Fókuszban a mezőgazdaság
Vidék jövője – jövő vidéke címmel mezőgazdasági szakmai fórumot tartottak Makrancon, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. kassai regionális képviselete szervezésében.

Nem véletlen a helyszín, hisz a település szorosan kapcsolódik a mezőgazdasághoz, az agráriumhoz, ami a címerükben is visszatükröződik, mutatott rá köszöntőjében Szalay Gábor, Makranc polgármestere. A mezőgazdaság nem csak a múltban volt fontos, napjainkban is kulcsfontosságú ágazat, húzta alá.
– mondta Szalay Gábor.
Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja hangsúlyozta, Magyarország és Szlovákia természetes partnerei egymásnak. Mint mondta, tíz évvel ezelőtt Magyarország és Szlovákia között a kereskedelmi forgalom 4 milliárd euró volt, ami napjainkra 17,3 milliárd euróra növekedett. Ezzel Szlovákia Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, Németország után. Az itt jelen levő magyar vállalkozások száma közel 12 ezer, ez a második helyet jelenti a cseh vállalkozások mögött, fejtette ki.
A vállalkozások 40-42 százalékát teszik ki a kis- és középvállalkozások, amelyek így jelentős hatással vannak a gazdasági stabilitásra.
– mondta Hetey Ágota hozzátéve, fontos, hogy az élelmiszerlánc követhető legyen, tudjuk azt, hogy honnan és mi kerül az asztalunkra.
A szakmai fórum résztvevői a CED tevékenysége, szolgáltatási portfóliója mellett megismerkedhettek a Via Carpatia EGTC-vel és az Interreg-program nyújtotta lehetőségekkel, valamint a találkozó két szakmai partnerének képviseletében Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke, illetve a Szlovákiai Agrárkamara térségbeli falugazdásza, Burkus Imre beszélt az agrárium jelenlegi helyzetéről, lehetőségeiről, aktuális intézkedéseiről és pályázati felhívásairól. Végezetül magyarországi cégek mutatkoztak be, a mezőgazdászoknak pedig lehetőségük volt személyes üzleti tárgyalásokra, valamint konzultációra a CED képviselőivel.
– A térségben működő releváns vállalkozások képviselői évről évre részt vesznek a találkozón. Általában 50-60 vállalkozás, szövetkezet, nagyvállalkozás képviselteti magát. Ezeknek a rendezvényeknek az elsődleges célkitűzése az üzleti kapcsolatok bővítése, és a tapasztalatok azt mutatják, konkrét üzleti együttműködések jönnek létre a találkozókon – mondta Mihók Gábor hozzátéve, akik nem tudnak eljönni, azoknak a CED képviselői folyamatosan rendelkezésükre állnak, legyen szó akár szakmai segítségnyújtásról, akár üzleti partnerkeresésről vagy pályázati lehetőségek feltérképezéséről.
Megjelent a Magyar7 hetilap 26. számában.