2023. szeptember 17., 17:45

Magyar csaták, csatázó magyarok: Nemzeti nagylétünk nagy temetője

Előző cikkünket ott fejeztük be, hogy a szultáni hadak Újlak elfoglalása után augusztus közepén elérték Eszéket. Ettől fogva a Dráva vonalának tartása esélytelenné vált a magyar erők számára. Mikor a ruméliai (a török birodalom európai része) csapatok elérték Eszéket, II. Lajos csapatai Szekszárdnál tartózkodtak. Tomori Pál kalocsai érsek visszavonta embereit, úgy gondolta, majd a Karasica patak mocsarainál megállítja az időközben Dráván átkelt törököket. A magyar lovasság folyamatosan csatázott a török előőrsökkel, sőt egy szekértábort is állítottak, hogy az Eszékről jövő utat lezárják.

mohácsi csata
Székely Bertalan festménye a mohácsi csatáról
Fotó: wikimedia commons

A magyar fősereg végül Mohácsnál táborozott le, itt szándékoztak megvívni a csatát Szulejmánnal. Szapolyai János erdélyi csapataival messze volt, Frangepán Kristóf horvátjai még szintén nem érkeztek meg. Mindkét főúr azt javasolta II. Lajosnak, vonuljon vissza és várja meg a segédhadak megérkezését. Rajtuk kívül még egy nagyobb cseh zsoldos sereg is úton volt. Tomori csapatai azonban nem akartak hátrálni, ők a harcot sürgették. Sőt azt követelték, a királyi sereg hagyja el a mohácsi táborát és hozzájuk csatlakozzék. Hatalmas volt a feszültség a táboron belül, végül augusztus 24-re haditanácsot hirdettek, ahol elvetették a visszavonulást, de azt is, hogy a Karasica mocsaraihoz vonuljanak.

A csata helyszínéül a mohácsi síkot jelölték ki.

Ide vonták vissza Tomori erőit is a Karasica pataktól. A magyar sereg létszáma körülbelül 25 ezer fő lehetett – magyarok, csehek, lengyelek, horvátok, németek. Ez a sereg a korabeli Európában óriásinak volt mondható, mégis a török csapatok háromszoros fölényben voltak. A magyar sereg főparancsnokai Tomori Pál és Szapolyai György lettek. Tomorit Szakály Ferenc, A mohácsi csata című könyvében így jellemezte:

Tragikus hős; tragikus élet után tragikus véggel. Tragikus volt élete, nem az állítólag korán sírba szállt két mátka miatt, hanem azért, mert nem ismerte az önérdeket egy olyan korszakban és társadalomban, amelyből jórészt még a létérdek felismerésének képessége is hiányzott, ha az távlatokban rejtőzött, mert nem ismerte a felelőtlenséget a felelőtlenek között.”

A történelmet kedvelők és a történészek körében is sok vita folyt arról, miért pont Mohács lett a választott helyszín. Mohács akkoriban egy népes (600 lakosú) mezőváros volt, közelében széles mezők, ami alkalmas volt a magyar nehéz és könnyű lovasságnak. S van még egy fontos szempont, amit Négyesi Lajos hadtörténész, a csatatér kutatója vetett fel. Mégpedig a dunai kikötő. A korszakban a hadakozás legfontosabb eleme az utánpótlás szállítása volt – élelem, fegyverek, hadianyag. A mohácsi táborba még az ütközet előtti napon is érkezett felszerelés. Fontos volt tehát a kikötő birtoklása, megvédése a töröktől.  

