2022. szeptember 24., 13:14

Magas árak mellett is érdemes felújítani?

Érdekes időszakot élünk a lakhatás szempontjából (is). Íme a tények: az új házak és lakások ára még a korábbi éveknél is gyorsabb ütemben növekedett idén.

felújítás
Fotó: unsplash.com

Pedig már az Európai Központi Bank intézkedései előtt is rohamosan nőttek a lakáshitelek hazai kamatlábai, és így ősz elején pedig abban is biztosak lehetünk, ha már van ingatlanunk, annak kifűtése jóval drágább lesz, mint egy évvel korábban.

Ehhez még tegyük hozzá, hogy az építőanyagok ára is jelentősen növekedett a járványidőszakban. A nyári hónapok adatait ismerve az elmúlt évhez képest 28 százalékos emelkedésről beszélhetünk, miközben az építkezési munkák árát a statisztikusok 18 százalékkal mérik magasabbra, mint tavaly.

Ebből is egyértelmű, nincs könnyű helyzetben az, aki lakhatását éppen most akarja megoldani vagy újragondolni. Ha nem tudjuk gyorsan lebonyolítani, nem  most jött el az ingatlanvásárlás és felújítás ideje.

Pályázzunk?

Közben meg most lehet állami forrásokhoz jutni! Ahogy arról múlt heti számunk hasábjain is írtunk, a régebbi házak tulajdonosai pályázhatnak a helyreállítási terv első két, összesen 30 millió euró értékű felhívására.

Milyen összefüggés van az ingatlanárak és a régebbi házak felújítása között? Olyan például, hogy Szlovákiában a koronavírus-járvány kissé átalakította az ingatlanpiacot, s míg korábban a lakások iránt volt nagyobb igény, az otthoni munkavégzés elterjedése azonban megnövelte az érdeklődést a családi házak iránt is. Ez pedig azt is jelentette, hogy 2020 végétől a házak ára gyorsabban növekedett, mint a lakásoké.

Ezt tapasztalja mindenki, aki ingatlant ad el vagy éppen vesz, s a magas árak melletti nagy kereslet lassan az építkezéseket is elindította, az otthonukba zárt emberek egyre nagyobb része kezdett felújításba.

Az építőanyagok ára a csúcson, a munkára fordítandó kiadás is, de az orosz–ukrán háború nyomán kialakult energiaválság még inkább felpörgette az inflációt, ezzel az építőanyagok árát is, hiszen azok előállítási költségeinek jelentős része energiaköltség.
felújítás
Fotó:  unsplash.com
Drága idők

Ebben a helyzetben kellene elkezdeniük a pályázatok benyújtását a 10 évesnél idősebb házak tulajdonosainak, hogy megkapják az energiafelhasználás hatékonyabbá tételét célzó támogatást. A folyamat részleteit múlt héten bemutattuk, de a tisztánlátás kedvéért a mindennapok kihívásait is hozzuk közelebb. Minden érintett, aki az elmúlt hónapokban kisebb vagy akár nagyobb felújítási munkálatokat kezdett, azzal szembesülhetett, hogy az egyébként sem túl nagy számban elérhető szakemberek az egy évvel korábbinál jóval magasabb áron vállalnak csak megbízást, ha egyáltalán vállalnak, tehát a statisztikák által kimutatott drágulás a gyakorlatban is megjelenik.

Azzal is számolni kell, hogy az árajánlat és a megvalósítás között hosszú hónapok telnek el, ahogy arról lapunknak is beszámoltak olvasóink, nem ritka, hogy mire sor kerül az építkezésre már 30-40 százalékkal is drágább az ablak vagy a tégla.

Előfordulnak olyan esetek is, amikor nem a magasabb beszállítási árak miatt drágult a termék, hanem mert az infláció „jegyében” a régebben beszerzett árut is már „idei” árcédulával kínálják egyes kereskedők.

Történik ez akkor, amikor még fogalmunk sincs arról, hogy milyen lakossági energiaárak lesznek télen, arról pedig végképp nincs sejtésünk sem, milyen megoldást kínál majd az összeomló kormány a vállalati szektornak. A pályázók legnagyobb részének egyébként is jelentős önrészt kell biztosítania lakóingatlana korszerűsítéséhez, ráadásul stabil árakkal sem számolhat. Semmi biztosíték nincs arra, hogy a jelen gazdasági helyzetben csökkenjen az anyagköltség vagy a munkabér.

Még így is megéri, ha gyorsak vagyunk
A legjobb alternatíva ebben az esetben, ha minél előbb pályázunk, hogy még nagyjából a jelenlegihez hasonló körülmények között tudjuk a munkákat elkezdeni. Az energiatakarékosság ugyanis egyre fontosabb kérdés lesz tájainkon is, ezért bízzunk benne, hogy a pályázatok lebonyolítása gyors és sikeres lesz.

Az energiatakarékosság mellett pedig hosszabb távon is megéri már most növelni házunk értékét, mert a magas infláció időszakában ez kiváló befektetésnek számít. Nem beszélve arról, hogy az új ingatlanok magas ára miatt a felújított családi házak iránti kereslet is erősödni fog, vagyis az esetleges későbbi eladás során is jól járhatunk.

Megjelent a Magyar7 2022/38. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.