Nehezített hitélet a világjárvány második hulláma idején
A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatalának október 15-től érvényes járványügyi rendelete szerint a szentmiséken legfeljebb 6 személy vehet részt, beleszámítva a miséző papot és a sekrestyést is. A részvételi szándékot elő kell jegyeztetni, s kivételt csak a keresztelők, esküvők és temetések képeznek. A rendelet betartásáról és annak további következményeiről Kiss Róbert kanonokkal, Nagyszombat Főegyházmegye általános érseki helynökével beszélgettünk.

Már a tavaszi központi rendelkezés értelmében az első óvintézkedésük a templomi szenteltvíztartók kiürítése és használaton kívül helyezése volt, hiszen az azokban levő szenteltvíz közös használata növelhetné a fertőzésveszélyt. Ahogy a mindennapi tevékenységünkre, úgy a lelkiatyai gondoskodásra is rányomta bélyegét a koronavírus-járvány.
„A szentmiséknek általában van egy hívek által előre közölt szándéka, például egy elhunyt családtag lelki üdvéért imádkozunk, vagy azt valaki egy beteg hozzátartozója gyógyulásáért ajánlja fel. Bárki bármikor a plébániahivatal irodáján keresztül bejegyeztethet hasonló szándékot. Kivételt képez hetente egy szándék, amely általában valamelyik vasárnapi szentmisék egyike szokott lenni, amelyet a plébános a rábízott összes hívőért kell, hogy felajánljon. Az újabb rendelet betartását a sekrestyés a templom bejárati ajtajánál ellenőrzi, s a négy személy érkezése után azt eltorlaszolja, hogy betarthassuk a nem túl kedvező előírást. A szentáldozást és a szentgyónást ilyen létszámú igénylőnek szintén tudjuk biztosítani, miközben szigorúan betartjuk az előírt szabályokat.”
- magyarázta a lelkiatya.
Hangsúlyozta: hiánypótlásként a Mária Rádió Mirjam facebookos közösségi oldalán naponta 15 órától online szentmiséket közvetítenek. Több évvel ezelőtt vezették be Komáromban azt, hogy csütörtökönként, az Oltáriszentség alapításának napján, készülve a budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra 15 órától másnap 15 óráig 24 órás szentségimádást tartanak, amelyen mostanában egyidejűleg szintén csak legfeljebb 6 személy vehet részt.
Mindenszentek közeledtével az atya kiemelte: „Ilyenkor a katolikusok teljes búcsút nyerhetnek elhunytjaiknak, melyhez teljesíteniük kell néhány feltételt: részt kell venniük szentmisén és szentáldozáson, valamint el kell látogatniuk a temetőbe, ahol imádkozni kell az elhunytakért, illetve a Szentatya szándékára.”
A helynök úr egyetért a hívek azon visszajelzéseivel, hogy felső szinten nagyon egyoldalú döntés született, hiszen például az áruházakban egyidejűleg hatnál több vásárló is tartózkodhat, míg a templomban ugyanez tilos.
„A híveket is negatív meglepetésként érte ez a rendelet, mert ilyen mértékű korlátozásra nem számítottak. Már a korábbi 50-es létszámra vonatkozó megszorítás is elég szigorúnak tűnt. Hiszen ahogy a boltok esetében megszabták, hogy odabenn 15 négyzetméterenként egy személy tartózkodhat, ez a templomok esetében is sokkal inkább elfogadható lett volna. ”
- fogalmazott.
Úgy véli, az egyház által csak részben befolyásolható döntéshozók nem gondoltak arra, hogy nem csak a testet, hanem a lelket is folyamatosan táplálni kell, s ilyen nehéz helyzetben még nagyobb szükség lenne az általuk nyújtott lelki táplálékra, megerősítésre, vigaszra.
„Anélkül nem csak a Covid-19, hanem több lelki eredetű betegség is sok áldozatot követelhet. A Jóisten kihagyásával, az ő segítsége nélkül a szigorú járványügyi intézkedések sem bizonyulhatnak elegendőnek. Ahogy az ószövetségi világjárványok idején, úgy az emberiségnek most is elsősorban azt kellene keresnie, hogy hol hibáztunk, miben kell változtatnunk, hogy ne érjen bennünket még nagyobb büntetés.”
- zárta tájékoztatását Kiss Róbert.