2023. január 14., 11:02

Hogyan legyünk környezettudatosak?

Január 13-án az Erasmus + támogatásával létrejött Green Youth Changemakers projekt megnyitójára került sor a komáromi Danubius kollégium földszinti nagytermében. A Slovak Eco Quality, Unigrowth Development Center és a Fenntarthatóbb Felvidékért mozgalom együttműködésével megvalósuló program célja, hogy 8 szlovákiai, illetve 8 örményországi fiatal készségeit fejlesszék. Olyan képességek birtokába juthatnak, melyek által helyi vezetőkké válhatnak.

Fenntarthatóbb Felvidékért  projekt - Komárom

„Ezek a fiatalok igyekeznek újabb fiatalok számára átadni környezettudatos készségeket. A szlovákiai résztvevőkel pedig azt tervezzük, hogy a saját településén mindenki létrehoz egy zöld akciócsoportot és ezek a csoportok az év során különböző tevékenységeket végeznek.

Az uniós támogatással megvalósuló projekt részét képezik különböző workshopok, az önkormányzatokkal együttműködve, hulladékgyűjtés a természetben, illetve problémamegoldó pályázat kiírása. Ebbe igyekszünk bevonni a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzatát is. A fiatalok lehetőséget kapnak saját elgondolásaik valóra váltására, kreativitásuk kihasználásával”

– mondta el portálunknak Pék Pál, a Fenntarthatóbb Felvidékért mozgalom elnöke.

Magyon fontosnak nevezte a párbeszéd kialakítását az önkormányzatokkal, mégpedig régiófejlesztést és környezetvédelmet tanuló fiatalok bevonásával.

Fenntarthatóbb Felvidékért  projekt - Komárom

A hulladékgazdálkodás területe lehetne az egyik, ahol a fiatalok aktivizálhatnák magukat.

Például egy-egy konkrét településen megtaníthatnák az embereknek azt, hogy miként lesz tiszta a szelektív hulladék.

Ehhez különféle kommunikációs eszközöket, csatornákat használhatnának fel.

„A Fenntarthatóbb Felvidékért mozgalom stratégiaalkotással foglalkozik az önkormányzatok számára. Dunamocs, Köbölkút, Szőgyén és Ipolyság önkormányzatával már megvan a kapcsolat. Az elmúlt időszakban 180 komáromi iskolást oktattunk környezetvédelemre, megismertettük velük a körforgásos gazdálkodást, a hulladékgazdálkodást és az éghajlatváltozásról is beszéltünk nekik.

A szelektív hulladék ingyenes elszállítása lehet az a motiváció, ami segítheti a 21. századnak megfelelő hulladékgazdálkodást. A tapasztalatunk viszont az, hogy a lakosságnak csak igen csekély része tudatosítja ezt. Bizonyára azért, mert ennek a témának a megismertetésére nem fordítottak elegendő figyelmet”

– tette hozzá.

Fenntarthatóbb Felvidékért  projekt - Komárom

Pék Pál szerint arra kell törekedni, hogy a hulladékból, amit csak lehet, újrahasznosítsunk.

Az év végig tartó projektben részt vevő fiatalok számára lehetőséget nyújtanak arra is, hogy elmélyítsék szakmai tudásukat. Hamarosan Örményországba utaznak, ahol egy képzés vár a résztvevőkre.

Idehaza workshopokon, különféle programokon vesznek részt és a projekt végén Brüsszelben zöld civil-, illetve szakmai szervezetekkel ismerkednek meg, valamint a projektet bemutatják európai parlamenti képviselőknek is. A mentorprogram végeztével legalább 72 szlovákiai fiatal válik aktív résztvevőjévé helyi ifjúsági zöld csoportoknak a mentorprogramban résztvevő fiatalok vezetésével. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.