2023. október 7., 14:07

Édenkert – nekünk, nőknek

A Csallóközben élő Kis Limpár Éva kézműves különleges ékszereire a közösségi hálón figyeltem fel. Sujtás technikával készült ékszerei igazán elbűvölőek, az meg külön öröm volt minden egyes alkalommal számomra, ha az éppen elkészült aktuális darabot egy-egy szerinte hozzáillő versrészlettel mutatta be.

Kis Fekete 2023
Fotó: Hagyományok Háza

Így aztán örömmel láttam, hogy az október 8-án megvalósuló Kis Fekete 2023 – Divatszínház és díjátadáson az ő egyik csodás ékszerszettje, az Édenkert fantázianevű szett is bemutatásra kerül.

A népi kézművesek, iparművészek, tervezők, designerek számára kiírt pályázatot még a nyár folyamán hirdette meg a Hagyományok Háza,

a pályázat témája ezúttal a 19. századi főúri divatban és lakáskultúrában használt motívumok, technikák, formák hatása volt a népi tárgyalkotásra. 

KIs Limpár Éva
Kis Limpár Éva, egyik saját készítésű ékszerével
Fotó:  Kis Limpár Éva archívuma

A hozzá tartozó inspirációs anyagot a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből, a háziipari szövetkezetek elterjedésének idejéből válogatták a szervezők, és ezek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkező öltözékkiegészítők és modern öltözékek készítésére szólították fel az alkotókat.

A pályázat célja elsősorban az volt, hogy a magyar kultúrában előforduló változatos motívumok, technikák, formák minél szélesebb spektrumát megismertessék,

a népi mesterségek formakincsét, motívumkincsét és technikai tudását a mai kor alkalmi öltözködéskultúrájába illeszkedően aktualizálják, és hidat képezzenek a népi és a kortárs iparművészet között, illetve ösztönözzék a hagyományos tárgytípusok megújítását, a motívumok újragondolását. A beérkezett pályázatokból a zsűri által kiválasztott alkotásokat egy nagyszabású divatbemutatón mutatja be a Hagyományok Háza – erre kerül sor most vasárnap.

Kis Fekete 2023
A pályázatra készült darab
Fotó:  Kis Limpár Éva archívuma

A pozitívan elbírált munkákból egy online katalógus is készült. Ebben a pályázati katalógusban a csallóközi kézműves az általa készített ékszerszett megszületéséről azt mondta, mivel legszívesebben színes tárgyakat alkot, nem volt kérdés, hogy hímzésekből fog ihletet meríteni. 

Az inspirációs anyagból elsőre ez a hímzés ragadott meg, úgy éreztem szimbóliumainak gazdagsága, meleg és természetes színei, derűs harmóniája megszólít. A hímzés általam is kedvelt és sokat használt motívumokat – gránátalma, madár – alkalmaz, ezt a két szimbólumot szántam a leginkább hangsúlyosnak az ékszerben…

Igyekeztem visszaadni az inspiráló tárgy derűs, meleg és természetes színvilágát, bár nem követtem szolgaian a színhasználatot” – fogalmazott a pályázati katalógusban Kis Limpár Éva.

A továbbiakban azt írja, szívesen keresi az összefüggéseket és „hidakat”, és az ékszerekre úgy gondol, mint egy hídra közte és a megrendelői, illetve viselői és szemlélői, valamint a világ között. „De híd épült köztem és a lepedővéget elkészítő, 19. századi rábaközi nő, illetve az ő munkáját újraalkotó iparművész hölgy között is –

nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy a tűt, amit ők letettek, felvehettem, és az alkotásukat a magam módján és szerényebb tudásával új formába önthettem.

Mivel az én változatom egy öltözék része lesz, igazából akkor nyeri majd el végső formáját és kel életre, amikor valaki viselni fogja” – mondta az általa készített ékszerszett kapcsán az alkotója, Kis Limpár Éva.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.