunk összevonni, viszont lesznek olyan osztályaink, amelyeket két csoportra kell szétosztanunk. Külön nehézséget okoz, hogy a rendes oktatás mellett a távoktatást is folytatni kell az otthon maradó gyermekek számára. Azt is fel kell mérnünk, milyen egészségi állapotban vannak a pedagógusok, hiszen akinek komolyabb betegsége van, azt nem hívjuk be tanítani.”

Madarász Róbert szerint

pedagógiai szempontból nem sok értelme van egy hónapra visszaültetni a gyermekeket az iskolapadba, nevelési szempontból ugyanakkor fontos lehet,

hogy a kisgyermekek újból találkozzanak a tanító nénijükkel és az osztálytársaikkal, vagy éppen az óvodás cimboráikkal.

„Azt tapasztaljuk, hogy a felső tagozatos diákok sokkal jobban feltalálják magukat a távoktatás során, és baráti kapcsolataikat is jobban tudják ápolni az online felületeken. Ennek ellenére azt vesszük észre, hogy a legtöbb gyermek már nagyon vágyik a személyes találkozásra. Azt azért férfiasan bevallom, van bennünk félelem a nyitást illetően. Bár mindent elkövettünk a biztonság érdekében, beszereztük a távhőmérőket, a fertőtlenítőtornyokat, megpróbáljuk behatárolni a gyermekek és a szülők mozgását az intézményen belül, hogy minimálisra csökkentsük a fertőzés veszélyét. Mindezek komoly anyagi kiadásokkal is jártak. Minden osztályba papírtörlőket, fertőtlenítőszereket vásároltunk, és hangsúlyt fektettünk a pedagógusok védelmére is. A júniusi iskolát úgy fogjuk fel, mint a szeptemberi iskolakezdés főpróbáját, hiszen minden jel arra utal, hogy ősszel is hasonló körülmények között kezdődhet a tanév, a vírusveszély egyhamar nem fog elmúlni.”

Nem engedik a lányaikat iskolába

Lukács Mária alsó tagozatos pedagógus, három gyermek édesanyja. A legkisebb lányával van otthon gyesen, a két nagyobbik már iskolás.

„Úgy döntöttünk a férjemmel, hogy nem engedjük vissza a lányokat az iskolába. Bár ők maguk már nagyon vágyódnak a társaik közé. Előttünk van a francia példa, ahol megnyitották az iskolákat, és sok kisgyerek megbetegedett.”

Mi inkább továbbra is folytatjuk a távoktatást. Már hozzászoktunk.

Meg aztán júniusban mindig is nehéz volt tanítani a meleg miatt, és addigra a gyerekek is elfáradtak. Őszintén szólva nem tudom, mit fognak kezdeni a gyerekekkel az átforrósodott osztálytermekben. Maszkban tanítani sem lesz gyerekjáték, ráadásul a kisgyerek nem fogja rendesen hallani, mit mond a tanító néni, és nem látja az arcát.

Jól tudja persze, hogy más lenne a helyzet, ha nem volna anyasági szabadságon, mert akkor a munkaadója behívhatná dolgozni és nem lenne más választása, mint iskolába, óvodába vinni a gyerekeket.

Biztos vagyok benne, hogy az a szülő is félti a gyerekét, aki azért adja be, mert dolgoznia kell.

„Nekik sokszor nincs más választásuk. Sok szülő viszont arra hivatkozva nem engedi iskolába a gyerekét, mert együtt élnek a nagymamával, nagypapával, s nem akarják őket veszélynek kitenni.”

Ahány család, annyi történet.

A nyarat is úgy tervezik, hogy főleg országon belül mozognak, meglátogatják egymást régi jó ismerőseikkel, hisz nem az a lényeg, hogy hol nyaral az ember, hanem kivel.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/21-es számában

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.