Új tanév, új módi?
Vészesen fogynak a vakáció napjai. A legtöbb gyerekszobában már javában takarítják az íróasztalt, vagy éppen a boltokat járja szülő és gyermek, hogy megvegyék a tanszereket. Becsengetésig már csak pár nap van hátra. Vajon milyen változásokat tartogat az új tanév?
Gyengéd forradalom az oktatásügyben. Ezzel a mottóval mutatta be a minap Tomáš Drucker oktatási miniszter azt az oktatási törvénycsomagot, amit a kormány már el is fogadott. Ez valójában több tucatnyi praktikus változást jelent, amelyek a minőségi oktatást szolgálják.
A tárcavezető már hivatalba lépésekor is hangsúlyozta, legfőbb célja a hatékonyság növelése, a szlovákiai közoktatás nívójának emelése, hogy versenyképesek legyünk a világban. Ez pedig nem jön csak úgy magától, ezért bizony tenni kell.
A 89 pontból álló csomagot valószínűleg a napokban tanulmányozzák át az oktatási intézmények vezetői, merthogy az oktatás minden szegmensét érinti, az óvodától kezdődően egészen a felnőttképzésig.
A csomag fontos része a középiskolai hálózat optimalizálása, vagyis ezeknek az iskoláknak az összevonása, amit a megyékkel együttműködve kívánnak megvalósítani. A tárca szerint megérett az idő az átalakításra, mert egyes középiskolák kifejezetten a túlélésért küzdenek, miközben nincs lehetőségük a fejlesztésre. Albert Sándor oktatási szakember, a Selye János Egyetem alapító rektora júniusban úgy nyilatkozott portálunknak, hogy a legjobb opció, ha mi magunk optimalizáljuk középiskolai hálózatunkat.
Druckerék csomagjában a gyermekek mentális egészsége is fókuszba került. Ezen a tárca a mobiltelefon-használat betiltásával szeretne javítani. A legtöbb iskolában már eddig is szabályozták, sok helyen az iskolai szekrényben vagy táskában kell tartani a mobilt a tanítási idő alatt és csak indokolt esetben, engedéllyel lehet használni. A mobiltelefon nemcsak a tanulástól vonja el a figyelmet, hanem kompromittáló hang- és videófelvételek készítésére is alkalmas, ami aztán iskolai zaklatáshoz vezethet.
Az első perctől fogva figyelni fogjuk, hogy működik-e az általunk megalkotott rendszer és szükség szerint módosítunk rajta. A kollégák – tapasztalt pedagógusok – felkészültek arra, hogy új dolgokat vezessenek be. Másfajta szemléletre van szükség és persze többletmunkára is a részükről. Mindenképp kihívás a pedagógusok számára, hogy más úton induljanak el, kipróbáljanak olyan dolgokat, amiket eddig nem. De haladni kell a korral.
Hozzáteszi, minden iskolaév egy kicsit más, mások a gyermekek és a szülők is, nem is beszélve arról, hogy az elvárások is változnak. Mindig valami újjal kell előrukkolni. Valójában a reform, az újítások folyamatosan zajlanak iskolájukban, mert ahogy változik a világ, az iskolának is változnia kell. Már nem lehet úgy tanítani, mint tíz éve, sőt talán úgy sem, ahogy tavaly.
– Az iskola versenyképessége szempontjából is fontos ez, illetve a szülők is sokkal érzékenyebbek, hangot adnak véleményüknek, vannak elvárásaik. Magunk is tapasztaljuk, mennyit változik a világ, ezért minden új oktatási módszerre nyitottak vagyunk.
Az iskolaügyi miniszter által bejelentett csomagból kiemeli azt, ami iskolájukat is érinteni fogja. Ez pedig nem más, mint hogy a napközi otthon (iskolai klub) költségeit közvetlenül az állam fedezi majd. Hogy ez több vagy kevesebb pénzt jelent-e, még nem tudni. Ha pozitív irányú lenne a változás, akár még újabb nevelőt is felvehetnének, a mostani keretek ugyanis szűkösek.