2023. november 5., 15:48

A Nyugat a béketárgyalások felé terelné Zelenszkijt. Vagy nem?

A béketárgyalások felé terelgetnék Volodomir Zelenszkijt európai és amerikai szövetségesei – számolt be róla az NBC diplomáciai forrásokra hivatkozva.

ursula von der leyen zelenszkij
Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Kijevben
Fotó: TASR

A hírtelevízió szerint magas rangú amerikai képviselők háttértárgyalásokat folytattak az ukrán kormányzattal arról, egy esetleges béketárgyalásnak milyen hatása lenne a 2022. február 24. óta tartó háború befejezésére.

A megbeszélések tartalmát jól ismerő diplomáciai forrás szerint az amerikai tervek "tág körvonalakat tartalmaznak" arra nézvést, hogy keleti szomszédunknak miről kellene lemondania. Az információk kiszivárogtatói a diplomácia sima nyelvén úgy fogalmaztak:

a megbeszélések az ukrajnai katonai és az amerikai és EU-s politikai dinamika elismeréseként jöttek létre."

Kevésbé finoman fogalmazva: Ukrajna támogatói aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az idei őszi ellentámadás is sikertelen volt, és a háború, minden segítségnyújtás ellenére holtpontra jutott. A Biden-kormányzat ugyanis attól tart az NBC szerint, hogy Ukrajna ereje elfogy, Oroszország pedig végtelennek tűnő tartalékokkal rendelkezik.

Ahogy az lapunk hasábjain korábban a most tartalékosként Izraelben harcoló Robert C. Castel biztonságpolitikai elemző is kifejtette, a Nyugat mindent tud biztosítani Ukrajnának, kivéve az ukránokat. Az NBC is beszámol róla, hogy a toborzás egyre komolyabb problémát jelent, Volodimir Zelenszkij határozatlan idejű hadkötelezettségről szóló elképzelései miatt tiltakozások is voltak.

Az amerikai sajtóban úgy fogalmaznak, a háborúban patthelyzet alakult ki. Ez meglehetősen finom, és a valóságot egyáltalán nem tükröző transzformálása annak, hogy a tervek szerint az ukrán hadseregnek napi 30 kilométert kellett volna előrenyomulnia, és 17-et sikerült öt hónap alatt.

Az NBC forrásai szerint Amerikát különösen aggasztja az ukrán hadsereg személyi állományának kérdése.

Az Egyesült Államok és szövetségesei fegyverrel látják el Ukrajnát, de ha nem rendelkeznek a megfelelő erőkkel ennek használatára, az nem jó"

– fejtette ki egyikük.

A Pentagon szerint a Biden-kormányzat 43,9 milliárd dollárt költött Ukrajna biztonsági támogatására Oroszország 2022. februári inváziója óta. Biden megnyugtatta az Egyesült Államok szövetségeseit, hogy a Kongresszus több segélyt hagy majd jóvá Ukrajnának, bár azt követően, hogy a Hamász háborút robbantott ki Izraelben, a közel-keleti helyzet elviszi az amerikai fókuszt.

Ráadásul a béketárgyalásokhoz két fél kell, és az USA egyelőre semmi jelét nem tapasztalta annak, hogy Vlagyimir Putyin kész lenne tárgyalni Ukrajnával. Helyette inkább kivárja, hogy Ukrajna fegyverekkel való ellátása túl költséges legyen a Nyugat számára.

A Reuters nem tudta független forrásokból  ellenőrizni az amerikai hírtelevízióáltal közölt beszélgetéseket.

Az NBC jelentésével kapcsolatos kérdésre szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette álláspontját, miszerint most nem érdemes tárgyalni Oroszországgal, és azt is tagadta, hogy a nyugati vezetők nyomást gyakorolnának rá.

Mindenki ismeri a hozzáállásomat, ami egybeesik az ukrán társadalom hozzáállásával... Ma senki sem gyakorol nyomást (rám, hogy tárgyaljak), sem az EU, sem az Egyesült Államok egyik vezetője"

- mondta az Európai Bizottság vezetőjével, Ursula von der Leyennel Kijevben tartott közös sajtótájékoztatóján.

Ukrajna többször is hangoztatta, hogy célja az Oroszország által elfoglalt összes terület visszafoglalása, beleértve a 2014-ben annektált Krímet is, és nem nyugszik addig, amíg minden orosz katonát el nem űznek a területéről.

Oroszország jelenleg Ukrajna nemzetközileg elismert területének mintegy 17,5%-át tartja ellenőrzése alatt.

A Chicago Council on Global Affairs felmérése szerint az amerikaiak 63%-a támogatja Ukrajnának az orosz invázió elleni háborúban nyújtott folyamatos segélyezést, míg összességében 53%-uk szerint ez "megéri az árát". Körülbelül 45%-uk szerint az Egyesült Államoknak nem éri meg Ukrajna támogatása.

Tavaly júliusban a megkérdezettek 72%-a, novemberben 65%-a támogatta Ukrajna segélyezését. A legnagyobb visszaesés a republikánusok körében tapasztalható.

A nagy többség továbbra is azt mondja, hogy a NATO-nak közvetlenül be kell avatkoznia, ha egy NATO-országot megtámadnak. A közvélemény-kutatás szerint nagyjából 64%-uk nyilatkozott úgy, hogy előnyben részesítené az amerikai csapatok harcba küldését, ha Oroszország megtámadna egy olyan NATO-szövetségest, mint Németország; míg 57% azt mondta, hogy ugyanezt támogatná, ha Oroszország olyan szövetségeseket támadna meg, mint Lettország vagy Litvánia.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.