2024. szeptember 18., 09:01

Hogy állunk a középiskolai hálózat optimalizálásával?

Az utóbbi időben egyre többször rezonál a közbeszédben a címben említett folyamat. Szlovákiában jelenleg túl sok középiskola működik, jó részük pedig kevés diákkal. Ezeket a kisebb iskolákat összevonva, egy-egy nagyobb diáklétszámú iskolát kialakítva biztosítható az oktatási intézmény fejlődése, új, piacképes szakok indítása, legalábbis ezzel érvel a minisztérium. Mi, magyarok viszont rögtön attól félünk, hogy ez esetleg magyar középiskoláink megszűnéséhez vezethet, vagy pedig ezeket szlovák tannyelvű iskolákkal vonhatják össze.

Besztercebánya megye középiskola
Illusztrációs felvétel
Fotó: TASR

A középiskolák hálózatának optimalizálása sok helyütt már azelőtt elkezdődött, hogy ezt a minisztérium megfogalmazta volna. A megyék elsősorban költéshatékonyság okán, saját hatáskörben döntöttek úgy, hogy a kisebb létszámú középiskolákat egy másik, nagyobbhoz csatolják.

Tomáš Drucker oktatási miniszter tegnap tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy júniusi felhívásukra mind a nyolc megye reagált, és bemutatta összesen 67 optimalizálási „forgatókönyvét”.

Elmondása szerint leginkább Kassa, Eperjes, Besztercebánya és Zsolna megye középiskolai hálózatát érintik a változások, de például Pozsony megyében szeptember 1-gyel három szakközépiskola szűnt meg. A változások java része viszont 2025. szeptember 1-től várható.

Minden marad a régiben

Menyhárt Józsefnél, a Magyar Szövetség Nagyszombat megyei képviselőjénél az iránt érdeklődtünk, történt-e valami változás a Dunaszerdahelyi, illetve a Galántai járás középiskolai hálózatában az új iskolaévtől.

A megyén nálunk nem született döntés magyar középiskolák összevonásról. Néhány éve már egyesítettük a dunaszerdahelyi Szabó Gyula utcában az egymás közvetlen szomszédságában lévő két szakközépiskolát, még korábban pedig a vidékfejlesztési középiskolát és a sportgimnáziumot. Mindkét esetben elsősorban a költséghatékonyság volt a cél, egy igazgatóság alá került a két intézmény. Természetesen a döntés az érintett oktatási intézményekkel együttműködve született”

– mondta el portálunknak.

Nem rejtette véka alá, hogy Dunaszerdahelyen a születő gyermekek számához képest sok a középiskola, ezért néhány éven belül mindenütt csökkenni fog a diáklétszám, méghozzá elég jelentősen, és néhány iskola léte veszélybe kerülhet. Ez azonban ugyanúgy érinti az alapiskolákat is, nagyon kedvezőtlen a demográfiai prognózis.

Mi mindig is arra törekedtünk, hogy lehetőleg minden magyar tanítási nyelvű középiskolában optimális legyen a diáklétszám. A keretszámokat azonban már nem a megye, hanem a minisztérium szabja meg”

– fűzte hozzá.

Iskolaközpont mint járható út

Korábban Andruskó Imre, Nyitra megyei képviselő úgy nyilatkozott a ma7-nek, hogy az átalakítás a nagyobb iskolákat nem érinti, így a komáromi középiskolákat sem. Bajban a kisebb diáklétszámú intézmények vannak. Megemlítette az Ógyallán működő mezőgazdasági gépjavító iskolát, ahol száz fő alatt van a diáklétszám, valamint a karvai középiskolát, ahol 150 diák van. Róluk még nem született döntés.

Andruskó a kis létszámú iskolák számára az előremenekülés útjaként említette Ipolyság esetét.

Ott a polgármester, Zachar Pál azon munkálkodik, hogy a magyar alapiskolát a magyar gimnáziummal, a szlovák alapiskolát pedig a szlovák gimnáziummal vonják össze. Ezáltal lesz egy-egy magyar és szlovák iskolaközpont. Ez járható út más, hasonló helyzetben levő települések és iskoláik számára is”

– mondta.

Próbáljunk előremenekülni

Ugyanezzel a kérdéssel kerestük Mag Fodor Enikőt, Besztercebánya megyei képviselőt is, aki annyit mondott, hogy náluk még folyamatban van az optimalizálás, még nincsenek konkrét döntések, éppen ezért részletekkel nem tud szolgálni. Annyit azonban elárult, a megye területén teljesen magyar nyelvű középiskola már nincs. Hozzátette: a magyar osztályokban is nagy hangsúlyt fektetnek a duális képzésre.

Annyit elmondhatok, hogy a Magyar Szövetség képviselői klubja és a megyeelnök is azon van, hogy a nemzetiségi oktatás megmaradjon, ne csorbuljon, védve legyen. Jelenleg a megye már elküldött az oktatási minisztériumba egy tervezetet, munkaanyagot, amin még alakítani fogunk. Márciusig kell véglegesítenünk elképzeléseinket. Ezekben a magyar osztályok megmaradására külön hangsúlyt fektetünk. Tulajdonképpen adminisztrációs összevonásról beszélhetünk és semmiképpen sem pedagóguselbocsátásokról”

– közölte.

Optimalizálás és/vagy spórolás?

Furik Csaba Kassa megyei képviselő hasonló szellemben nyilatkozott, vagyis, hogy náluk is folyamatban van a középiskolai hálózat átalakítása.

Tudomásom szerint jelen pillanatban 22 iskola összevonása van „terítéken”. A tervezet szerint belőlük 11 iskola jön létre. Ez a folyamat természetesen a magyarlakta régiókat is érinti, ahol már csak eleve vegyes tanítási nyelvű iskolák vannak. A gimnáziumokat többnyire középiskolákkal fogják egy igazgatóság alá vonni, de konkrétumokról most még nem tudok beszámolni. Az összevonásoktól a megye azt reméli, hogy ezáltal megerősödnek ezek az iskolák és jobb anyagi kondícióba kerülnek”

– tájékoztatta portálunkat.

Hozzátette: az összevonás nem jelenti azt, hogy egy épületbe is kerülnek az érintett iskolák. Beszélt arról is, hogy a minisztérium még ennél is nagyobb optimalizálást szeretne elérni. Nyilván spórolási szándékkal. Holott a sokszor emlegetett finn és svéd oktatási modell bevezetése, újítása sosem járt és jár forrásmegvonással, hanem ott mindig plusz forrásokat biztosítanak a változásokhoz. Nálunk pedig nagyon úgy fest, hogy az optimalizálás pénzmegvonást jelent.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.