Mit hozott számunkra a közös piac?
23 nap. Ennyi idő van hátra az európai parlamenti választásokig. A választások előtti hetekben a Magyar Szövetség EP-jelöltjeinek véleményét, meglátásait kérjük ki bizonyos témákkal kapcsolatban. Ezúttal a hírneves párizsi üzleti iskolán diplomázó és később a Francia Legfelsőbb Számvevőszéknél dolgozó Ivanecký Jánost kérdeztük az európai piacról.
"Alapjában véve nagyon örülök, hogy Szlovákia EU-csatlakozásával egyáltalán valósággá vált Kelet-Közép-Európában a közös piac, így beköltözött mindennapjainkba is. Ezt tartom az európai integráció legnagyobb sikerének.
A közös piacnak köszönhetjük a szabad mozgást akár személyekre, akár termékre, akár szolgáltatásra vagy pénzügyi befektetésre gondolunk.
Az emberek gyakran hallják, hogy mennyi nettó bevétele van az egyes tagállamoknak, azonban nem tudják, hogy a közös piac lényege nem csupán az, hogy EU-s forrásokat kapunk a felzárkózáshoz. A Magyar Szövetség EP-jelöltje egy érdekes példával szemlélteti ennek lényegét".
– magyarázza az EP-képviselőjelölt.
A GDP-t (bruttó hazai termék) tekintve egy következő nagyon érdekes – számunkra szomorú – adatot is soron tudunk követni. Az EuroStat nemrégiben közölt adatai szerint Kelet-Szlovákia GDP-je csak 52%-a volt az átlag EU GDP-jének, Közép-Szlovákiában ugyanez a mutató 60%, Nyugat-Szlovákiában pedig 65% volt.
– hangsúlyozza Ivanecký János.
Lényeges azonban kiemelni, hogy ezek a mutatók Szlovákia EU csatlakozásakor alig érték el a 40%-ot, tehát még a keleti régiókban is szembetűnő a fejlődés. Globálisan nagyot ugrottunk, de nem eleget.
"Végül, de nem utolsósorban meg szeretném említeni a közös piac következő nagyon fontos elemét, mégpedig azt, hogy a tudás utáni vágyunknak sem állít semmiféle határt a mai globalizált világ.
A lényeg, hogy okosan kell megszervezni, s mindenkit vissza kell csalogatni a szülőföldjére, amit én vonzó álláslehetőségekkel és testreszabott, mindenki számára elérhető lakáspolitika biztosításával képzelek el,
mivel ez az egyetlen út ahhoz, hogy keleti régióink ne küzdjenek az elöregedéssel, amin a kedvező GDP tudna csak segíteni" – teszi hozzá a hat nyelven folyékonyan beszélő Ivanecký.