Reális a választási rendszer megváltoztatása? - elemzőt kérdeztünk
Az elmúlt időszakban Robert Fico kormányfő egy múlt hétvégi politikai vitaműsorban kijelentette, Szlovákiában meg kell változtatni a választási rendszert. A parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékos választási küszöböt hét százalékra emelné meg. Ezt azzal indokolta, hogy túl sok párt van a parlamentben, ez pedig nehezebbé teszi a kormányzást. De vajon mit szól ehhez a többi párt? Valóban szükséges megváltoztatni a politikai és választási rendszert Szlovákiában? Juraj Hrabko politikai elemzőt kérdeztük.

A kormányfő szerint Szlovákiában túl sok a párt a parlamentben, ezért csökkenteni kell azok számát. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy ehhez szélesebb konszenzusra van szükség, a kérdést megvitatná a koalíciós partnereivel.
A választási küszöb hét százalékra emelését tervezi, a pártok állami támogatását pedig csökkentené.
Fico szerint ezek csak javaslatok, a jövő képlékeny, ezért sokféle lépés elképzelhető, ám a választási rendszer megváltoztatásába a többi pártot is bele kell vonni, konszenzus kell ahhoz, hogy ezekről a jövőbeni változásokról tárgyalni tudjanak.
A pártok számára azonban nem aktuális ez a kérdés, és nem is nagyon reagáltak érdemben a kormányfő felvetésére.
Az ellenzéki pártok hallani sem akarnak erről, szerintük az egésznek a lényege, hogy Fico bebetonozhassa magát a hatalomba, és tovább tudjon a Smer kormányozni.
Andrej Danko, az SNS elnöke ugyan el tudná képzelni, hogy csökkenteni kell a pártok állami támogatását, de nem ért egyet azzal a felvetéssel, hogy a parlamenthez szükséges öt százalékos bejutási küszöb hét százalékra növekedjen.
Az államfő, Peter Pellegrini is reagált a kormányfő felvetésére. Szerinte az országban most más kulcsfontosságú témákat kell megoldani, a választási rendszer megváltoztatásáról szóló vitát egyelőre azonban félre kell tenni.
Ugyanakkor azt elismerte, hogy később elképzelhető a párbeszéd a politikusok és a polgárok között, de határozottan elutasítja Fico azon javaslatát, hogy az ötszázalékos választási küszöböt hét százalékra kelljen növelni.
A választókerületek kialakításáról szóló vitát azonban szükségesnek tartja.
Juraj Hrabko politikai elemző szerint a kormányfő csak bedobott egy témát a köztudatba, amelyen az egyes politikusok, illetve a "mainstream" média csámcsoghat. Elmondása szerint a fősodratú média csak pánikot kelt és túloz, kongatja a vészharangot, hogy az országban vége lesz a demokráciának.
- jelentette ki az elemző.
Juraj Hrabko ugyanakkor el tudja képzelni a jövőben azt, hogy elindul egyfajta párbeszéd a választási rendszer esetleges átalakításáról, de a jelenlegi rendszer a politikai pártok nagy részének megfelel, ezért ezen egyetlen párt sem szeretne változtatni.
- fejti ki Hrabko, aki hozzáteszi, a választókerületek megváltoztatásához alkotmánymódosításra van szükség. A jelenlegi választási rendszert még Vladimír Mečiar alakította ki, amelyben az ország egyetlen választási körzet. Így az ország minden területén lehetett Mečiarra szavazni.
A mostani választási rendszer nagyon sok "demokratikus" politikai vezetőnek megfelel, hiszen így a népszerű politikusokra az ország bármely területén lehet szavazni - emlékeztetett Hrabko.
Arra a kérdésre, vajon Fico mit érthetett az alatt, hogy csökkenteni kell a politikai pártok számát az országban, és hogy ez nem egyfajta autokrata kormányzást eredményezne-e a jövőben, Hrabko elmondta, igaz, hogy rengeteg párt van az országban, de a nagy részük be sem kerül a parlamentbe.
Az elemző szerint annak is meg van az előnye, ha csak két három párt lenne a parlamentben, mert azok stabil erők lennének, ugyanakkor rendszerint ciklikusan váltanák egymást a hatalomban, mint ahogy az a politikai rendszer kigenerálja például az Egyesült Államokban.
- zárta a beszélgetést Hrabko.