Meghosszabbították a Telegram-alapító őrizetét
Meghosszabbították Pavel Durov, a Telegram üzenetküldő alkalmazás vezérigazgatójának őrizetét a francia hatóságok.
Ahogy arról tegnap portálunkon beszámoltunk, az orosz származású milliárdost a Párizs melletti Le Bourget repülőtéren azt követően vették őrizetbe, hogy ott leszállt a magángépe. A Reuters a TF1 TV és a BFM TV francia televíziós csatornákra hivatkozva azt írja, hogy Durov „előzetes rendőrségi vizsgálat célpontja” volt Franciaországban. Ez állítólag közvetlenül a Telegram platformmal függ össze, konkrétan a moderátorok hiányával, ami az alkalmazást bűncselekmények elkövetésére alkalmassá teszi”.
Más szóval, a rendőrség azzal vádolja Durovot, hogy gátlástalan elemek kezére játszik, akik a hálózatot használják üzelmeik intézésére.
A letartóztatást követően sem a francia hatóságok nem nyilatkoztak, sem a Telegram. A Telegram időközben ezt a nyilatkozatot adta ki:
A Guardian értesülése szerint a francia hatóságok meghosszabbították az üzletember őrizetét. Franciaországban az eljárás során legfeljebb 96 óráig lehet valakit őrizetben tartani. Ennyi idő áll a hatóságok rendelkezésére, hogy vádat emeljenek a gyanúsított ellen. Ha ez megtörténik, akkor vizsgálati fogságba lehet helyezni, bár a vizsgálat a vádlott szabadlábra helyezése mellett is folyhat. Vádemelés hiányában szabadon kell engedni.
Durovot azzal gyanúsítják, hogy nem tett lépéseket platformja bűnözők általi használatának visszaszorítása érdekében.
– mondta az egyik nyomozó, aki meglepetésének adott hangot amiatt, hogy Durov úgy repült Párizsba, hogy tudta, hogy őt keresik.
Durov fogva tartásának hírére Oroszország franciaországi nagykövetsége közölte, hogy "azonnal kérte a francia hatóságokat az okok tisztázására, és követelte jogainak védelmét és konzuli képviselet biztosítását". A Telegramon közzétett üzenet szerint a nagykövetség tisztviselői kapcsolatban állnak Durov ügyvédjével.
A VK-tól a Kremlhez köthető tulajdonosaival folytatott vita után távozott, és testvérével, Nyikolajjal megalapították a Telegramot. Mivel nem akart még egyszer úgy járni, mint a VK esetében, az appot üzemeltető céget Dubaiva vitte. Ő maga is itt él, de az Egyesült Arab Emírségek állampolgársága mellett francia állampolgársággal is bír.
A Telegram – akaratán kívül – az orosz-ukrán háború haszonélvezője lett. A világszerte népszerű alkalmazás felhasználóinak nagy része a posztszovjet térségből származik. Az orosz és ukrán emberek mellett az állami szervek nagy részének is van Telegram csatornája. 2022. február 24., az orosz-ukrán háború kezdete óta pedig az alkalmazásban rengeteg háborúval kapcsolatos hír, kép, videó érhető el, amely más forrásokban nem található meg. Sok olyan csatorna és csoport van, amely már az orosz-ukrán fegyveres konfliktus kezdete, a Krím megszállása, illetve a donbászi háború óta közvetíti és/vagy elemzi az eseményeket. Ezek látogatottsága a háborút követően megnőtt, illetve újak is létrejöttek. Természetesen a platformot mindkét oldal felhasználja propagandisztikus-dezinformációs célzattal is.
Elon Musk, az X tulajdonos #FreePavel hashtaggel reagált az őrizetbe vétel hírére.
Volt egy másik, francia nyelvű posztja, is, ezt talán nem kell lefordítani.
A Telegram, noha Szlovákiában nem annyira elterjedt, a világ nyolcadik legelterjedtebb közösségimédia-platformja volt 2023-ban a Data Reportal adatai szerint.
A Telegram a SimilarWeb adatai szerint a második legnépszerűbb közösségimédia-platform Oroszországban, Németországban, Hollandiában és Nagy-Britanniában pedig a harmadik. Az Egyesült Államokban, Braziliában és Indiában a negyedik legnépszerűbb platform, csak ez utóbbi országban több mint 100 millió alkalommal töltötték le az alkalmazást. .
A Telegramon médiacsaládunk, a Ma7 is fent van, kísérleti jelleggel. Ön már követ bennünket a Telegramon?