November 7-8-án a budapesti Bolgár Művelődési Ház adott otthont a Nemzeti kisebbségek helyzete az Európai Unióban című nemzetközi konferenciának.
A FUEN legutóbbi kongresszusára az Észak-Németországban élő fríz közösség központjában, Husumban, fríz nyelven Hüsemben került sor.
Az Európai Unió adósa az őshonos nemzeti kisebbségeknek, az elmúlt öt évben az Európai Bizottság elmulasztotta a jogalkotást, és a Bizottság elnöke nem tartotta be az ígéretét.
Vincze Loránt figyelmeztetett, hogy a szélsőségesen nacionalista román pártok megerősödése miatt magas országos részvételre lehet számítani.
Vincze Loránt EP-képviselő szerint az európai kisebbségvédelemben vannak sikeres modellek az Európai Unió tagországaiban, „amelyekről Bukarestben még beszélni sem lehet”.
Az Európai Parlament Petíciós Bizottságának keddi ülésén mutatták be Paul Videsott dél-tiroli professzor tanulmányát az európai kisebbségek és kisebbségi nyelvek helyzetéről.
Ukrajnának a kisebbségi törvényt nem csupán az uniós csatlakozás követelményének kellene tekintenie.
A FUEN idei kongresszusán 26 ország 50 kisebbségének képviselői vannak jelen.
A Kisebbségvédelmi Keretegyezményt és a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját be kell építeni az uniós jogrendbe.
Közös jogszabályi keretet kell létrehozni a világban és Európában a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmére
Vincze Loránt 2013-2016 között a FUEN alelnöke volt, 2016 óta a szervezet elnöke.
Európai kisebbségvédelemről, a hagyományos értékek megőrzéséről beszélgetett hétfőn Vincze Loránt EP-képviselő, a FUEN elnöke és meghívottjai.
A Nézőpont stúdiójának vendége Vincze Loránt az RMDSZ EP-képviselője, a FUEN elnöke volt.
Vincze Lóránt kijelentette, minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy az Európai Bizottság megvizsgálja a szlovákiai földelkobzásokat.
Sokkal többet lehet tenni a jelenlegi keretek között is – mondta el Vincze Loránt szerdán Brüsszelben.
Vincze Lóránt elmondta, az általa elnökölt FUEN a Minority SafePack polgári kezdeményezéshez kapcsolódó javaslatokat dolgozott ki, amelyeket fel is töltöttek a konferencia honlapjára.
„Európa nem akar egyformává tenni, nem lehet egy kaptafára húzni bennünket, meg kell becsülni a köztünk lévő különbségeket és a sokféleségünket”
Az EP-képviselő szerint az Európai Bizottságnak nincs felhatalmazása az ilyen ajánlásra.
Néhány uniós tagállam még mindig a 19. századi nemzetállami szemléletet vallja, és hangosan tiltakozik a kisebbségi jogok uniós szintre emelése ellen.
Az Európai Unió szándékosan mellőzi a nemzeti és nyelvi kisebbségekre vonatkozó közös normarendszer kialakítását
A FUEN rendezvényének ötödik, október 14-16. között zajló kiadása az Északi sokféleség – a gazdasági növekedés kulcsa? címet viseli.
A Trianoni döntés óta eltelt százegy esztendő, hogy az őshonos nemzeti kisebbségek helyzetét megnyugtatóan rendezzék az utódállamokban.
Óriási olvasói érdeklődést és felháborodást váltott ki az a tegnapi sajtóhír portálunkon, melyből kiderül az Európai Bizottság gyakorlatilag áldását adta a Beneš-dekrétumok hatályára. Vincze Lorántot kérdeztük a részletekről.
Nemcsak a párt vezetőivel folytatott eszmecserét, magyar EP képviselőkkel is találkozott.