Lássuk mit írt Brodarics István a csata előtti napokról, a haditanácsról: „A tanácskozásokon jelen volt Tomori Pál is, akit az éjjel emiatt hívták oda. Ő láthatólag nem idegenkedett attól, hogy csatába bocsátkozzanak az ellenséggel. A király elcsodálkozott, hogy honnan meríti a bátorságát, és az egész gyűlés előtt megkérdeztette – már csak azért is, hogy szándékától eltérítse – először a saját, azután az ellenség száma felől. Tudta a király, hogy ő mindenki másnál inkább tisztában van evvel a sok kém és szökevény révén, aki állandóan jön hozzá. Az első kérdésre azt felelte, hogy mind a királyi táborban, mind a magáéban (mert mint mondottuk fentebb széjjel voltak válva) véleménye szerint nincs több húszezer fegyveresnél. Biztos forrásból tudja, hogy az ellenség táborában viszont – mondotta – körülbelül háromszázezer ember van. S mivel ez a körülmény: a mieinknek az ellenséghez viszonyított óriási hátránya mindenkit megdöbbentett, sietve hozzáfűzte, hogy azért nem kell nagyon tartani tőlük, mert ez a sokaság nagyrészt tehetetlen és nem harcképes. Erre a király újból sürgetve megkérdezte, mit gondol, az ellenségből hány ezer a harcra kész, a válogatott katonaság? Azt felelte, hogy hetvenezer. Ez a szám is nyilvánvalóan sokszorosan felülmúlta a mi hadseregünkét, különösen mikor megmondta, hogy csak a nagyobb ágyúfajtából is több mint háromszáz van nekik. Mégis hosszasan, sokat tanácskoztak, és a Barát tanácsára is, meg már önmaguktól is majdnem mindenki a csata mellett határozott lelkében egy-két kivétellel, akik valami oktalan félelemből nem merték nyíltán bevallani, amit gondoltak. … Nekifogtak tehát a csata előkészületeinek. Mindenekelőtt Tomori átment a saját táborába, mely, mint mondottuk, mellettünk volt. Itt nagy nehezen elérte övéinél, hogy valamelyest hátrább vonuljanak, és eltűrjék, hogy a királyi sereggel egyesüljenek. Így a következő napon a mi táborunk és a kb. fél mérföldre levő másik tábor Mohács alatt egyesült, azonban mégis olyanformán, hogy még ott sem keveredtek a mieink azokkal, hanem hagytak egy kis helyet a mi és az ő táboruk között. Ugyanekkor érkeztek meg Budáról a hajók nagyobb és kisebb ágyúkkal meg puskaporral és még más, csatához való alkalmatossággal megrakodva: kilenc darab Bécsből küldött hadigépet is hoztak.”

mohácsi csata
A csata korabeli (1555) ábrázolása egy német krónikából.
Fotó:  Wikimedia Commons

Hosszú évekig az volt az elfogadott vélemény, hogy elsősorban Tomori hibái okolhatóak a vereségért. Ez a bűnbak szerep a legújabb kutatások fényében már erősen megkérdőjelezhető. A haditerv egyik központi kérdése volt, hogy megakadályozzák a magyar vonalak átkarolását. A magyar sereg bal oldalán ott volt a Duna, illetve annak partjai mentén a mocsarak. Felmerült, hogy a jobbszárnyat szekérvárral stabilizálják. Fontos szempont volt a király személyének védelme, élénken élt még az emlékezetben a várnai csatavesztés és I. Ulászló szomorú sorsa. Tomori már a híres győzelménél, Ferhád pasa ellen is részenként verte meg a túlerőben lévő ellenséget. Valami hasonlóra készült most is.

 A magyar sereg fele gyalogos katona volt, kb. 12-13 ezren. Ezek döntő része az első vonalakban állt fel, míg a második vonalban az ellentámadásra szánt nehézlovasok sorakoztak, szárnyaikon a biztosításukra rendelt kisebb gyalogosegységekkel és könnyűlovasokkal. A sereg egyértelműen védekező harcra rendezkedett be.  

Az első harcrendben állt tehát két szárnyra bontva a gyalogság és a könnyűlovasság nagy része, mintegy 15–20 000 ember, akik égtek a harci vágytól. A könnyűlovasság és a gyalogság közé állították fel az ágyúkat, ebből körülbelül 80 darab volt. Ezután következett a második harcrend, ennek centrumában az előkelők és csapataik között állt a király, a háta mögött ezer vértessel. A király testi épségének őrzésére, menekítésére még egy kisebb könnyűlovas csapatot is elkülönítettek. Augusztus 29-én déltájban megérkezett a mohácsi síkra a Pargali Ibrahim nagyvezír vezette ruméliai sereg. A görög származású vezér nem volt katona, egy, inkább mai szóval élve, karrierdiplomata volt. Gyermekkorában rabszolgaként került a szultáni udvarba, jó barátságba került Szulejmánnal, ennek köszönhette előre jutását. A kiváló diplomata, a szultán egyik húgának a férje volt, bár ez sem kímélte meg attól, hogy udvari intrikák miatt, tíz évvel Mohács után, kivégezzék. Summa-summarum, mikor meglátta a magyar csatarendet, parancsot adott a táborverésre, hogy várják be a szultáni hadakat, és másnap majd összecsapnak a hitetlenekkel. 

Folytatjuk…

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.