2024. július 29., 18:21

Reneszánsz várkastély - Frics

Eperjestől Lőcse felé tartva, a Branyiszkó keleti oldalán (a Krakkóba vezető régi kereskedelmi út mentén) találjuk Frics községet. A falu elején, az árnyas parkban, fáktól takarva áll a méltán híres és sokak által felkeresett fricsi kastély, a reneszánsz építészet közelmúltban felújított emléke.

 

Várkastély
Fotó: Görföl Jenő

A fricsi várkastély helyén a feltételezések szerint a 14–15. századig erődített kúria állhatott. A ma látható épületet, Berthóthy Bálint építtette 1623–1630 között. A reneszánsz épületnek egykor három tornya volt és vizesárok, valamint várfal védte. 

A várkastély a felvidéki pártázatos reneszánsz kiemelkedően szép példánya. Építésze Sorger Mihály volt, az épületet díszítő sgrafittókat Vaxmann (Waxsmann) Márton eperjesi mester készítette, aki a nevét meg is örökítette a festett vakolatdíszek között, akárcsak az építtető neve V B (Valentin Berthóthy), a Ghillányi család címere és az építmény elkészültének évszáma, 1630 is látható a díszítőelemek között. 

Várkastély
Fotó:  Görföl Jenő
Vaxmann mester a pártázatos oromfal vakárkádjaiba százötven alakot festett sgrafittó eljárással. A sgrafittók olyan módon készültek, hogy két különböző színű vakolatréteget raktak egymásra (elefántcsontból és szürkésfekete szénből darált keveréket hozzáadva a festékhez) és a felsőt – amíg még nedves és puha volt – éles szerszámmal kifaragták. 

Az emberalakok történelmi személyiségek vagy mitológiai figurák. Így felismerhetjük Venus, Mars, Dárius király vagy Attila alakját. Természetesen számunkra fontosabb Hunyadi János, Szent László és Mátyás király ábrázolása. Az alulról felfelé néző látogató csak alapos szemlélődés után veszi észre a figurák teste és feje közti különbséget. Ezt az alkotó a vertikális perspektivikus megjelenítés (látás) miatt alkalmazta.

Várkastély
Fotó:  Görföl Jenő

A várkastély tulajdonosa, Bertóthy János részese volt a Wesselényi-féle összeesküvésnek, ezért birtokait elkobozták. Ezután került a fricsi reneszánsz várkastély a Ghillányi család birtokába egészen 1945-ig.  

A több évtizeden át elhagyatott épület ma felújítva várja a látogatókat.

 

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.