2024. február 13., 17:53

Magyar csaták, csatázó magyarok: Harc Erdélyért

Az erdélyi fejedelemség létrejöttének részletes bemutatása szétfeszítené ezen írás kereteit, ezért csak röviden szólunk róla. Arra talán mindenki emlékszik tanulmányaiból, hogy a mohácsi csatavesztés után két királya volt az országnak. Előbb Szapolyai Jánosnak sikerült megkoronáztatnia magát, majd egy évvel később, 1527 novemberében Habsburg Ferdinándnak is. A két fél hosszas csatározások után 1538-ban Váradon (Nagyvárad, jelenleg Románia) békét kötött.

Báthory István
Báthory Pszkov előtt - Jan Matejko festményén. A szentpáli csatáról nem maradt fenn korhű ábrázolás, így Báthory életének egy későbbi, de legalább annyira izgalmas epizódját választottuk nyitóképül.
Fotó: wikimedia commons
Teher alatt nő a pálma. – szól az ókori mondás. A magyar történelemben a szállóige igazságát talán az erdélyi fejedelemség históriája bizonyítja leginkább és a legváltozatosabban. Az új ország kényszerből, I. Szulejmán döntésére született, Magyarország három részre szakadása idején. Ám a török védnökség terhe alatt hamarosan fölnövekedett egy olyan állam, amelynek vezetői megtanulták, miként lehet óvatos és fortélyos politikával akár a török függést is látszólagossá változtatni. Erdély fejedelme inkább európai uralkodó volt, mint szultáni helytartó.”

– e sorokkal kezdődik Szabó Péter Az erdélyi fejedelemség című könyve. 

A váradi béke értelmében Ferdinánd és János elismerte egymást királynak és a status quo szerint osztoztak az ország területén. János beleegyezett, hogy halála után – még akkor is, ha időközben fiúgyermeke születne – országrészét Ferdinánd fogja örökölni. Halála előtt pár nappal Szapolyainak fia született, János Zsigmond. A boldog apa úgy rendelkezett, hogy a fia örökölje a trónját. Szapolyai hű embere, Fráter György nem is habozott, 1540 szeptemberében királlyá választották a pár hónapos csecsemőt.

A török 1541-ben elfoglalta Budát, majd az ország keleti részét, a Tiszántúlt, Temesközt és Erdélyt, évi adó fejében Szapolyai János özvegyére, Izabella királynéra és Fráter Györgyre bízta.

A Magyar Királyság ezzel három részre szakadt. Fráter György igyekezett egyesíteni a két országot a Habsburgok jogara alatt, azonban lavírozásai a „két pogány között” a halálát eredményezték. Az Alvincon végrehajtott gyilkosság bizonyításaként levágták György barát (akkor már bíboros volt) jobb fülét, és váltott lovakon Bécsbe vitték. Erdélyre pár évnyi Habsburg uralom várt, majd 1556-ban visszatért Izabella és fia János Zsigmond. Ez Nagy Szulejmánnak is megfelelt, a nyugati hódításai hátában egy számára nem ellenséges országra volt szüksége.

Bekes Gáspár
Bekes Gáspár
Fotó:  wikimedia commons

Anyja halála után János Zsigmond 19 éves korától kormányozta Erdélyt, legnagyobb bizalmasára, Bekes Gáspárra, valamint a kiváló katona, Somlyói Báthory Istvánra támaszkodva. Az elkövetkező években sorozatos csatározások folytak a Habsburg pártiak és János Zsigmond emberei között, s e véres esztendők alatt fokozatosan kialakult a határ a Királyi Magyarország és az Erdélyi fejedelemség között.

A drinápolyi béke (1568) megkötése után 1569-ben, a német területen fekvő Speyerben megkezdődtek a tárgyalások, melyek során Bekes Gáspár képviselte II. János király érdekeit. Az 1570. augusztus 16-i szerződésben kimondatott: János Zsigmond lemond a választott magyar királyi címről, helyette felveszi az „Erdély és Magyarország részeinek fejedelme” címet. Az így létrejött Erdélyi fejedelemség mintegy 100 ezer négyzetkilométer volt, ebből a történeti Erdély körülbelül 59 000 négyzetkilométernyi. Lakóinak száma nagyjából 1 millió.

A speyeri szerződés meghatározta az erdélyi utódlási rendet is: János Zsigmondnak engedélyezte a fiúági örökösödést, magva szakadása esetén azonban Miksára és utódaira hárult a fejedelemválasztás joga. 1571. március 14-én János Zsigmond gyermek nélkül távozott az élők sorából.

 Az őt utolsó útjára kísérő halottas menetben fekete ruhás harcos jelképezte az elhunytat, kezében rozsdás fegyverek és felfordított pajzs, -- annak szimbólumai, hogy a megboldogult családja utolsó sarja volt.  

