2023. november 12., 11:33

Akarat és elszántság - KÉPEKKEL

A Csallóközcsütörtöki Magyar Tannyelvű Alapiskolába látogatott a hét folyamán Vári Gyula háromszoros világbajnok vadászpilóta repülőtiszt, hogy bemutassa a fiatal nemzedéknek a vadászpilóták különleges, ám cseppet sem veszélytelen életét.

akarat-es-alazat-vari-gyula-07
Galéria
+11 kép a galériában
Vári Gyula előadása Csallóközcsütörtökben
Fotó: Lacza Gergely

Az előadás előtt Hajtman Béla igazgató köszöntötte a vendéget és örömét fejezte ki, hogy az óvodások is ellátogattak a rendezvényre.

Nekünk az a célunk, hogy ne csak mindig a tanításról beszéljünk, hanem olyan előadásokat is tudjunk szervezni, amelyek közvetlen tapasztalatszerzésre épülve, élményszerűen kötik le a hallgatóság figyelmét”,

– hangsúlyozta az igazgató.

akarat-es-alazat-vari-gyula-02
Vári Gyula előadása Csallóközcsütörtökben
Fotó:  Lacza Gergely

Vári Gyula az iskola fizikatanára, Darnai Bálint meghívásának eleget téve érkezett az iskolába, és nem számított rá, hogy óvodások is lesznek a helyszínen, hiszen a beszélgetés témája még a nagyobbak számára is odafigyelést igényel. Ennek ellenére a pilóta készül a „meglepetésekre” is, ilyen esetekben általában a látványból van több, a magyarázatból pedig kevesebb.

akarat-es-alazat-vari-gyula-03
Darnai Bálint
Fotó:  Lacza Gergely
A nagykőrösi születésű Vári Gyula előadása elején elmesélte, hogyan lett pilóta és miért nem lett ejtőernyős. 7-8 éves lehetett, amikor egyszer csak nem messze tőlük leszállt egy vitorlázó repülőgép. Ekkor odaszaladt a géphez és ráugrott, hogy nehogy elrepüljön. A pilóták nagyon megijedtek, hogy összetörik a gép, de végül nem lett semmi baja.

Talán ennek a történetnek a hatására is nem sokkal később, még általános iskolás korában, Vári Gyula eldöntötte, hogy ő mindenképpen pilóta szeretne lenni. Ehhez azonban a matematikát és a fizikát nagyon jól kell tudni, és a meghívott (elmondása szerint) nem igazán volt jó tanuló. Ennek ellenére a gimnáziumban is kitartott a döntése mellett és nem is tanult mást, csak a matematikát és a fizikát, mert ez volt számára a legfontosabb. A többi tantárgyat olyannyira sikerült elhanyagolnia, hogy harmadikban eltanácsolták az iskolából. Az édesanyja tanácsára a dolgozók iskolájában folytatta, ahol három műszakban dolgoztak az iskola mellett, de végül is sikerült leérettségiznie, és utána felvették a honvédségbe.

vari-gyula
Vári Gyula
Fotó:  Lacza Gergely
Nagyon jó volt az érettségi vizsga, csupán egyetlen egy baja volt, hogy amikor én utaztam oda vonattal, akkor egy jól öltözött úriember mellett ültem, aki megkérdezte, hogy hova utazom. Én meg mondtam neki, hogy erre a »hülye« érettségire, mert négy év tanulás után nekem még bizonyítanom kell a tudásomat. Még a szöveggyűjteményemet is megmutattam neki, ahol szépen ki voltak emelve a verselemzések fontosabb részei. A végén kiderült, hogy ő volt a vizsgabiztos, de azt akkor még nem tudtam”,

– mesélte el a sok év távlatából már vicces történetet a repülőtiszt. Az érettségi aztán négyesre sikerült és mivel alkalmas volt pilótának, így mehetett repülni. Nem is akárhová, hanem Kassára, ugyanis ott végezte el a repülőtiszti főiskolát és ott találkozott először az ejtőernyőzéssel. Elmondása szerint a pilóták zöme nem szereti az ejtőernyőzést, és ezzel ő is így van. Mindezt demonstrálva olyan viccesnek ható videórészleteket mutatott be a gyerekeknek, amelyeken az ejtőernyősök próbálkozásai balul sülnek el. Sok esetben azonban csak a szemlélőnek vicces ez, hiszen a szenvedő alanyok komoly sérüléseket szerezhetnek, sőt, olykor a „mutatvány” akár az életükbe is kerülhet.

