2025. március 15., 17:35

Honismeret a Kis-Kárpátok világában - II. rész

Utoljára még tavaly, szeptember végi írásommal jártunk a Kis-Kárpátok mikrokozmoszában. Eme régió tobzódik a természeti és épített látványosságoktól, így idejét éreztem, bő fél év után térjünk vissza hozzá. Annó várromokról szemléltük az itteni földrajzi formákat és a felvidéki messzeséget. Javaslom maradjunk a kaptafánál. Ezen írásom summázni fogja a nemes Pálffyak ragyogó ékkövét, azaz Vöröskő várát, majd innen a borairól híres Modra városába fogunk begurulni és kiadós sétát tenni.

 

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Borka Zoltán

Nem szükséges órákon át utazni, hogy megtaláljuk a szépet. Minden régió megadja az emberfiának a szükséges látványvilágot, ha éppen arra vágyik. Nekünk a Kis-Kárpátok bő egy órás kocsikázásra van, tehát evidens, ha gyors kiruccanást választjuk az otthoni punnyadás helyett, akkor a Kis-Kárpátok meglátogatása elsőbbséget élvez.

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Domborzati formavilág a Kis-Kárpátokban
Domborzati formavilág a Kis-Kárpátokban.
Fotó:  Borka Zoltán

Úgy gondolom, Vöröskőt kevés embernek szükséges bemutatnom, hiszen az ország legnépszerűbb várai közé sorolják. Történelmünk évszázadai sokszor nem kímélték a felvidéki várakat és kastélyokat, de Vöröskő vára teljesen épen fennmaradt az utókornak. 

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Nézőpont drónunk szemszögéből
Nézőpont drónunk szemszögéből.
Fotó:  Borka Zoltán

Cseszte (Častá) településétől három kilométerre megbúvó várkastély, pompás műkincsek gazdag tárházával vár minket. Számomra, akinek haverja a történelem és bírja a várkastélyok ódon falainak látványát és ezt az egész világot, annak nem lehetett csalódás eme épített remekmű. Ez így is van, mivel ha jól számolom a reggeli szendvics majszolása közepette, eddig három alkalommal csekkoltam be nála.

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - A várkastély belső udvarában.
A várkastély belső udvarában.
Fotó:  Borka Zoltán

A várkastély története a Fuggerekkel, a híres bankárdinasztiával kezdődik, mivel azzal a kevésbé nemes, ám annál gyakorlatiasabb céllal építették, hogy tárhelyül szolgálhasson a környező országokból ki és befutó nagymennyiségű portékának, elsősorban a bányavárosokból áramló nagy mennyiségű réz és ezüst tárolásának. A Pálffyak akkor kerültek a képbe, miután Miklós feleségül vette Fugger Máriát és hozományként megkapta Vöröskő várát. Ezután közel négyszáz évig az ő birtokukban volt.

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Vöröskő várkastélyának pompás könyvtára
Vöröskő várkastélyának pompás könyvtára.
Fotó:  Borka Zoltán

Minden nemes gyűjtött valamit. Az Esterházyak szerették az órákat és porcelánokat. A Pálffyak bútorok gyűjtögetésében utaztak. A sarokbástyás várkastély az ország egyik leggazdagabb antik bútorkiállításának ad otthont. A barokkos formákat viselő Vöröskőnél nem aprózták el. Van itt patentos lovagterem, gazdag stukkó és freskó díszítésű nagyterem, azaz a Sala Terrena, népi barokk berendezésű patika, az emeleti termek egyikében Wesselényi Ferenc hatalmas, aranyozott barokk ágya és a kollekcióból nem hiányozhat egy frankó fegyvereket felvonultató gyűjtemény és könyvtár sem.

Vöröskő várkastélyának katakombarendszere elképesztően monumentális. Itt nézhetjük meg a vár alapját alkotó vörös színű szikla egy darabját is. Egykoron Európa legkiterjedtebb pincerendszere épült ki a várkastély alatt, ami aztán bor raktározására szolgált. A bormámoros sorokat hagyjuk meg Modrának. Vöröskőtől alig tíz kilométerre fekvő településre szegezzük most figyelmünket.

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Modor központi magjában
Modor központi magjában.
Fotó:  Borka Zoltán

Modor (Modra) és környéke híres szőlőtermelő vidék hírében áll. Ne lepődjünk meg, ha véletlenül több borászatba belebotlanánk. Csak győzzünk tőlük kijönni. Sétánkat a Városkapunál kezdhetjük meg. Pár perces lábtangóval már a település magjában találjuk magunkat, ahol Ľudovít Štúr, szlovák nemzetébresztő emlékműve áll, nem messze tőle pedig múzeum róla. Bár Štúr jóval északabbra, Zayugrócon (Uhrovec) látta meg a napvilágot, életének utolsó éveit Modorban töltötte.

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Hátrébb az egykori németek, mellette a szlovákok temploma
Hátrébb az egykori németek, mellette a szlovákok temploma.
Fotó:  Borka Zoltán

Modor legértékesebb műemlékei a templomok. Ezek közül a legrégebbi a tizennegyedik század második feléből származó Keresztelő János nevét viselő gótikus templom. A tót atyafiak evangélikus és az egykori szívós németség neoklasszikus stílusban épült temploma csak színesíti a szakrális repertoárt. A városi erődítmény részét képező Felső kapu és a Reneszánsz körbástya még megtolja a település látnivalóinak listáját.

Ezen írás, mint az a múltkori szeptemberi is, csak a Kis-Kárpátok egy vékony szeletét mutatta be. A helyzet az, ebből a szeletből akad jócskán, így csak az étvágyunktól függ, mekkorát harapunk ki belőle.

 

 

Felvidéki csavargó - Honismeret a Kis-Kárpátok világában II. rész - Drónreptetés a várkastély felett.
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.