Báthory István
Báthory István
Fotó:  wikimedia commons

A trónra ketten pályáztak, a meghalt uralkodó két legfontosabb embere, Bekes és Báthory. Az előbbit a Habsburgok, utóbbit a Porta (a török állam) és az erdélyi urak támogatták. 1571 májusában, Gyulafehérvárott Báthoryt választották meg Erdély új urának, aki nagy bölcsességről tanúbizonyságot téve kezdetben a vajda címet használta. Ezzel jelezte, hogy a magyar király alattvalójának tartja magát, mert nem állt szándékában a Habsburgokat ingerelni. Habsburg Miksa azonban nem fogadta el Báthory uralmát, s Bekes Gáspárt bízta meg érdekei érvényesítésével. „Erdély történelme legérdekesebb alakjainak egyike: Kornyáti Békés Gáspár. Alacsony sorsból emelkedett fel – csaknem a trón magaslatáig. Az egyszerű köznemesből, Petrovich Péter apródjából – Erdély első államférfia, János Zsigmond jobbkeze, Miksa császár kegyeltje, erdélyi trónkövetelő lőn. De fordult a sors kereke s a hatalmas és dúsgazdag úrból – nyomorral és betegséggel küzdő bujdosó lett; ki egykor egy országot kormányozott: később mások kegyéből s alamizsnájából tengődött. Átélte az emberi sors minden változatát. A kiben leginkább bízott s a kiért mindenét kockára tette: abban csalódott legkeservesebben – s a kinek előbb halálos ellensége volt annak szolgálatában önfeláldozóan s dicsőségesen végezte viszontagságos életét.” – írta róla Szádeczky Lajos.

Bekes ugyan kiszorult Erdélyből, de nekilátott a seregtoborzásnak, sőt a szultánnak felajánlotta, hogy fejedelmi cím elnyerése esetén megduplázza a neki fizetett adót. 1575 nyarán aztán megindultak a Felvidékről Bekes hadai, soraikban egy bizonyos Balassi Bálinttal.

A döntő ütközet 1575. július elején, a Maros menti Kerelőszentpálnál Báthory győzelmével végződött. A csata egy verőfényes szombati napon délelőtt tíztől sötétedésig tartott. „A sík völgy-lapályon, a Maros bal partján vívták a híres szentpáli ütközetet, a mely 10 órától késő estig tartott s Békés serege teljes szétveretésével végződött. A két vetélytárs egymás ellen harcolt s fényes bizonyságát adta mindkettő személyes vitézségének. Báthory kitűnő haditaktikájával maga rendezte az ütközetet. Békés az utolsó percig vitézül küzdött s ő fedezte megbomlott serege visszavonulását is. Neki köszönhették, hogy gyalogsága jó része megmenekülhetett a malomgáton át s a lovasság a vízen keresztül. Ma is mutogatják ama helyet, hol az ágyúkat a Marosba vetették. A sereg egy része a kastélyba szorult, s azok elfogattak. Közöttük volt Balassa Bálint is, a költő. Békés maga elmenekült s a Mezőség felé száguldott futó serege romjaival. Az elesetteket közös sírba temették el, a halmot, a mely alatt hamvaik porladoznak, máig is «Békési domb»-nak nevezik.” – tudósított a csatáról, a már említett Szádeczky Lajos Bekes Gáspárról írott könyvében, mely 1887-ben jelent meg a Franklin Társulat nyomdájából.

A vajda a lázadókkal kegyetlenül leszámolt, még a csatatéren kivégeztetett hat embert, Bekesnek azonban sikerült elmenekülnie. A csata után összeült erdélyi országgyűlés ítéletet hozott a lázadók felett, és itt mondatott ki az is, hogy az új államnak tulajdonképpen milyen mozgástere van. 

Ez a tartomány a földkerekség két leghatalmasabb uralkodója közé van elhelyezve, és az emberi erőtől, valamint segítségtől egészen meg lévén fosztva, másképpen nem lehet megőrizni és kormányozni, mint úgy, hogy mindkét császár kegyét elnyerjük, …. hogy az egyik császárt engedelmességgel, a másikat pedig adományokkal és behódolással megnyerve magunknak, a tartomány a külső ellenségtől a lehető legbiztosabban, minden veszélytől sértetlen maradjon…”  

E pár sor akár a mai napig is érvényes lehet, és tulajdonképpen megfogalmazza egy kis állam credóját a nagyhatalmak  szorításában.  Báthory később megszerezte a lengyel trónt is, s egykori ellenségének is megbocsátott. Baráti jobbot nyújtott neki és a bizalmába fogadta. Bekes az egyik legfontosabb tanácsadója és katonája lett.  

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.