Hitvalló egyház magyar mártírjai – tárlatnyitó és konferencia a „Selyén“
A Selye János Egyetem Konferencia-központjának emeletén október 4-én nyílt meg a Hitvalló egyház magyar mártírjai című kiállítás, amit a Nemzeti Emlékezet Bizottsága rendezett. Somogyi Alfréd, a Református Teológiai Kar dékánja tárlatnyitó beszédében leszögezte: az SJE RTK Történeti Tudományok Tanszékének célja e kiállítással egybekötött konferencia szervezésével az, hogy élővé tegye a történeti egyházaink által elszenvedett XX. század diktatúráit érintő párbeszédét, s végre korábban elhallgatott, tabutémákkal foglalkozzanak.
A kommunizmus időszakában élt mártír hitvallóknak emléket állító kiállítás megnyitóján Somogyi dékán hangsúlyozta:
Úgy véli, hogy a kiállítás által megismerhető egyházi emberek javítanak az egyház történelmi képén, mert ők viselkedtek úgy, ahogy az elvárható lett volna minden egyházi embertől: vezetőtől és vezetettől egyaránt. Ellenben azok az egyházi méltóságok, akik „az egyházat behódoló, békeharcos vagy éppenséggel szolgáló egyházzá tették”, vagyis az akkori világi hatalom csicskásaivá váltak, nem állíthatók példaképként az utókor elé.
– sorolta a megdöbbentő emberi sorsokat.
„A hitvallók azért állnak itt előttünk, hogy kigyógyítsanak a bennünk lévő kishitűségből, a megalkuvásra való készségünkből és a bőrünk önmegtagadó mentésének hajlandóságából. Itt állnak előttünk, hogy példát adjanak, hiszen mi is -- egyházi és akadémiai emberek – példák kell, hogy legyünk a ránk bízottak előtt” – fejtette ki.
Végül megköszönte a pozsonyi Liszt Ferenc Intézetnek és az említett tanszéknek (Petheő Attilának,Tömösközi Ferencnek, Erdélyi Zoltánnak), valamint Lancz Rolandnak, a diószegi Pannonia Polgári Társulás elnökének a szervezőmunkáját. A kiállítás anyagát Máthé Áron és Soós Viktor Attila szerkesztette, grafikai tervezője Kelemen Gábor volt.
A kiállítás megtekintése után, a pozsonyi Liszt Ferenc Intézet és az ERASMUS program támogatásával, neves történészek és egyházi személyek részvételével megvalósuló konferencia következett, amely a VEGA 1/0083/20 számú, A Református Keresztyén Egyház Szlovákiában, a szocializmus éveiben (1948–1989) című kutatási projekt eredményeként jött létre. A plenáris előadások előtt Juhász György, az egyetem rektora köszöntötte a résztvevőket.
Előadást tartott Mons. Tóth László kanonok, érseki helynök („LIBANONI CÉDRUSOK”- A felvidéki magyar papok egyházi és nemzetösszetartó szerepe a kommunizmus idején), Rákos Lóránt, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház lelkészi főjegyzője (A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház a szocialista jog terhe alatt), Molnár Imre (Isten szolgája Esterházy János vértanúsága és mai értelmezési kísérlete), Erdélyi Géza (A felvidéki reformátusság próbatételekkel terhes évtizedei és helytállása), Soós Viktor Attila (Papgyilkosságok Magyarországon 1945–1957 között), Buza Zsolt (A személyes hit szemüvegén keresztül...) és Bukovszky László (A Népi Szövetség mártír katolikus papjai - online). A programbizottságban Kovács Ábrahám, Lévai Attila és Somogyi Alfréd munkálkodott.