Rémálomból amerikai álom. Hogyan lett alelnök J. D. Vance?
A legmélyebb nyomorból tört ki, ma pedig már az Egyesült Államok alelnökeként sokak szemében az elnöki szék várományosa, Trump lehetséges örököse. J. D. Vance életpályájáról Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

„Maga Donald Trump nyilatkozott úgy, szeretné, ha Vance lenne az utóda” – hangsúlyozta Kiss Rajmund, hozzátéve, „az alig negyven esztendős alelnök mindössze két évig volt szenátor Ohio államban, mielőtt Trump idén január 20-án beiktatott második kormányába hívta volna”.
A szakértő aláhúzta, „nemcsak a várakozások, a hagyomány is azt támasztja alá, ha a hivatalban lévő elnök már nem indul, az alelnöke lesz az elnökjelölt”.
„Vance az amerikai történelem harmadik legfiatalabb alelnöke, amikor Trump tavaly nyáron bejelentette, hogy ő lesz az alelnökjelöltje, még nem volt negyven éves” – emlékeztetett Kiss Rajmund, hozzátéve, az életútja szó szerint a „rémálomtól az amerikai álomig vezetett”.
A családi háttere sokkal inkább arra predesztinálta, hogy „drogtúladagolásban haljon meg fiatalon, vagy börtönbe kerüljön” – tette hozzá a szakértő.
„Még karonülő gyermek volt, amikor az apukája elhagyta a családot, heroinfüggő édesanyja egyedül nevelte. Amikor az anyukája öngyilkossággal fenyegetőzött, a gyermek Vance hívta rá a rendőröket. Nagymamája nevelte 15 éves korától három évig, mielőtt tengerészgyalogos lett. A nagymama – Vance védelmében is tette – benzinnel leöntötte és felgyújtotta az alkoholos befolyásoltság alatt lévő nagypapát. Ilyen gyermekkorból kellett kiemelkednie a jelenlegi alelnöknek” – hangsúlyozta Kiss Rajmund.
„Vance valóban megtestesíti az amerikai álmot, kitartásának köszönhetően felvették a világ talán legjobb jogi egyetemére, a Yale-re. Itt ismerkedett meg indiai származású feleségével, Usha Chilukurival, akinek saját bevallása szerint is sokat köszönhet.
A következő két évben a CNN politikai kommentátora lett, környezetéből már 2018-ban sugalmazták, hogy legyen szenátor. Négy évvel később elindult Ohio állam szenátusi székéért, és meg is nyerte a versenyfutást” – emlékeztetett a szakértő.
„Szenátorként Vance arról beszélt, felülvizsgálná Ukrajna támogatását az amerikai adófizetők pénzéből, elutasította a nemváltó műtéteket, a pornográfiát – követendő példaként hivatkozott a magyar családpolitikára, a kampányban is többször beszélt Magyarországról.
– emelte ki Kiss Rajmund, hozzátéve, „Vance nagy reményű politikus, akit a kamera is szeret – ezt igazolta az alelnökjelölti vitában is”.
A szakértő biztos benne, „J. D. Vance nem egy klasszikus reprezentatív alelnök lesz, akinek pusztán annyi a feladata, hogy az elnök elhalálozása vagy akadályoztatása esetén annak helyébe lépjen. Vance-nek ennél jóval fontosabb feladatköre lesz.
Kiss Rajmund hozzátette, „képességei, felkészültsége alapján Vance más területeken, így például a külpolitikában is kaphat feladatokat a második Trump-kormányban”.