2025. május 9., 20:20

Másra figyel Amerika? Trump kiszáll az ukrajnai békeközvetítésből?

A napokban több nyilatkozat is arra utalt, hogy az Egyesült Államok visszább lépne a Moszkva és Kijev közötti egyeztetésektől. Mi van a háttérben? Hogyan befolyásolja az ukrajnai békefolyamatot a két ázsiai atomhatalom, India és Pakisztán között elmérgesedett konfliktus? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

kiss rajmund
Kiss Rajmund: Trump szempontjából bel- és külpolitikai okokból továbbra is az lenne a kívánatos, ha az ukrajnai béke az Egyesült Államok közvetítésével születne meg
Fotó: Kiss Rajmund archívuma

„Bármikor rám cáfolhat az élet, de szerintem az Egyesült Államok nem vonul ki teljesen az ukrajnai békeközvetítésből. Pontosan amiatt, amit korábban hangsúlyoztam, Amerika sokat vetett, most már aratna. Abban viszont biztos vagyok, hogy Trump elnök az eddigi békeerőfeszítések kudarca miatt csalódott Moszkvában és Kijevben is.

Fenntartom viszont, hogy Trump szempontjából bel- és külpolitikai okokból továbbra is az lenne a kívánatos, ha az ukrajnai béke az Egyesült Államok közvetítésével születne meg”

– húzta alá Kiss Rajmund.

A szakértő hozzátette, „érthető az is, hogy az amerikai diplomácia nagyobb teret hagyna a szemben álló feleknek arra, hogy közvetlenül egyeztessenek. A békefolyamat így persze sokkal lassabbnak ígérkezik, hiszen legyünk őszinték, a Kreml és Kijev eddig sem kommunikált nagyon hatékonyan.

Nem gondolom, hogy ezt a két fél meg tudná oldani közvetítő nélkül, ahogy egyetlen háborút sem lehet lezárni közvetítő nélkül”.

Kiss Rajmund emlékeztetett, „igaz, hogy Oroszországra is óriási anyagi terheket ró a háború, viszont a Biden-adminisztrációnak és Európai Uniónak nem sikerült elszigetelnie Moszkvát. Most jelentősebb szövetségesei vannak, mint a háború előtt. Kína, India, a teljes afrikai kontinens és Brazília sem állt be a szankciók mögé.

Vagyis gazdasági szempontból ugyan érdeke Oroszországnak, hogy véget érjen a háború, de nem minden áron.

Moszkva jelenleg a fronton és hátországban is sokkal előnyösebb helyzetben van, mint Ukrajna”.

Újabb fordulatot hozott a Trump-Zelenszkij tárgyalás

„Donald Trump és Volodomir Zelenszkij vatikáni tárgyalása, amelyet Amerikában csak »térdtől térdig« egyeztetésként emlegetnek, újabb fordulatot hozott. Washington és Kijev megállapodásra jutott a ritka földfémek felhasználásáról. Azt gondolom, Oroszország is tud kölcsönösen előnyös megállapodást kötni az Egyesült Államokkal.

Nagyon remélem, hogy a tárgyalások folytatódni fognak, hiszen az Európai Unió láthatóan nem tudja lezárni a konfliktust”

– hangsúlyozta a szakértő.

India és Pakisztán konfliktusában Kína lehet a nevető harmadik

Kiss Rajmund hozzátette,

Washington figyelmét persze megosztja az is, hogy a múlt héten kiéleződött a feszültség India és Pakisztán között. Most még időben vagyunk, az a legfontosabb, hogy elkerülhető legyen a nyílt háború a két atomhatalom között.

Ehhez is közvetítésre van szükség, amelyben kulcsszerepe lehet az Egyesült Államoknak, amelynek mindkét hatalommal jó kapcsolatai vannak. Trump elnök úgy nyilatkozott, felajánlja a közvetői szerepét Újdelhi és Iszlámábád között. Hozzáteszem, ha a konfliktus elmélyülne, könnyen Kína lehetne a nevető harmadik, amely a legnagyobb térségi riválisa Indiának”.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.