2023. május 28., 14:11

Kártyával fizetünk, de azért óvatosak vagyunk

Annak ellenére, hogy a bankkártyás fizetés már tájainkon is egyre népszerűbb, ezen a téren is konzervatívabbak a vásárlók, mint első látásra tűnik.

Bankkártyacsalás
Illusztráció
Fotó: pixabay.com

Az elmúlt hónapokban Szlovákiában is egyre több szó esik arról, mennyire fontos, hogy a jövőben is megmaradjon a készpénz szerepe a mindennapok során. Ennek ellenére nyilvánvaló, hogy a készpénz nélküli fizetések.

A törvényhozásban is garantálni akarták a készpénzes fizetés jogát, s úgy érveltek, hogy ennek a szabad választás joga kell, legyen. Ha valaki bármilyen oknál fogva nem akar elektronikusan fizetni, bár megtehetné, akkor is meg kell hagyni neki a jogot, hogy ezt megtehesse.

A jelenlegi szabályozások szerint a cégek, intézmények, tehát a jogi személyek esetében tilos a készpénzes fizetés 5 ezer euró felett, magánszemélyek, egyéni vállalkozók, tehát a természetes személyek esetében ez a limit 15 ezer euróra emelkedik. Ezek a szabályok viszont rendkívüli állapot esetén nem érvényesek, abból pedig volt bőven az elmúlt időszakban.

A kártyás fizetések szempontjából érdekes a piac egyik nagy szereplőjének, a Mastercard európai vezetőjének nyilatkozata, aki a Trend gazdasági hetilapnak elmondta, maga sem gondolja, hogy megszűnik majd a készpénz a jövőben, csupán a szerepe fog csökkeni. Sőt, ügyfeleik esetében is érdekes tendenciákat látnak, mert az online vásárlások esetén a fogyasztók 40 százaléka még mindig külön begépeli kártyája minden adatát, mert vélhetően ezt tartja biztonságosabb megoldásnak. A modern fizetési lehetőségek ettől függetlenül természetesen növekednek, de nem minden kártyatulajdonos él velük, tehát korántsem csupán egyetlen jelenséget kell figyelembe venni.

Annál is inkább, mert egyre több új megoldás jelenik meg, miközben a statisztikák is a kártyás fizetések előretörését igazolják. A koronavírus előtti időszakban az ATM-s pénzfelvétel negyedéves összehasonlításban még kevéssel megelőzte idehaza a kártyával történő fizetéseket, a koronavírus ideje alatt az arány megfordult, s az elmúlt év utolsó negyedévében már az arány 4,9 milliárd-6,2 milliárd euró volt, miközben az utóbbi szám a kártyás fizetések mennyiségét jelölte.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.