vari-gyula__0
Vári Gyula
Fotó:  Lacza Gergely

Ezek után Vári Gyula bemutatott egy oxigénmaszkkal ellátott pilótasisakot is, amelyet az egyik jelentkező fel is próbálhatott. A vadászpilóták esetében a maszkra azért van szükség, mivel a speciális égi manővereknél oxigénhiány léphet fel, ami ájuláshoz is vezethet, továbbá nagy magasságoknál eleve ritkább a levegő, így kevesebb az oxigén is.

Egy videófelvételen láthattuk, hogy egy kétüléses vadászgép második ülésében a „kísérleti alanyon” nem volt oxigénmaszk, és a forgó manővereknél bizony pár másodpercre elvesztette az eszméletét. Megtudhattuk azt is, hogy repülés közben a pilótákra komoly terhelés nehezedik, gyakran 8 g-t is ki kell bírniuk.

Ilyenkor a pilóta úgy érezheti, mintha 27-28 kilogrammot nyomna a sisakja. A vadászpilóták speciális alsóruhát viselnek, ami a terhelés alatt felfújódik és összeszorítja a testet, különben komoly keringési zavarok, vagy akár agyvérzés illetve infarktus is előfordulhat. Régebben a pilótának nem lehetett fogtömése, most már „csupán” az a kitétel, hogy egymás mellett nem lehet két kihúzott fog. Tilos a dohányzás, fontos az egészséges életmód és évente kell járni orvosi ellenőrzésre (bizonyos esetben többször is).

akarat-es-alazat-vari-gyula-06
Vári Gyula előadása Csallóközcsütörtökben
Fotó:  Lacza Gergely
A gyerekek megismerkedhettek a repülőgépek fajtáival, megtudták, hogyan kell kormányozni egy gépet, milyen gyorsan repül, milyen üzemanyaggal működik, s vajon miért tud helyből felszállni a helikopter és mi a különbség a vadászrepülés és a műrepülés között. Megnézhették továbbá azt is, hogyan tankolják a repülőgépet a levegőben és azt is megtudhattuk, hogy egy gyors vadászgép alig több mint 10 perc alatt Pozsonyból Kassára ér.

Aki kérdést tett fel, egy naptárral lett gazdagabb és minden résztvevő egy emléklapot kapott ajándékba.

akarat-es-alazat-vari-gyula-01
Vári Gyula előadása Csallóközcsütörtökben
Fotó:  Lacza Gergely

Vári Gyula kezdetben MiG–21F, MF és UM típusokon repült, majd 1993-tól MiG–29 B és MiG-29 UB gépeken. Egy évre rá Belgiumban harcászati kiképzést kapott, 1995-ben pedig az USA Maxwell repülőbázisán, a US Air Force Akadémiáján Squadron Officer School századparancsnoki kiképzésen vett részt. A Magyar Légierő bemutató pilótájaként 1997-től vesz részt rendszeresen nemzetközi katonai bemutatókon.

1999-ben és 2001-ben a Royal International Air Tattoo abszolút kategória győztese, 1999-ben az egy- és kétüléses vadászrepülőgép kategóriában a legjobb bemutatóért járó díj birtokosa, 2001-ben pedig a Lockheed-Martin cég által felajánlott Cannestra Trophy díjat nyertese lett.

2000-től az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Hadműveleti és Kiképzési Főnökségén Harci Alkalmazási Főtiszt.

vari-gyula_
Vári Gyula
Fotó:  Lacza Gergely

Az előadó a kétezres években a magyar országgyűlésben parlamenti képviselő, majd európai parlamenti képviselő is lett, de elmondása szerint ez egy tévedés volt számára, ugyanis nem politikus alkat.

akarat-es-alazat-vari-gyula-01
Galéria
+11 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.