Beíratási pillanatkép a Dunaszerdahelyi járás magyar alapiskoláiban
Bár a beíratások számadatai, statisztikái sok esetben csalókák lehetnek, egy adott intézményen belül az elmúlt esztendőkkel összevetve a számadatokat, azért valamilyen folyamatra, tendenciára mégiscsak következtethetünk. A minisztérium döntése alapján a szülők április hónap folyamán írathatják be a leendő elsősöket az alapiskola első osztályába, de az iskolák már évtizedes hagyományok alapján ünnepélyes beíratási napokat is tartanak. A Dunaszerdahelyi járásban zömmel a múlt hét folyamán tartották meg ezeket az ünnepélyes beiratkozásokat, de mivel még javában benne járunk az áprilisban, átfogó körképet nem, csupán pillanatképeket tudunk felvillantani.

A vásárúti József Attila Alapiskolában az alsó tagozatosok kedves kis műsora fogadta a leendő elsős diákokat és szüleiket, nagyszüleiket az elsősök ünnepélyes beíratásán, amelyet már hagyományosan az iskola folyosóján tartanak meg. Volt az eseményhez illő szavalat, ének, felevelenítették a Gergely-járást, és a műsor után az intézmény igazgatója, Bognár László köszönte meg az alsó tagozatosok műsorát és köszöntötte a leendő iskolásokat, vagyis a még nagycsoportos óvodásokat:
kezdte rövid mondandóját az igazgató, de azt se tudta befejezni, mivel egy ovis „leütötte a labdát”: „Nekem már ki fog esni a fogam is!” Lett is nagy derültség.
Amíg az anyukáknak, apukáknak az intézmény vezetői elmondták a legfontosabb információkat és kitöltették velük a jelentkezési lapokat, addig a tanító nénik a leendő elsősöket egy kézműves foglalkozás keretében kérdezgették.
Mióta megszűnt a szomszédos Felsővámoson az alsó tagozatos magyar iskola, azóta pár gyerekkel több jár Vásárútra, a csallóközkürtiek pedig ötödikben csatlakoznak hozzájuk, mesélte az igazgató, aki azt is megemlítette, hogy a speciális igényű tanulók mellett pedagógiai asszisztensek is dolgoznak. Szeptembertől az iskola bekapcsolódik az új oktatási reformba, azaz a leendő elsősök már az új rendszer szellemében tanulnak majd, azaz gyakorlat- és kommunikáció-orientálttá válik az oktatás, továbbá fontos lesz a csapatmunka és tematikus napok, hetek is lesznek. Erről részletesen egy külön írásban is foglalkozunk majd. Tavaly három felvidéki iskola próbálta ki az új rendszert, de a közoktatási reform értelmében 2026-tól már az összes iskolának át kell állnia az új szisztémára.
Sebő Renáta, a bősi Amade László Alapiskola igazgatónője kérdésemre elmondta, hogy a múlt hét elején tartották meg a kultúrműsorral egybekötött beíratási ünnepségüket, amelyen 66 leendő kisdiákot írattak be az első osztályba. Tavaly ez a szám csupán 51 volt, ami azt jelenti, hogy a 15-tel több kis elsős jó hír, mivel a környéken nem zártak be kisiskolát az elmúlt időszakban.
mondta az igazgatónő. A 66 tanulóból hárman halasztanak, de ennek ellenére is három első osztály nyílik Bősön szeptemberben.
A Nyárasdi Magyar Tannyelvű Alapiskolába 36 kisgyermek édesanyja, édesapja íratta be gyermekét, a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola három első osztályt nyit szeptemberben, mivel az eddigi adatok alapján 67 gyermeket írattak be szüleik az első osztályba.
