A harc a csillogó, torz online illúziókkal szemben nem reménytelen. A szlovákiai magyar iskolák tanévnyitója - VIDEÓ
Nádszegen tartották a szlovákiai magyar iskolák XXIV. országos tanévnyitó ünnepségét. A tanévnyitó idei üzenete az iskola nem csak a tudás, hanem az emberség otthona kodályi gondolat lett. A 2024/2025-ös tanévet hivatalosan, áldással kísérve nyitották meg.

A nádszegi Szent István király római katolikus plébániatemplom adott otthont a szlovákiai magyar iskolák XXIV. országos tanévnyitó ünnepségének. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének társszervezője Nádszeg község önkormányzata, valamint a Petőfi Sándor Alapiskola volt. A hivatalos ceremónián közreműködött a galántai Kodály Zoltán Daloskör, a nádszegi Forrás zenekar, Szarka Gyula, Kossuth-díjas előadóművész, Csiba Júlia, népdal énekes. A résztvevők Csörgő Evelin szavalatát hallhatták, orgonán Kiss László kántor kísért.
A tanévet ökumenikus istentisztelettel nyitották meg.
Elek László plébános az okosság és a bölcsesség jelenségéről beszélt a résztvevőknek. Kiemelte, a bölcsesség tudása magasabb szintű, mint az okosságé, a pedagógusok mindent megtesznek a felvidéki iskolákban azért, hogy a tudás az öröm forrásaként szolgáljon.
Az ismereteket a legmélyebb módon csak anyanyelven lehet elsajátítani, köszönet illeti azon felvidéki magyar szülőket, akik előnyben részesítették az anyanyelvi oktatást.
Erdélyi Pál református lelkész kiemelte, amit a családban és az iskolában lát a gyermek, az meghatározó az életútja során. A szülők sokszor verejtéket és könnyet élnek meg a nevelés során, de az idei tanévben is köztünk jár a nagy tanítómester, Jézus Krisztus, aki szeretetet, irgalmat és nyugalmat tanít.
Az engedjétek hozzám jönni a gyermekeket krisztusi gondolat legyen a vezérfonal az új tanévben.
A rendezvény házigazdái Narancsík Szilvia, az SZMPSZ Galántai területi választmányának elnöke és Czibor Angelika,a komáromi területi választmány elnöke volt. Ők köszöntötték a megjelent hazai és határon túli - állami, társadalmi és civil szervezet, intézmény, párt vezetőit, küldötteit, az oktatási intézmények vezetőit és dolgozóit, az SZMPSZ Országos Választmányának tagjait, az alapszervezetek, területi választmányok elnökeit és képviselőit.
Ünnepi beszédet mondott Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.
– hangzott el Fekete Irén ünnepi beszédében. Hozzátette, minden igyekezet a pedagógusok részéről hiábavaló, ha nem találnak igazi szövetségesekre a szülőkben. Amennyiben a pedagógus és a szülő összefog, egy célt követ, egyetért, nincs, ami megállíthatná őket – és így mindenki jól jár, legfőképpen a gyermek. Tehát a család és az iskola szoros együttműködése a legfőbb prioritás. A család jelentősége, fontossága minden korban közbeszéd tárgya, de soha nem volt olyan időszerű, mint napjainkban, a 21. század húszas éveiben. A család olyan szerepet tölt be az életünkben, ami semmivel sem pótolható.
A családban megtanulható, hogy mi a jó és mi a rossz. Mi az anya, az apa és a nagyszülők szerepe. Megtanulható a jó gazdálkodás mibenléte, a pénz szerepe, a beosztás, a beruházások fontossági sorrendje. Megtapasztalható, mi az áldozatvállalás, gondoskodás, összetartás, szeretet, elfogadás, tisztelet.
„Hiszem, ha a szülő és a pedagógus jó példával jár előttük, a válasz igen. A tőlünk kapott szilárd értékrend ugyanis mindig velük marad, hogy a döntő pillanatokban megóvja és jó irányba terelje őket.
– hangsúlyozta az elnök.
Az országos tanévnyitó ünnepségek során minden évben bemutatják a rendezvénynek otthont adó település kiselsőseit. Nádszegen az idei tanévben 25 kisdiák kezdi meg tanulmányait a Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda első osztályában. Az elsősük bevonulását Szarka Gyula és Csiba Júlia előadása kísérte.
A kisdiákok a Gőgös gúnár Gedeon című könyvet kapták ajándékba a pedagógusszövetségtől. A Rákóczi Szövetség nevében az ösztöndíjakat és az ajándák iskolatáskákat Csáky Csongor, a szövetség elnöke adta át a nádszegi elsősöknek a tanévnyitó hivatalos rendezvényét követően.
A kisdiákok bemutatásán kívül sor került a pedagógus szolgálati emlékérem átadására is, valamint a pályakezdő pedagógusok bemutatására. Idén szolgálati emlékérmet kapott Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke is, aki sok éven át tevékenykedett a nemesócsai alapiskola élén. A díjazottak nevében az ifjú kollégáknak szánt útravalót Szabó Edit, egyetemi oktató mondta el.
– üzent a pályakezdő pedagógusoknak Szabó Edit.
Magyarország üdvözletét Balatoni Katalin, Magyarország Belügyminisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkára fejtette ki ünnepi gondolataiban.
– emelte ki a helyettes államtitkár, jó egészséget és áldást, eredményes tanévet kívánva.
Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnökét, aki a Kárpát-medencei testvérszervezetek üdvözletét hozta el a Felvidékre. A Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési, és Ifjúsági Minisztériuma Nemzetiségi Oktatásügy Fejlesztése Osztály főosztályvezetőjét, Petőcz Kálmán is ünnepi beszédben üdvözölte a jelenlevőket, kívánva, hogy a pedagógusokban legyen elég erő, kitartás, és olyan megbecsülésnek örvendjenek, amely megilleti őket.
Az üzenetet teljes egészében közöljük:
Üzenet a magyar iskolákba
Mi, a Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitó Ünnepsége résztvevői a nádszegi Szent István király plébániatemplomból küldjük üdvözletünket és jókívánságainkat a felvidéki magyar óvodák és iskolák pedagógusainak, tanulóinak és azok szüleinek. Véget ért a vakáció, újra megnyílnak az iskolák kapui, zsongás, zsivaj, élet tölti meg a termeket. Örömmel nyugtázzuk, hogy a magyar közösség megmaradását és fejlődését szolgáló 670 oktatási-nevelési intézményünkben 50 000 gyermek és fiatal anyanyelvén folytatja tanulmányait.
Külön köszöntjük azokat az óvodásokat és kisiskolásokat, akik most lépik át először a magyar iskola kapuját. Isten hozott benneteket, vártunk Titeket, örülünk nektek! Jó helyen vagytok. Szüleitek megfontolt, bölcs döntést hoztak jövőtöket illetően. Lehettek mezőgazdász, építőmester, gyógyász, mérnök, programozó, tűzoltó, katona vagy vadakat terelő juhász… Elsősorban rajtatok múlik, hogy adottságaitok és képességeitek ismeretében milyen célokat tűztök magatok elé, s azok elérésére mennyi szorgalmat, kitartást, erőfeszítést, tartós munkát áldoztok. Példák sora bizonyítja, hogy a boldoguláshoz, az érvényesüléshez, a vágyott karrier eléréséhez a magyar iskola még kisebbségi sorban sem jelent akadályt, hátrányt, épp ellenkezőleg: anyanyelvünk, kultúránk, hagyományaink, az elődeinktől örökölt értékek és tapasztalatok nyújthatnak szilárd talajt e bizonytalanságokkal teli, rohamosan változó világban.
Kedves Szülők! Iskoláink pedagógusai tudatában vannak annak, hogy Önök a legféltettebb kincsük nevelését bízzák rájuk. Arra törekednek, hogy korszerű pedagógiai módszerekkel biztosítsák számukra a személyre szabott oktatást, és támogassák egyéni képességeik kibontakoztatását. A nevelés középpontjában egy olyan értékrend és viselkedéskultúra kialakítása áll, amely a gyermekek számára biztosítja a belső harmóniát, ugyanakkor felkészíti őket a közösségi életre, a szűkebb és tágabb környezetükhöz való kapcsolódásra és az együttműködésre. Ne feledjük, hogy a gyermekek és a fiatalok oktatása, nevelése és fejlesztése a család és az iskola együttes felelőssége és feladata: a közös értékrenden, párbeszéden és feladatmegosztáson alapuló együttnevelés biztosítja leginkább gyermekük harmonikus fejlődését, s ezáltal az Önök elégedettségét is.
Tisztelt Pedagógusok! Az iskolákkal szemben évszázadok óta természetes elvárás, hogy növendékeiket „készítsék fel az életre” – mindeközben nyomasztó teherként, szinte megoldhatatlan feladványként nehezedik az oktatás világára, hogy csak sejtelmes elképzeléseink vannak arról a jövőről, amelyben a ma iskolapadokban ülő gyerekeknek 20-30 év múlva boldogulniuk kell. A szűkebb és tágabb környezetből érkező elvárásoknak, igényeknek és kényszereknek megfelelni igyekvő iskolákban pedagógiai innovációk és oktatási reformok váltják egymást, folytonossá vált a válaszkeresés a „Milyen a jó iskola?” kérdésre. Ősztől közel félezer iskola a tartalmi reform jegyében indul el egy új úton, az oktatási miniszter pedig néhány nappal ezelőtt a közoktatási törvények olyan mértékű és mélységű változásáról tájékoztatott, hogy az előttünk álló időszakot az oktatásügy „bársonyos forradalmának” minősítette. Mi lehet az Önök szerepe és feladata egy ennyire beláthatatlan és bizonytalan korszakban? Igyekezzenek szakmai hozzáértéssel, bölcsességgel és megfontoltsággal rendet, nyugalmat, biztonságot hozni intézményeink életébe. Erősítsék meg növendékeiket identitásukban, alakítsák, formálják értékrendjüket, segítsék önmaguk megismerését – mint a fát megtartó és éltető gyökerek, ezek a kapaszkodók, bármilyen helyzetben. Szerettessék meg velük a tanulást, ösztönözzék őket, hogy legyenek kíváncsiak, nyitottak a körülöttük lévő világra. Tanítsák meg őket kritikusan gondolkodni, egyedül vagy másokkal együttműködve válaszokat, megoldásokat keresni, felelősséget vállalni döntéseikért és cselekedeteikért – mint fának a törzse, ezek lesznek fejlődésük tartóoszlopai. Ha ennyit megtesznek, a gyümölcs is beérik, legyen bármilyen is ez a most még bizonytalan, beláthatatlan jövő.
Örömteli, izgalmas, kihívásokban bőséges, eredményekben és sikerekben gazdag tanévet kívánunk!
