2024. november 8., 10:15

Kisebbségi identitás és nyelvhasználat: vannak jó gyakorlati megoldások - VIDEÓKKAL

November 7-8-án a budapesti Bolgár Művelődési Ház adott otthont a Nemzeti kisebbségek helyzete az Európai Unióban című nemzetközi konferenciának.

szili
Fotó: ma7

A szakmai konferencia előadói a kisebbségi identitás és nyelvhasználat helyzetét, a nemzetiségi értékmegőrzés lehetőségeit, a magyar és a nemzetközi jó gyakorlatokat taglalták.

A konferencia első napját Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyitotta meg. Első előadóként Kardos Gábor, az Európa Tanács Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája szakértői bizottságának tagja mutatta be a kisebbségpolitika általános helyzetét az Európai Unióban. Ezt követően az uniós országok kisebbségpolitikai szakértői vették górcső alá a nemzeti kisebbségek helyzetét az EU tagállamaiban.
Működő autonómia és az el nem ismert kisebbség

A németországi dán kisebbség képviseletében Jens A. Christiansen, a dél-schleswigi dán közösség egyesület vezetője szólalt fel, őt a frízeket képviselő Bahne Bahnsen, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) alelnöke követte. Madlena Mahling a szorb közösség helyzetét mutatta be. A szorbok nyugati szláv népcsoport, Németország szászországi és brandenburgi területein élnek.

A dél-tiroli németek képviseletében Paul Videsott, a bolzanói Népcsoportok Intézet igazgatója szólalt fel - utalva arra, hogy a régióban élő német közösség évtizedek óta autonóm jogokkal rendelkezik, amelyet a helyi ladin népcsoport is megkapott. Jean Faivre az elzászi közösség képviseletében a "nem létező nemzeti kisebbségek" védelmének kihívásait taglalta, utalva a francia kisebbségpolitika szűk korlátaira.

Vesna Humar, a Szlovénia és világ szlovénjei közötti kapcsolatokért felelős államtitkár a határokon átnyúló együttműködés és a kulturális értékek cseréjének lehetőségeiről beszélt. 

Szili Katalin: A külhoni magyarok sorsközösségben élnek az európai őshonos nemzeti közöségekkel

A konferencia pénteki napjának első előadását Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó tartotta. Szili hangsúlyozta, a külhoni magyarok sorsközösségben élnek az európai őshonos nemzeti közöségekkel.

szili
Fotó:  Léces Zoltán
Kiemelte, az Európai Unió csak addig vizsgálja az adott tagállam nemzeti közösségeket érintő politikáját, amíg az nem csatlakozik az EU-hoz. Hozzátette, ezért lenne fontos az őshonos nemzeti közösségek jogainak átfogó rendezése - ezt célozták a külhoni magyar uniós képviselők: Csáky Pál, Nagy József, illetve Vincze Loránt kezdeményezései.

A Minority SafePack lesöprésére utalva hangsúlyozta, a kisebbségi jogbővítés eszközei lehetnének az európai polgári kezdeményezések, ha az EU komolyan venné a saját felfogását a közvetlen demokráciáról.

Az unió a tagállamok nemzeti hatásköreként kezeli a kisebbségi jogvédelem ügyét

Szili megjegyezte, az unió a tagállamok nemzeti hatásköreként kezeli a kisebbségi jogvédelem ügyét. Emlékeztetett, nincs uniós végrehajtási kontroll, vagyis nem ellenőrzik a szabályok betartását.

Az uniós gyakorlatban a kisebbségi jogvédelem az emberi jogok tisztele​​​​​​​tbe​​​​​​​n tartásán alapszik, nem garantálják a közösségek kollektív jogait - húzta alá a miniszterelnöki főtanácsadó.

Szili Katalin emlékeztetett arra a kettős mércére, amely a bevándorlók és az őshonos közösségek jogvédelmének uniós gyakorlatában megjelenik. Amíg az afrikai eredetű emberek alapvető jogait határozatban rögzítették, addig a nemzeti közösségek esetében ez a mai napig nem történt meg. Hangsúlyozta, a jövőben nem lehet a szőnyeg alá söpörni a nemzeti közösségek jogainak uniós szintű szabályozását, szükséges a kollektív jogok biztosítása - húzta alá Szili Katalin.

Vincze Loránt: Negatív trend érvényesül a kisebbségi jogok vonatkozásában

Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője, a FUEN elnöke előadásában hangsúlyozta, a magyar uniós elnökség az első, amely hangsúlyosan állítja középpontba az európai őshonos közösségek jogainak helyzetét.

vincze
Fotó:  ma7

Emlékeztetett, a kilencvenes évekhez képest több európai országban visszaesés mutatkozik a kisebbségek jogaiban. Ez a negatív trend érvényesül például a balti államokban.

Átfogó kisebbségi keretszabályozásra van szükség

A megoldás egy átfogó kisebbségi keretszabályozás elfogadása lenne, a FUEN tevékensege erre irányul - húzta alá Vincze Loránt, hozzátéve, a részmegoldások nem tudják feltartóztatni az őshonos közösségek asszimilációját.

Hangsúlyozta, a visszadobott Minority SafePack polgári kezdeményezés újratárgyalására lenne szükség. "Ordító kettős mérce" érvényesül az unióban, amely a jogállamiságba vetett hitet rendítheti meg - emlékeztetett Vincze Loránt. Hozzátette, sajnálatos módon a korábbi gyakorlatától eltérően már az Európa Tanács figyelme is elfordult az őshonos nemzeti közösségek jogvédelmetől.

Szükséges a civil szervezetek összefogása, itt vannak a legnagyobb tartalékok a kisebbségi jogvédelem területén - húzta alá Vincze Loránt.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára előadásában úgy fogalmazott, a nemzetiségek jövője és megmaradása Európában nem elsősorban a jogszabályoktól vagy a különböző emberi jogi hivatkozásoktól függ, hanem attól, hogy szívből jön-e a támogatásuk.

A konferencia pénteki napjának záró előadásában Sztojka Attila államtitkár a magyarországi roma közösség helyzetét mutatta be.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.